Top Baneris

Žaidimų aikštelės užkariauja viešąsias erdves

2024 gegužės 9 d.
Liepoja 2023 scaled
„Fixman LT“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Prasidėjęs nuo socialinės reformos, aktyvus laisvalaikis lauke tapo neatsiejama viešosios erdvės dalimi – žaidimų aikštelės yra pripažintos svarbiomis socializacijos vietomis tiek mikrorajonuose, tiek kitose viešosiose erdvėse. Jos žymi vaikų, kaip aktyvių žmonių, svarbą miestuose. Žaidimo aikštelių formos ir funkcionalumas skiriasi priklausomai nuo vietos ir gali būti susiję su įvairiais poilsio ir kultūros elementais. 

Žaidimų aikštelių atsiradimo istorija padeda suprasti, kada ir kaip jos išsikovojo vietą miesto audinyje, kaip tapo pripažintais vaikų ir aplinkinių bendruomenių laisvalaikio bei kultūros objektais. 

Fizinis lavinimas lauke – nuo Antikos iki Pramonės revoliucijos laikų

Sportas, fizinis lavinimas buvo labai svarbi visuomenės vystymosi ir tobulėjimo sąlyga dar Antikos laikais. Pedagogikos ir fizinio lavinimo, kaip socialinio intereso, atsisakyta tik Romos imperijos pabaigoje. Ir nuo tada vaikai buvo laikomi turto paveldėtojais arba pigia darbo jėga – Pramonės revoliucijos eroje jie buvo įsitraukę į darbą fabrikuose ar žemės ūkyje. Tuo pačiu metu dėl intensyvių miestų transformacijų, įvykusių sparčiai augant gyventojų skaičiui, atsiranda ir vystosi viešosios erdvės, kurių būtinu elementu tampa vaikų žaidimų aikštelės. 

Pirmosios viešos vaikų žaidimo aikštelės padėjo spręsti socialinius iššūkius

Iki praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio vidurio daugiausia laikytasi vokiečių pedagogo Friedricho Fröbelio (1782–1852), vaikų darželių pradininko, idėjų. Savo teorijoje mokslininkas vertino laisvą ir spontanišką vystymąsi per žaidimus, žaislus ir aplinką, kurioje vaikai galėtų bendrauti su gamta ir žeme, pripažįstant, kad mes, žmonės, esame kūrybingos būtybės.

O pirmoji lauko žaidimų aikštelė, dabartinių prototipas, užregistruota 1892 m. Čikagoje, JAV, turėjo padėti kovoti su imigracijos ir industrializacijos proceso sukelta socialine nelygybe. Vaikų žaidimo aikštelės tapo ne tik bendruomenių, bet ir vyriausybių rūpesčiu. Jau pirmaisiais XX amžiaus dešimtmečiais buvo sukurti viešieji parkai, kurie buvo panašūs į šiandieninio planavimo sporto ir žaidimų aikšteles su čiuožyklomis, sūpynėmis, laipynėmis ir smėlio dėžėmis.

conquistando espacos publicos a historia dos playgrounds 2
Žaidimų aikštelės praėjusio amžiaus pradžioje. 

Viešųjų erdvių su žaidimų aikštelėmis įsitvirtinimas miestų audinyje

Viešųjų erdvių, kaip socialinės reformos įrankio, idėja laikui bėgant prarado savo aktualumą, tačiau kaip socialinių vietų, svarba išaugo. Nuo XX amžiaus antrosios pusės pasirodė daugybė pasiūlymų dėl vaikų žaidimų aikštelių įrengimo, susijusių su daugeliu šiuolaikinės pedagogikos metodų. Kiek vėliau viešosios erdvės su žaidimų aikštelėmis tapo rajonų dizaino dalimi miestų centruose. 

Dar 1970 m. suomis Antero Ikäheimo pastebėjo, kad žaidimų aikštelės nepasižymi didele įvairove ir jaukumu, todėl nutarė savo vaikams sukurti šiltesnę ir švelnesnę žaidimų aplinką. A. Ikäheimo vizija buvo sukurti įkvepiančią žaidimų aikštelių įrangą, kuri paskatintų vaikus pramogauti lauke. Taip gimė šeimos įmonė, gaminanti medinę žaidimų įrangą, kiek vėliau pavadintą „Lappset“. 

Aistra žaidimams lauke greitai plito visame pasaulyje, o šiandien „Lappset Group“ yra viena pirmaujančių žaidimų aikštelių projektavimo ir gamybos įmonių. 

