Top Baneris

Šiuolaikinės markizės ir pergolės – sprendimai, kuriems nėra blogo oro terasoje ar balkone

2024 gegužės 10 d.
stilinga terasa scaled
DEXTERA nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Tarpinės erdvės tarp vidaus ir lauko – terasos – vis labiau populiarėja ne tik šalia individualių namų, bet ir komerciniuose pastatuose, suteikdamos galimybę ilgiau mėgautis šiltuoju sezono metu. Architektai ir vystytojai pastebi, kad žmonės beveik neperka butų, kuriuose nėra terasos ar balkono, o verslo centrams jos suteikia pridėtinės vertės. Investuojant į šias erdves siekiama, kad jos būtų kuo naudingesnės, tarnautų ilgesnį laiką – ne tik vasarą. Todėl vis daugiau žmonių renkasi modernius, komfortiškus ir estetiškus sprendimus, norėdami, kad dažnos orų permainos mūsų šalyje – kaitri saulė ar smarkesnės liūtys – neribotų poilsio trukmės pamėgtose lauko erdvėse.

Markizės – lengvai transformuojamos ir prisitaiko prie įvairių poreikių 

DEXTERA 5
DEXTERA nuotr.

„Nors projektavimo metodikose rekomenduojama terasai rinktis pietinę pastato pusę, vasaros metu joje ypač kaitina saulės spinduliai, todėl šešėlis yra būtinas, – sako architektas prof. Gintaras Čaikauskas. – Pasirinkus įprastą stogą jis užtamsins vidaus patalpas, kurių langai orientuoti į terasą. Šios problemos galima išvengti įrengus transformuojamą uždengimą nuo saulės.“ Todėl iš pradžių buvusios labiau naudojamos pietiniuose kraštuose, markizės populiarėja ir šiaurinėje platumoje. Įmonė DEXTERA, pirmoji pradėjusi gaminti markizes pagal klientų užsakymus, atsižvelgia ir į mūsų krašto gamtines sąlygas. 

Markizės yra gaminamos pagal individualius kliento poreikius, įvertinus išmatavimus objekte. Įmonė siūlo markizes su kasete, be kasetės arba tarpinį variantą. Kasetė apsaugo audinį nuo lietaus, sniego ir purvo. Markizėse galima reguliuoti nuolydžio kampą, jos gali būti valdomos rankiniu būdu arba automatiniu – pulteliu arba telefonu. Klientai gali rinktis tiek konstrukcijos, tiek audinių spalvas. 

Markizė – estetiškas ir ilgaamžis sprendimas

Markizė yra paprastas, lengvas gaminys, neapkraunantis terasos, kuris yra montuojamas ant sienos. Žiemos metu uždarius markizę, visa konstrukcija atsiduria prie sienos, netamsina kambarių, o pasirinkus  kasetinį modelį, markizės gali atrodyti kaip integruotas fasado elementas. Markizės taip pat gali būti montuojamos ir su LED apšvietimu. 

Visa markizės konstrukcija pagaminta iš aliuminio ir dažyta milteliniu būdu, taip užtikrinant gaminio ilgaamžiškumą, atsparumą korozijai bei subalansuotą svorį, kuris neapkrauna pastato konstrukcijų. Markizės gaminamos su daug audinio, kuris turi neblukti ir neprarasti savo išvaizdos. Akriliniai markizių audiniai yra ilgaamžiai, tvirti, ilgai išlaiko savo spalvas bei atsparūs aplinkos poveikiui. Klientai gali rinktis išskirtinius tvarius, gamtą tausojančius audinius. Ši audinių linija skirta tiems, kurie gerbia gamtą ir kiekvienu savo pasirinkimu nori prisidėti prie švaresnio pasaulio. Šio tipo audiniai sukurti GREEN® by Sauleda&Pureli yra pirmieji pasaulyje, gryninantys ir valantys orą fotokatalizės būdu. Audiniai šalina tokius teršalus kaip NO₂, SO₂ ir LOJ, bei turi savaiminio išsivalymo ir pelėsių sumažinimo efektą. Taip pat yra markizių, skirtų ir balkonams. 

„Jei markizių sistemos yra naudojamos pagal paskirtį, jos gali tarnauti 10 metų ir daugiau, tuo esame jau įsitikinę, kadangi turime daug sumontuotų gaminių, kuriais mūsų klientai sėkmingai naudojasi ir ilgesnį laiką. Po 10 ar daugiau metų galima pakeisti markizės audinį, atnaujinti konstrukciją ir toliau džiaugtis gražiai atrodančiu gaminiu“, – akcentuoja UAB DEXTERA projektinių pardavimų direktorius Andrius Čerauskas.

