Drėgmė vonioje – įveikiama: sprendimai, kurie neleis kauptis drėgmei ir pelėsiui

Drėgmė vonioje – įveikiama: sprendimai, kurie neleis kauptis drėgmei ir pelėsiui

Pelesis vonioje yra pavojingas vaikams bei senyvo amziaus zmonems Geberit nuotrauka
Pelėsis vonioje yra pavojingas vaikams bei senyvo amžiaus žmonėms. „Geberit“ nuotr.

Vonios kambarys dažnai būna pati drėgniausia būsto vieta. Specialistų teigimu, jei vonioje nėra geros ventiliacijos, o čia esantys prietaisai ir baldai yra įrengti nesilaikant rekomendacijų, ilgainiui dėl besikaupiančios drėgmės gali atsirasti ir sveikatai pavojingas pelėsis. Pabrėžiama, kad vonioje esantys prietaisai ir baldai visų pirma turi būti funkcionalūs, lengvai pasiekiami, o tik po to patrauklūs.   

Renkantis baldus vonios kambariui visų pirma būtina atkreipti dėmesį į medžiagas, iš kurių jie yra pagaminti. Pasak sanitarinių sistemų gamintojos „Geberit“ atstovo Tado Ivanausko, tam, kad išsiliejęs vanduo ar dėl naudojamų vonios ir dušo atsirandanti drėgmė nesugadintų vonios baldų jie turėtų būti padaryti iš drėgmei atsparių presuotų medžio plokščių ar kitų medžiagų, kurios yra atsparios tiesioginiam drėgmės poveikiui. Taip pat ne mažiau svarbus pasirinkimo kriterijus turėtų būti vonios baldų praktiškumas ir patogumas, o tik po to jų grožis, rašoma pranešime spaudai.  

Drėgmei suvaldyti vonioje reikia funkcionalių baldų   

„Neabejotinai tikrai galime rasti labai gražių, moderniai atrodančių baldų, kurie papuoštų jūsų vonios kambarį, tačiau visų pirma jie turėtų būti praktiški. Nepritaikytos plokštės gali sugerti vonios kambario drėgmę ir išbrinkti. To pasekmė – negražūs, išlūžinėję paviršiai bei durys ir stalčiai, kurie tinkamai nebeužsidaro. Dėl vonios specifikos, kur drėgmė yra nuolatinis palydovas, taip pat reikėtų vengti išskirtinio dizaino, sunkiai pasiekiamų bei išvalomų baldų bei prietaisų. Kodėl? Nes laikui bėgant tose aklinose, neprieinamose vietose gali pradėti kauptis vandens kondensatas, o galiausiai ir pelėsis“, – sako T. Ivanauskas.  

Pakelti nuo grindu baldai padeda eliminuoti erdves kur nesvarumai ar dregme galetu kauptis Geberit nuotrauka 1

Pakelti nuo grindų baldai padeda eliminuoti erdves, kur nešvarumai ar drėgmė galėtų kauptis. „Geberit“ nuotr.

Jo teigimu, viena iš pagrindinių rekomendacijų įrengiant vonios kambarį – stengtis, kad prietaisai ir baldai būtų pakelti nuo grindų bei esant galimybei tvirtinami prie sienos, kad neliktų erdvių, kur nešvarumai ar drėgmė galėtų kauptis. Pakabinami prietaisai taip pat nemažina erdvės, todėl vonios kambarys atrodo didesnis.  

„Esame pastebėję, kad neretai už ant grindų montuojamo WC puodo ilgainiui atsiranda dulkių sankaupos su kondensatu, kaupiasi įvairūs nešvarumai arba net pelėsis. Priežastis paprasta, nedidelėje erdvėje sudėtinga kruopščiai išvalyti visas už WC puodo esančias vietas. Ši problema eliminuojama kuomet ir WC puodas ir kiti vonios kambario baldai yra ne statomi ant grindų, o kabinami ant sienos. Tuomet yra žymiai patogesnis valymas, nebelieka užsistovinčios drėgmės – turime visiškai kitą švaros efektą“, – aiškina T. Ivanauskas. 