Įkvepianti žaidimo patirtis:

Žaidimų įrenginiai  lauko erdvės dizaino elementai

Spalvingi, unikalūs ir saugūs įrenginiai ne tik vilioja juos išmėginti, bet ir tampa viešosios erdvės puošmena. Žaidimų aikštelės turi būti lanksčiai pritaikytos esamai vietai ir padėti kuo daugiau vaikų bei suaugusiųjų išvilioti iš namų, kiek įmanoma ilgiau išlaikyti juos lauke, siūlant įkvepiančias ir jaudinančias žaidimo galimybes. Lauko žaidimų įrenginiams keliami aukšti reikalavimai: estetiniai, ilgaamžiškumo, universalumo ir, aišku, saugumo. Todėl kiekvienas šiuolaikinius reikalavimus atitinkantis projektas turi būti ne tik kokybiškas, bet ir išskirtinis. „Neturime nei vieno identiško projekto, – sako įmonės „Fixman LT“ Lietuvoje vadovė Inga Liudvinavičienė. – Kiekviena erdvė yra unikali. Net jei plotai tokie patys, projektuojant paaiškėja, kad komunikacijos po žeme yra skirtingose vietose ir ne visi norimi mažosios architektūros elementai gali būti ten, kur buvo kituose projektuose. Galimybė kurti teminius parkus taip pat tampa vis svarbesne parkų kūrėjų užduotimi – tematika ir jos išvystymas, pateikimas vartotojui patraukliu ir kartu edukuojamu būdu.“

Universalus, įtraukusis dizainas:

Žaidimų aikštelės  visai šeimai

Įmonės „Fixman LT“, projektuojančios viešąsias erdves ir tiekiančios skandinavišką įrangą iš Suomijos, filosofija atitinka svarbiausias modernios visuomenės vertybes: kuo didesnį įvairių amžiaus grupių ir riboto judumo žmonių įsitraukimą. „Įrenginiai neįgaliesiems yra ne atskiriami, o integruojami, tokiu būdu jais gali naudotis visi, – sako I. Liudvinavičienė. – Mūsų įmonės „Fixman LT“ tiekiama įranga kartu su treniruokliais pritaikoma visų amžiaus grupių poreikiams: vaikams, sportuojantiems, senjorams, neįgaliesiems. Amžiui ribojimų nėra – įrenginiais gali naudotis visi nuo 1 iki 99 metų. Svarbiausia – vaikų, tėvų ir senelių bendrystė, todėl atlydėjusiems vaikus suaugusiesiems netenka nuobodžiauti.“

Tinkama ir senjorams:

Lavinantys vaizduotę

Kuldiga
„Fixman LT“ nuotr.

Naujos kartos vis labiau populiarėjantys interaktyvūs įrenginiai lavina vaizduotę, skatina visų mokymąsi ir aktyvumą. „Lappset“, kuriai Lietuvoje jau 15 metų atstovauja įmonė „Fixman LT“, tiekia naujoviškus produktus, sukurtus atsižvelgiant į saugumą, patogumą ir malonias patirtis. Nuo medinių žaidimų aikštelių iki modernių treniruoklių ir skaitmeninių naujovių – „Lappset“ prisitaiko prie reikliausių poreikių. Bet kuris įrenginys gali būti sumontuotas iš kelių modulinių elementų, atlieka įvairias funkcijas, visokeriopai lavina. Universaliausi moduliniai įrenginiai yra veiklos bokštai vaikams. Sujungus kelis skirtingus, visada pirmiausia yra tikrinama, ar toks variantas vis dar atitinka saugumo standarto EN 1176 normas, ir tik tuomet gali būti naudojamas. Kiti populiariausi dėlionės principu sukurti įrenginiai – sūpynės, čiuožykla, karuselė.

„Lappset“ aukštos kokybės elektroniniai interaktyvūs žaidimų rinkiniai – nuo „Sona“, naujoviškos šokių ir grojimo arkos, iki „Toro“, dinamiškos sporto arenos; nuo prestižinį „Red Dot“ dizaino apdovanojimą pelniusios „Fono DJ“ kabinos iki žaismingų „Memo stulpų“. Visa tai suteikia unikalią patirtį, puikiai tinkančią visiems!