Pavėsinė – pergolė, paversianti terasą papildomu lauko kambariu

Vienas būdų apsaugoti terasą nuo kaitrių saulės spindulių bei lietaus – atkeliavusi iš pietinių kraštų pergolė (lot. pergula — altana, it. pergola], t. y. apželdinta parko ar sodo pavėsinė. Tai besiremianti ant kolonų ažūrinio stogo konstrukcija, stabdanti tiesioginius saulės spindulius. Mūsų klimato juostoje ji gali būti modifikuojama į išraiškingą terasos elementą, apsaugantį ir nuo kritulių. UAB DEXTERA gaminamos pavėsinės gali būti su PVC stogo danga arba aliumininėmis lamelėmis. Tokia konstrukcija gali būti  pritvirtinama prie fasado arba laisvai pastatoma.

„Pergolė suteikia galimybę terasa mėgautis ištisus metus. Sumontavus pilnos komplektacijos pergolę su sienų uždengimais ar stiklų sistemomis, pastačius šildytuvus – šį norą įgyvendinti bus ypač paprasta. Be to, toks sprendimas ypač naudingas vasaros metu, kuomet norima vakarais apsisaugoti nuo uodų. Vakariniams pasisėdėjimams ir ieškant daugiau privatumo, pilnos komplektacijos pergolė tinkamiausias variantas“, – sako A. Čerauskas. Pavėsinė valdoma pulteliu arba telefonu. Stogo konstrukcija pagaminta taip, kad apsaugotų ne tik nuo vėjo, lietaus ir saulės, bet ir ultravioletinių spindulių. 

Pergolės sienoms galima rinktis automatines slankiojančias aliuminio/stiklo konstrukcijas arba fasado roletus. Pergolės konstrukcija turi lietaus surinkimo sistemą ir yra gaminama iš tvirto aliuminio, dažyto milteliniu būdu. Kolonų spalvą galima rinktis iš visos RAL paletės, todėl ją lengva priderinti prie skirtingo stiliaus namų fasadų.  

Ilgiems vasaros vakarams ar tamsesniu metų laiku ypač pasitarnaus konstrukcijoje sumontuotas LED apšvietimas, todėl poilsiu pavėsinėje galima bus mėgautis nepriklausomai nuo oro ar paros laiko. 

Pergolės su skirtingais sienų uždengimais ir LED apšvietimu. DEXTERA nuotraukos.

Markizė ar pergolė – ką pasirinkti?

Pavėsinė (pergolė) turi markizėms būdingas funkcijas, tik jos yra kur kas universalesnės ir lengviau pritaikomos pastato išorėje. „Pergolė pritaikyta praktiškai visoms lietuviško oro sąlygoms. Ši sistema itin atspari vėjui, apsaugo terasos zoną ne tik nuo saulės, bet ir nuo lietaus. Ypač patvarus, impregnuotas audinys yra visiškai nepralaidus vandeniui, – rekomenduoja A. Čerauskas. – Uždarius pergolės stogą lietaus metu, visas lietus surenkamas ir paduodamas į lietaus surinkimo sistemą. Vienintelis veiksnys, kuris gali pakenkti šiai technologijai – pernelyg didelė sniego apkrova.“ 

Markizės taip pat turi daug puikių savybių bei privalumų ir yra ne tik svarbus praktinis namo su terasa elementas. Jos puikiai atlieka ir estetinį vaidmenį: gali būti beveik nepastebimos, kai nenaudojamos, o suderinus audinį su namo spalviniais sprendimais, tapti jaukia visumos dalimi.

Pergoles ir markizes paprasta montuoti ir valdyti

Specialisto teigimu, tiek pavėsinių, tiek markizių konstrukcija montuojama labai paprastai. Jas statyti galima ir užbaigus namo ar lauko zonos statybos darbus. Tam nereikia jokio papildomo pasiruošimo, nes nėra keliami jokie specifiniai polių ar pagrindo įrengimo reikalavimai. Pergolių stogeliai gali būti montuojami ant joms specialiai pritaikytų konstrukcijų. Tai leidžia paprastai sukurti jaukią, nuo saulės ir lietaus apsaugančią pastogę. Kitas būdas – įrengti pergolės stogą ant namo terasinės konstrukcijos elementų vietoj įprasto stogo. Patogu, kad pavėsinės bei markizės valdomos ir automatiniu būdu, priklausomai nuo kliento poreikių. 

Dėl šiuolaikinių technologijų galime nepaisyti net nepastoviausių ir nepalankiausių meteorologinių prognozių – pergolės ir markizės padės apsisaugoti nuo vidurdienio saulės kaitros, sulaikyti vėją ir mėgautis romantišku lietaus barbenimu į terasos stogą be baimės sušlapti.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video