Nerasojantis veidrodis – patogus vonios aksesuaras 

Sanitarinių sistemų eksperto teigimu, išspręsti itin dažną dar vieno svarbaus vonios aksesuaro – veidrodžio rasojimo problemą galima pasitelkus šiuolaikines technologijas. 

Veidrodzio sildymas automatiskai issijungia po 30 minuciu Geberit nuotrauka
Veidrodžio šildymas automatiškai išsijungia po 30 min. „Geberit“ nuotr.

„Pavyzdžiui, mūsų turimuose „Option Plus Square“ ir „Xeno2“ serijų veidrodžiuose yra sumontuotas šildantis kilimėlis su nuo rasojimo apsaugančia funkcija. Ji užtikrina, kad išėjus iš dušo ar vonios, veidrodis niekada nebus aprasojęs ir galėsime patogiai atlikti kasdienes procedūras. Svarbu ir tai, kad šis sprendinys taip pat taupo energiją, nes, tarkime, pamiršus išjungti šią funkciją, „Option Plus Square“ veidrodžio šildymas automatiškai išsijungs po 30 minučių ir antikondensacinės funkcijos nebeliks“, – sako T. Ivanauskas. 

Vis dėlto jo teigimu, vienas svarbiausių veiksnių, leidžiančių išlaikyti tinkamą drėgmei atsparaus interjero būklę, yra gerai veikianti vonios ventiliacija. Sanitarinių sistemų gamintojos atstovui antrina ir su drėgmės pasekmėmis vonioje – pelėsiu – kovojančios įmonės „Be pelėsio“ ekspertas Edgaras Baltrušaitis. 

„Vonioje pelėsis dažniausiai atsiranda dėl prasto vėdinimo ir perteklinės drėgmės po maudynių. To priežastis – neveikiantis oro ištraukimo ventiliatorius, užsikimšęs filtras, arba savaeigė natūrali namo ventiliacija be papildomo ištraukimo, kuri negali pašalinti kondensato iš patalpų“, – aiškina pelėsį naikinančios įmonės atstovas.  

Pelėsis vonioje yra pavojingas vaikams bei senyvo amžiaus žmonėms 

Pasak E. Baltrušaičio, pelėsis yra grybelis, į aplinką skleidžiantis sporas, kurios sudygusios skverbiasi į medžiagos paviršių ja misdamos ir ardydamos struktūrą.  

„Pelėsis yra pavojingas visiems, bet dėl prastesnio imuniteto, ypač mažiems vaikams bei senyvo amžiaus žmonėms. Jis gali sukelti astmą, sinusitą, pneumoniją ir kitas kvėpavimo takų ligas. Didelė dalis žmonių apskritai nežino, kad yra alergiški pelėsiui iki tol, kol nesusiduria su šia problema“, – tikina įmonės „Be pelėsio“ atstovas.  

Jo teigimu, dažniausios vietos, kur galima aptikti pelėsį – plytelių tarpai, silikoninė tarpinė tarp vonios ar dušo ir plytelių bei vietos ant grindų po vonia. Todėl šias vietas esą reikėtų apdirbti stipriu sodos tirpalu arba actu. Tiesa, buitinės priemonės tinkamos tik mažiems pelėsio ploteliams šalinti, esant didesniam užterštumui, rekomenduojama kreiptis į profesionalus, kurie pelėsį sunaikins pramoninėmis cheminėmis priemonėmis.  

„Pelėsio jokiu būdu negalima trinti sausa šluoste ar apskritai valyti, prieš tai gerai jo nesudrėkinus, nes pelėsio sporos iškart gali būti paleistos į aplinką. Į silikoną įsimetusį pelėsį galima sunaikinti, tačiau sunkiai, taip pat dažniausiai lieka pigmentinės dėmės dėl mineralizacijos, todėl pravartu silikoną pakeisti į antipelėsinį“ – aiškina E. Baltrušaitis. 

Jo teigimu, pagrindinės „sveikos“ vonios taisyklės yra gera ventiliacija ir šiek tiek aukštesnė nei kitose patalpose temperatūra, kuri neleidžia kauptis drėgmei.  

Temos: drėgmė vonios kambaryje, Edgaras Baltrušaitis, geberit, Nerasojantis veidrodis, pelėsis vonioje, Tadas Ivanauskas, vonios aksesuarai, vonios ventiliacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai