Top Baneris

Gamtos tvarka namuose – viskas, ko reikia žinoti apie „Japandi“ interjero įrengimą

2022 gruodžio 27 d.
A shutterstock 2111330093 1Tik SA
Pasidalykite straipsniu

Žiemą vis daugiau laiko praleidžiant namuose, labiau susimąstome apie mūsų aplinkos jaukumą, patogumą, o kai kurie svarsto ir apie visišką namų atnaujinimą. Nebūtina griauti sienų, mesti viską lauk ir keisti duris, tačiau yra keli patarimai ir būdai kaip, pasirinkus vienokį ar kitokį interjero stilių, pagyvinti savo namus ir suteikti jiems naują įvaizdį. Šį kartą renkamės pakalbėti apie praktišką, minimalistinį, žemiškumu ir gamta dvelkiantį skandinaviško ir japoniško stiliaus miksą. Tai seniai atrastas, mažai kur girdėtas ir tik dabar įgyjantis populiarumą mūsų interjeruose – „japandi“ stilius.

Kas yra „japandi“?

Tai ne tik stilius, tai visa filosofija, aplink kurią kuriama namų aplinka. „Japandi“ remiasi dviejų pasaulėžiūrų sinteze, kurioje atsispindi praktiškas minimalizmas ir meilė gamtai, natūralumui. Japoniškasis „vabi-sabi“ (angl. Wabi-Sabi) principas grįstas pasipriešinimu tobulam grožiui, vertinamas kuklumas ir unikalumas bei skatinama neslėpti natūralių medžiagų trūkumų. Tuo tarpu skandinaviška „hyge“ (angl. „hygge“) koncepcija paremta „džiūgaus komforto” sukūrimu, siekis suteikti namams jaukumą ir šilumą.

„Kol kitos dizaino tradicijos gali atrodyti išraiškingos ir žaismingos, Japonijos ir Skandinavijos kultūrose vyrauja žemiškas požiūris ir rimtumas, kadangi abi praeityje vystėsi iš neturtingų valstiečių visuomenės, kuri buvo priversta apie dizainą galvoti praktiškai ir paprastai.“ – sako Kopenhagos „Norm Architects“ architektai, lyderiaujantys „japandi“ stiliaus interjeruose. Tad tarp šių šalių, kultūrų ir tuo pačiu dizaino pažiūrų atsiranda bendrumo jausmas, vertinantis funkcionalius, minimalius sprendimus. Jie reiškia pagarbą natūralioms medžiagoms, gamtoje vyraujantiems atspalviams bei rankų darbo meistriškumui.

Kur, kada ir kaip?

Norėtųsi sakyti, kad „japandi“ yra gana nauja interjero kryptis, tačiau pasaulyje apie tai kalbama jau apie penktus metus, o Lietuvoje pirmąkart užsimenama apie 2019 m. Tačiau tuo metu šis stilius nesulaukė didelio populiarumo, todėl tyliai laukė savo eilės. Šiemet „japandi“ tapo viena populiariausių interjero tendencijų pasaulyje, todėl galime teigti, kad ir pas mus netrukus padidės japoniškų ir skandinaviškų baldų, spalvų ir dekoro pasirinkimas.

Visgi, galime nustebinti, kad šiuolaikišku laikomo stiliaus ištakos tikrai gilios. Pats terminas yra naujas, tačiau ryšys tarp šių kultūrų atsirado dar XIX a., danų dizaineriams pradėjus keliauti į Japoniją pasikeitus ilgai trukusiems kelionių apribojimams. Tie danų keliautojai atrado, kad japoniškos estetikos principai ir amatų kultūra priminė jų pačių. Natūralu, kad susiformavo tam tikras pokalbis tarp skandinaviško ir japoniško stilių, kuris ilgainiui paveikė vienas kitą.

Kuo praturtinamas skandinaviškas stilius?

„Tiek Japonijoje, tiek Skandinavijoje žmonės mėgsta leisti laiką gamtoje ir „įnešti“ gamtą į savo namus“, – sako Laila Rietberger, „Japandi Living“ knygos autorė ir populiaraus „Instagram“ soc. tinklo @japandi.interior įkūrėja. „Tai matoma ne tik naudojant natūralias medžiagas, tokias kaip mediena ir linas, bet ir pačiose formose, kurios yra labai organiškos.“ Nors galime pastebėti labai daug bendrumo, visgi „japandi“ yra savitas ir unikalus. Išsiskiria jis tuo, kad japonai nevengia tamsių atspalvių ir kontrasto, kuris drąsiai paryškintų namų interjerą. Nors šviesios spalvos naudojamos kaip pagrindinė bazė, „japandi“ įvedamos natūralios tamsios ir ryškios spalvos, tokios kaip žalia, ruda, terakota ar net anglies juoda.

Pereikime prie esmės – kaip sukurti „japandi“ stiliaus namus?

Pradėkime nuo paties svarbiausio: kokybė vs. kiekybė. Pirmas žingsnis – atsikratyti visų nereikalingų ir „triukšmingų“ niekučių, kurie vizualiai teršia interjerą. Nors „japandi“ stilius atrodo itin paprastas, vis dėlto čia svarbu rinktis kokybišką apdailą ir dekorą. Dažnai pirmenybė teikiama rankų darbo gaminiams, kurie suteikia unikalumo atspalvio namuose.

