Top Baneris

„Japandi“: praktiška estetika šiuolaikiniuose apartamentuose

2023 lapkričio 21 d.
01 scaledTik SA
Pasidalykite straipsniu

Jolanta Ružinskaitė

Objekto pavadinimas: butas Užupyje

Objekto plotas: 76 kv. m

Interjero autoriai: „FORM studio“ (Laura Krivienė)  

Fotografas: Leonas Garbačauskas

Projektuojant šiuolaikinių namų interjerus, vis dažniau atsigręžiama į gamtą, mokančią kurti gilų ryšį su žeme, atrasti grožį netobulume ir mėgautis paprastais gyvenimo malonumais. Interjero dizaineris padeda nepasiklysti tokiuose pasirinkimuose išgrynindamas prasmingą funkcijos ir vizualo junginį – jis ne tik išmano dekoro stilių principus, bet ir žino, ką ir kaip derinti. Šiuose Užupio apartamentuose kliento prioritetai parodė kryptį, o dizaino architektė Laura Krivienė patogumą gyventi atitinkamai apipynė „japandi“ stiliui būdinga estetika.  

Transformuojant erdves, „japandi“ stilius įgauna vis didesnį populiarumą. Jame susitikus dviems skirtingoms rytų ir vakarų dizaino filosofijoms, japoniškasis minimalizmas jungiamas su skandinaviškuoju komfortu. Abi jos yra orientuotos į paprastumą, funkcionalumą ir natūralias medžiagas. Dėl šių savybių „japandi“ stilių lengva pritaikyti kuriant interjerus mažesnėse erdvėse. Jį subtiliai pabrėžia neutralių spalvų bei „švarių“ linijų paletė ir netobulumo bei nenuosaikumo principas „vabi-sabi“ (angl. wabi-sabi). 

„Japandi“ stilius koncentruojasi į ryšį su žeme bei gamta. Šiame bute jį įkūnija dideli langai, organiškos formos, neutralios spalvos bei natūralios medžiagos. Tačiau projektuodama apartamentus dizainerė žengė dar toliau ir pajūrio aplinką perkėlė į urbanistinį kontekstą. Tokia namų aura kuria niekada nesibaigiančių atostogų jausmą – harmonija yra svarbi pilnam atsipalaidavimui ir kokybiškam poilsiui. Kita vertus, šis interjeras tobulai tinka Vilniaus senamiesčiui. 

Spalvinis sąskambis „japandi“ stiliaus bute

„Japandi“ stiliaus interjeruose paprastai naudojamus neutralių spalvų tonus dažnai papildo tamsesnės spalvos, suteikiančios kontrasto. Pasak dizainerės, svarbiausia, kad jos visos derėtų tarpusavyje ir kurtų harmoningą visumą. 

Apartamentų „Nidos kopos“ interjerui buvo parinktos kontrastuojančios žemės spalvos – rusva ir tamsiai ruda. Dūmintas grindų tonas yra pagrindas, diktuojantis spalvinį ritmą likusioje erdvės dalyje. Jį atkartoja virtuvės, svetainės ir darbo kambario baldai. Baltos sienos bei lubos kuria lengvumo ir švarumo jausmą palikdamos erdvės papildomiems dekoro elementams bei meno kūriniams. Šiuos švelnumo akordus stiprina smėlio rašto stalviršis bei šviesaus lino audiniai. Šiaudų ratanas, garstyčių spalvos lovos medžiaga ir tamsiai ruda korpusinių baldų mediena pabrėžia jų funkciją ir tarsi apibrėžia vietą erdvėje. 

Aprašytą sąskambį subtiliai praturtina palikti bronzos metalo elementai ir sendintos margos grindų plytelės koridoriuje bei vonios kambaryje. Jo interjero akcentas – sendintomis tamsiai mėlynomis plytelėmis įrėmintas vonios kampas, kviečiantis mėgautis jūros bangų ošimu. Juodos spalvos linijos ir formos patalpose suteikia papildomo kontrasto. 

Formų ir linijų ikoniškumas

Minimalizmo įkvėptą elegantišką estetiką namuose projektuoja paprastos linijos ir geometriškos formos, tokios kaip suapvalinti kraštai. Atspindėdamos gamtoje esančias kreives jos erdvėje formuoja harmonijos bei pusiausvyros pojūtį.  

Funkciškai dėliojant patalpas stačiakampio formos buto plane, atsirado ilgas L formos koridorius. Jo baltos ir lygios sienos yra tarsi tuščia meno galerija, paruošta paveikslų, nuotraukų ar kitų meno kūrinių ekspozicijai. Kad išlaikytų maksimalią šviesą koridoriuje interjero dizainerė parinko baltos spalvos spintos fasadus, o jo gale numatė didelį apvalų 160 cm skersmens veidrodį. Dienos metu pro pravertas darbo kambario duris jis atspindi natūralią šviesą, o tamsiuoju paros metu jaukumo suteikia veidrodyje įmontuotas paslėptas dekoratyvus LED apšvietimas.

12.2

Medžiagiškumo efektas interjere

„Japandi” stiliui yra būdingos natūralios aukštos kokybės medžiagos. Interjere tai kuria prabangų komforto pojūtį ir šiltą atmosferą. Kita vertus, jos atspindį ryšį su už lango esančia gamta. 

Šiems apartamentams ypatingo charakterio suteikia dūminto ąžuolo šukuotos parketlentės ir dizainerės parinkti baldai su išraiškingo rašto ąžuolo faneruote, o natūralus ratanas tampa TV instaliacijos, miegamojo spintos ir darbo kambario baldo akcentu. Koridoriuje spintą ir duris į pagalbinę patalpą suniveliuoti padeda filingavimas ir medžiagiškumas – dažyta ąžuolo faneruotė. Vonios kambariui natūralumo priduoda unikali mikrocemento sienų dangos tekstūra bei raštas, o kvarcinis akmuo virtuvės saloje, stalviršyje ir sienutėje savo unikaliu raštu, spalva bei faktūra atkartoja Nidos kopų smėlį. Jis puikiai dera prie tamsiai rudos spalvos medienos. 

Interjero architektė pabrėžia tekstilės svarbą „japandi“ stiliaus dekorui – jis kuria atitinkamą aurą. Bute naudojamos natūralaus lino rašto sofa ir užuolaidos įžemina ramybę bei jaukumą. Išraiškingos tekstūros ir audinių sluoksniavimas (pvz., svetainėje kilimėlis ant grindų ar pagalvėlės ant sofos) erdvėms suteikia gylio bei vizualinės stimuliacijos. Lovos buklė audinys kviečia lytėti.

Praktiškas baldų universalumas

Baldai tokio stiliaus interjeruose yra funkcionalūs ir pasižymi „švariomis“ linijomis bei paprastomis formomis. Jų praktišką universalumą didina įvairios funkcijos ir daiktų saugojimui skirti skyriai. Tokie sprendimai atspindi įsižeminimą ir stabilumą.  

Visi korpusiniai baldai buvo suprojektuoti specialiai šiam butui ir pagaminti pagal užsakymą. Jų gamybai buvo naudojamos natūralios ir patvarios medžiagos – išvaizdi ąžuolo faneruotė, ratanas ir minimalistinį stilių pabrėžiančios bronzos metalo detalės (rankenėlės). Kopomis dvelkiančio kvarcinio akmens virtuvės stalviršis, sienutė ir pusbario viršutinė dalis yra atsparūs įbrėžimams, dėmėms ir aukštoms temperatūroms. Virtuvės zonoje tai užtikrina nuolatinės švaros pojūtį. O koridoriuje, be veidrodžio, yra dar vienas akcentas – iš medžio kamieno pagamintas unikalios formos suoliukas. 

Užėję į darbo kambarį pastebėsite elegantiškai į jo interjerą integruotą didžiulę baltos spalvos rašymo lentą. Ji buvo pagaminta iš trijų segmentų. Ant šios lentos paviršiaus galima rašyti ir tvirtinti magnetukus, o audinio paviršiuje smaigstyti aktualias iškarpas ar nuotraukas ir kt. 

Išskirtinio charakterio elementai 

Dekoro elementai minimalizmu ir funkcionalumu pulsuojančiam „japandi“ stiliaus interjerui suteikia papildomo šiltumo ir jaukumo. Tik, anot interjero architektės, svarbus saikas, kad erdvės nebūtų perkrautos nereikalingais daiktais. 

Buto karkase palikti klasikiniai elementai, tokie kaip lubiniai apvadai, shevron eglutės rašto parketlentės, aukštintos grindjuostės bei paaukštintos filinguotos durys butui suteikia temperamento ir jį gracingai sieja su senamiesčiu. Tamsiai rudos spalvos korpusiniams baldams pritaikytos bronzos metalo rankenėlės patyškina jų formas. Ši tema tęsiama ir vonios kambaryje. Tokie tobulai netobulų medžiagų ir kitų detalių derinimo principai leidžia miesto centre sukurti gaivios ramybės prisotintą oazę. 

Prabangos ir elegancijos akcentą bute „Nidos kopos“ suteikia UAB „Veritas Ana“ tiekiamas dirbtinio granito akmuo Neolith Strata Argentum-Riverwashed Matte Finish. Iš jo pagaminti virtuvės stalviršiai, sienelės ir salos paviršius. Didelių akmens dalių jungimas reikalavo atliekamų darbų tikslumo.

20 metų patirtį turinti UAB „Veritas Ana“ specializuoja: akmens pjovimas, frezavimas ir montavimas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Įmonės įgūdžiai ir įsipareigojimas kokybei leidžia kurti unikalius dizaino projektus, atitinkančius net pačių reikliausių klientų poreikius.

05

Neolith Strata Argentum-Riverwashed Matte Finish akmuo sujungia prabangą ir praktiškumą, o paviršius siūlo nepriekaištingą estetiką su švelnia, matine apdaila, atspindinčia natūralaus granito grožį. Toks subtilus, šiuolaikiškas stilius puikiai tinka Vilniaus senamiesčiui. Dirbtinis akmuo yra atsparus įbrėžimams, aukštai temperatūrai ir dėmėms – tai reiškia, kad virtuvės aplinka visada bus tvarkinga.

veritasana logo

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video