Saugumas  svarbiausia

Vaikai dažnai nebijo laipiodami rizikuoti – taip jie pažįsta aplinką. Suomijoje atliekami tyrimai su įvairių organizacijų, pavyzdžiui, Juveskiulės universiteto, Rovaniemio politechnikumo, atstovais, siekiant užtikrinti saugumą ir ergonomiką skirtingoms amžiaus grupėms, tiriami įvairūs vaikų augimo etapai, fiziniai duomenys, pavyzdžiui, koks žingsnio ilgis patogus, o koks jau kelia iššūkių įvairiuose amžiaus tarpsniuose. Tai susiję ir su kritimo aukščiu, kūno dalių įstrigimu ir kitais galimais žaidimų aikštelių įrangos pavojais. Siekdami užtikrinti, kad kokybiški žaidimų įrenginiai būtų tinkami visiems, gamintojai, pavyzdžiui, suomių įmonė „Lappset“, juos sertifikuoja profesionalių nepriklausomų akredituotų šalių pagal aukščiausius tarptautinius saugos standartus.

Aukščiausi tvarumo standartai

„Lappset“, kurios būstinė yra Kalėdų Senelio gimtajame mieste Rovaniemyje, Suomijos šiaurėje, vadovaujasi etišku ir tvariu požiūriu. Suomiai nuo senų laikų semiasi įkvėpimo iš gamtos ir yra ištikimi šiai tradicijai. Šiaurinė pušis – pagrindinė naudojama žaliava, tai ekologiškas pasirinkimas, turintis neigiamą anglies pėdsaką. Savo veiklai gamintojai naudoja energiją iš atsinaujinančių šaltinių, įsipareigojimas tvarumui yra labai svarbus visam gamybos ciklui. Tvarumas taip pat yra ir galimybė perdirbti panaudotas medžiagas, pasibaigus jų gyvavimo laikui. Nepanaudota mediena ir seni mediniai įrenginiai perduodami šilumos energijos paskirstytojams kaip kuras, pavyzdžiui, miesto pastatams šildyti. Įmonės tvarumo sprendimus įrodo tarptautiniai aplinkosaugos sertifikatai: ISO 14001:2015 ir daug TÜV sertifikatų.

Kokybiška, nesunkiai prižiūrima ir atnaujinama įranga 

Dažniausiai žaidimo įrenginiai yra moduliniai, juos sudaro daug dalių. Judančioms dalims suteikiama 5 metų garantija, kitoms dalims garantiniai terminai dar ilgesni, pavyzdžiui, impregnuotai medienai – 15 metų, metalinėms dalims – 20 metų. Praktika rodo, kad įprastai įrenginiai tarnauja gerokai ilgiau, nei numatyta garantijoje, ir vis dar išlieka saugūs bei patikimi, jei vykdoma jų priežiūra.

Visa „Fixman LT“ tiekiama įranga atitinka naujausius saugos ir kokybės standartus. Tai patvirtinta kokybės ir aplinkosaugos vadybos sistemos bei medienos medžiagų gamybos grandinės sertifikatų: EN1176 vaikų žaidimų aikštelių įrangai, EN16630 lauko treniruokliams, taip pat PEFC ar ISO. Rinkdamasi medžiagų ir komplektuojančių dalių tiekėjus, įmonė dirba tik su patikimais partneriais, kurie vertina tas pačias vertybes – socialinę atsakomybę ir aukštos kokybės paslaugas.

Įmonės specialistai konsultuoja architektus ir dizainerius. Kuo anksčiau bus kreipiamasi dėl konsultacijos, tuo kokybiškesnis ir patrauklesnis bus galutinis rezultatas.

Kokybiška, nesunkiai prižiūrima ir atnaujinama įranga 

Dažniausiai žaidimo įrenginiai yra moduliniai, juos sudaro daug dalių. Judančioms dalims suteikiama 5 metų garantija, kitoms dalims garantiniai terminai dar ilgesni, pavyzdžiui, impregnuotai medienai – 15 metų, metalinėms dalims – 20 metų. Praktika rodo, kad įprastai įrenginiai tarnauja gerokai ilgiau, nei numatyta garantijoje, ir vis dar išlieka saugūs bei patikimi, jei vykdoma jų priežiūra.

Visa „Fixman LT“ tiekiama įranga atitinka naujausius saugos ir kokybės standartus. Tai patvirtinta kokybės ir aplinkosaugos vadybos sistemos bei medienos medžiagų gamybos grandinės sertifikatų: EN1176 vaikų žaidimų aikštelių įrangai, EN16630 lauko treniruokliams, taip pat PEFC ar ISO. Rinkdamasi medžiagų ir komplektuojančių dalių tiekėjus, įmonė dirba tik su patikimais partneriais, kurie vertina tas pačias vertybes – socialinę atsakomybę ir aukštos kokybės paslaugas.

Įmonės specialistai konsultuoja architektus ir dizainerius. Kuo anksčiau bus kreipiamasi dėl konsultacijos, tuo kokybiškesnis ir patrauklesnis bus galutinis rezultatas.

Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra“ | 2024 VIEŠOSIOS ERDVĖS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video