Svarbiausia nepamiršti:

  • Plonos, „švarios“ linijos, paprastos ir organiškos formos
  • Neutralių ir šviesių spalvų pagrindas kartu su kontrastingomis natūraliomis spalvomis
  • Natūralios medžiagos, ypatingas dėmesys medžiui
  • Funkcionalūs sprendiniai, minimalizmas (verta paskaityti Marie Kondo „Tvarkingų namų stebuklas“)
  • Kokybiški, rankų darbo gaminiai
  • Nebijoti kambarinių augalų

Spalvos

Ar norite tik pagyvinti esamą interjerą ar kuriate „japandi“ stilių nuo nulio, svarbu išrinkti tinkamą spalvų paletę. Pagrindas – neutralus ir šviesus, skandinaviškame interjere akcentuojama balta spalva, tačiau čia verta svarstyti daugiau šviesių atspalvių: kreminę, rusvą, smėlio, dramblio kaulo, pilkšvą. Tada pereinama prie kontrasto, galima rinktis įvairius atspalvius (žalią, raudoną, mėlyną) tačiau tik tokius, kurie dažniau pastebimi gamtoje, prislopinti, tamsesni, tarsi purvini. Juoda, tamsiai pilka naudojama minimaliai, tačiau taip pat įtraukiama į „japandi“ interjerą.

Apdaila

Tik natūralios medžiagos, o svarbiausia – medis. Medienos apdailą galima rinktis įvairių spalvų, nuo šviesių iki tamsių. Grindys gali būti įvairios, tačiau renkantis parketą, svarbu jo kokybė ir natūralumas, jokių laminatų, o parketlentės plačios, gali būti matomi mazgai ir įtrūkimai. Aukštos kokybės vinilinės grindys gali būti puikus ir praktiškas pasirinkimas. Kitų medžiagų pasirinkimas taip pat platus, „japandi“ interjere dažnai pastebimas rotango, pintų baldų derinys, bambukas, itin populiarus natūralus akmuo, o tekstilei geriausias pasirinkamas – linas ir medvilnė.

Sienų ir lubų apdaila minimali, tapetai – nenatūrali atgyvena, todėl viskas dažoma. Gali atsirasti sienų dekoras naudojant arba papildomas spalvas, arba medines lameles. Lubų apdaila itin paprasta, balti arba pilkšvi dažai.

Baldai ir dekoras

Baldų pasirinkime pirmenybė teikiama rankų darbo, unikaliems baldams, kurie taptų išskirtiniai tik jūsų namuose. Didžioji dalis baldų mediniai arba iš natūralaus akmens, toks derinys puikiai tinka ir virtuvės komplektui. Virtuvės erdvę skatinama labiau atverti, įrengti paprastas lentynas, nors tai nėra itin populiarus sprendimas, kadangi kaip tik visą savo buitinį „triukšmą“ norime paslėpti, visgi tai skatina atsikratyti nereikalingų ir nenaudojamų prietaisų, nevartomų kulinarijos knygų, šaldytuvo magnetukų ir kitokių smulkmenų. Tuo tarpu rotango baldai yra itin retai sutinkami Lietuvoje, kadangi pats rotangas – palmių rūšis, auganti tropinio ir subtropinio klimato šalyse. Visgi, iš jo gaminami baldai suteikia jaukumo ir šiokio tokio „kaimiško kvapo“ namams, jaučiamas gilesnis ryšys su gamta, kuri yra itin svarbi „japandi“ interjere.

Kas liečia dekorą, svarbu atkreipti dėmesį į tai, kokią vertę jis atneša ir ar yra kokybiškas. „Japandi“ interjeras nebūtų „pilnas“ be dekoro elementų, tačiau vertinamas rankų darbas ir minimalizmas. Gali atsirasti vienas kitas paveikslas, nuotrauka, tam tikri netikėti ir kūrybiški dekoro akcentai, tačiau nėra jų pertekliaus, o visi suvenyrai iš kelionių jau senai ilsisi ten kur jiems ir vieta – užsienio kioskuose. Pakanka vieno-dviejų paveikslų virš sofos ar kelių poros žvakidžių ir vazono ant komodos. „Japandi“ interjero išpildymui patariama rinktis kermiką, tekstūrinius kilimus ir kambarinius augalus. Šviestuvai gali būti minimalūs, tam, kad nesikirstų su bendru vaizdu arba originalūs ir išskirtiniai, kad patys taptų interjero akcentais.

Kodėl tai taip populiaru būtent dabar?

Jau tiek metų, o interjeruose „japandi“ stilius tik dabar skinasi gerbėjų palaikymą, tą lėmė du veiksniai. Visų pirma, pandemijos metu didžiąją laiko dalį leidome namuose, natūralu, kad mūsų akys pavargo nuo ryškių spalvų ir dekoracijų „šiukšlynėlio“ – daug kam kilo noras sutvarkyti namus ir supaprastini kasdien matomą vaizdą. Antra priežastis – vis garsiau užsimenamas tvarumas. „Japandi“ interjere naudojamos natūralias medžiagos, rankų darbo gaminiai, skatinama vietinio verslo idėja, o ne masinė produkcija, taip pat vertinama aukšta kokybė, kuri tarnaus daug metų. Pati filosofija remiasi artumu gamtai ir žmogiškajam paprastumui.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video