Top Baneris

Kokie turi būti šiuolaikiniai langai, kad atitiktų A++ klasės reikalavimus?

2024 balandžio 17 d.
gealan langai scaled
GEALAN Fenster-Systeme archyvo nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Sparčią šiuolaikinių langų evoliuciją galima būtų palyginti su išmaniaisiais prietaisais – paskirtis iš esmės nepasikeitė, bet technologijų šuolis ir jį lydintys gyvenimo kokybės pokyčiai per pastaruosius dešimtmečius yra milžiniški.

Ypač tai akivaizdu lyginant langus su telefonais, nes tiek vienų, tiek kitų naujos galimybės, techninės charakteristikos ir išvaizda atspindi skirtingų epochų – pramoninės ir skaitmeninės – skirtumus. 

LANGO KONSTRUKCIJA, ATITINKANTI A++ klasės reikalavimus

Esminė langų charakteristika – šilumos izoliacija

Langai yra labai svarbus pastato išorės atitvarų elementas – pagal higienos normas minimalus lango plotas gyvenamojoje patalpoje turi būti ne mažiau kaip 1/6 grindų ploto. Didesni langai įleidžia daugiau šviesos, padeda neprarasti ryšio su aplinka. Tačiau, palyginus su kitomis pastato išorės konstrukcijomis, būtent langai yra labiau laidūs šilumai bei garsui, o per jų montavimo ir sujungimo siūles prarandama daugiausia šilumos. 

„Pagrindinis reikalavimas langams ar durims  A++ energinio efektyvumo klasės pastatui yra šilumos laidumo koeficientas, žymimas Uw. Uw rodikliai skiriasi ir pagal pastato paskirtį. Pavyzdžiui, naujai statomam A++ gyvenamosios paskirties namui langų šilumos laidumo koeficientas yra Uw < 0,8, durims – Uw < 1,2 W/(m2K)“, – patikslina langų profilių sistemų gamintojų Lietuvos ir Vokietijos UAB „GEALAN BALTIC“ Architektų ir techninio palaikymo skyriaus vadovas Giedrius Mastavičius.

Palyginti: senų medinių langų šilumos perdavimo koeficientas Uw buvo apie 4–4,8, pirmųjų plastikinių langų – apie 1,7 – 1,5 W/(m2K).  Dabartinių PVC langų, tinkamų A++ energinės klasės pastatams, Uw yra 0,8  W/(m2K) ir mažiau. Tokiems parametrams pasiekti nuolat tobulinamos langų konstrukcijos – tiek rėmams naudojami profiliai, tiek stiklo paketai. 

Kodėl siaurėja lango profiliai ir didėja stiklo plotas?

gealan langai 2
GEALAN Fenster-Systeme archyvo nuotr.

„Įtakos lango charakteristikai turi ir profilio bei stiklo paketo santykis gaminyje. Kuo daugiau stiklo, tuo geresnis gaminio šilumos laidumo koeficientas Uw. Siaurėjant profiliui atsiranda galimybės gaminyje sumontuoti kuo storesnį stiklo paketą. Taip pagerinamos gaminio šiluminės savybės ir taip pat daugiau natūralios šviesos patenka į patalpą“, – pabrėžia G. Mastavičius.

Šiuolaikiniai dviejų kamerų storesni nei 44 mm pločio stiklo paketai, užpildyti inercinėmis šilumą izoliuojančiomis dujomis, su saulės bei šilumos kontrolės selektyviais stiklais, gali pasiekti stiklo paketo šilumos perdavimo koeficientą Uw net iki 0,5 W/(m2K). Keičiant stiklų storį, galima pagerinti garso izoliaciją, o naudojant grūdintą ar laminuotą stiklą – saugumą.

Didelę įtaką plastikinių langų evoliucijai daro ir sparčiai modernėjanti pastatų architektūra. Todėl GEALAN, kurdama naujas, ar tobulindama jau turimas profilių sistemas, nuolat atsižvelgia į besikeičiančius poreikius. Jeigu amžiaus pradžioje dominavo platūs, aptakūs langų rėmai, tai šiuo metu yra priešingai – langų rėmai – minimalistiškai griežti, kampuoti ir siauri. Be to, šiuolaikinei architektūrai būdingi dideli langų elementai, kuriais siekiama sukurti šviesių ir didelių erdvių įspūdį. Net renovuojant saugomus statinius pageidaujama siauresnių rėmų, taip siekiant išlaikyti precizišką istorinių langų formą.

Ne tik šiuolaikinės, bet ir ateities langų sistemos

2012 m. rinkai pristatyta GEALAN S 9000 profilių sistema padėjo sukurti pamatus langų, lauko ir pakeliamų-nustumiamų durų gamybos sistemos platformą. GEALAN S 9000 yra 82,5 mm montavimo gylio kombinuota sistema, sujungianti vidurinio ir išorinio sandarinimo sistemų savybes bei pranašumus. GEALAN S 9000 atvėrė naujas galimybes ir rinkai pasiūlė dabar jau standartu tapusias šilumos bei garso izoliacijos savybes.

Tuo pagrindu GEALAN sukūrė keletą pasiaurinto rėmo profilių ir maksimalaus stiklinimo sistemų, kurias palankiai įvertino Rozenheimo IFT institutas Vokietijoje. Atliekant bandymus patvirtinta geriausia sistemos profilio šilumos izoliacijos vertė Uf – 1,0 W/(m²K). Tai leidžia pasiekti net 0,76 W/(m2K) viso lango šilumos perdavimo koeficientą Uw, o tai jau atitinka A++ klasės pastatams keliamus reikalavimus. Profilio geometrija suteikia galimybę stiklinti naudojant iki 48 mm storio stiklo paketus, o pasitelkus inovatyvią stiklinimo technologiją STV® – net iki 50 mm storio stiklo paketus. Tai akivaizdžiai rodo, kad tenkinami ne tik dabartiniai, bet ir būsimi rinkos reikalavimai.

TURTINGA PVC LANGŲ SPALVINĖ PALETĖ 

Unikalus langų sprendimas – spalvotas rėmas. GEALAN pasaulyje plačiai žinomi ir dėl savo unikalių spalvotų profilių GEALAN-acrylcolor®, kurie langų rinkai pristatyti net prieš 40 metų. 

Savo asortimente GEALAN turi 9 standartinių ir daugiau kaip 50 nestandartinių GEALAN-acrylcolor® spalvų variantų. Šiuo metu populiariausios yra prie natūralaus aliuminio ir betono labiausiai deranti pilka ir jos atspalviai. Jų GEALAN-acrylcolor® yra ypač didelis pasirinkimas. Dar viena paplitusi tendencija – matinis langų paviršius.

Laiko išbandyta technologija. „Unikalią langų ir durų paviršių padengimo spalva gamybos technologiją GEALAN-acrylcolor® įmonė pradėjo naudoti daugiau nei prieš 40 metų. Todėl drąsiai galiu teigti, kad tai jau laiko išbandyta mūsų technologija“, – tvirtina G. Mastavičius. Nesibraižantys, lengvai prižiūrimi spalvoti GEALAN-acrylcolor® profiliai yra unikalūs bei išskirtiniai ir atitinka pačius aukščiausius techninius bei estetinius reikalavimus. Nuotaiką kuriančią GEALAN-acrylcolor® langų profilių spalvą GEALAN išgauna ne įprastai dažydama ar laminuodama paviršių, o gamybos proceso – koekstruzijos metu –suliedama žaliavų sluoksnius. Naujoviškas paviršiaus spalva padengimo būdas labiau sukietina profilį, suteikia didesnį atsparumą atmosferos poveikiui. Spalvotas paviršius nesilupa ir nesibraižo, ant jo mažiau kaupiasi dulkės ir purvas. Džiaugtis ryškiomis ir giliomis spalvomis, išgautomis GEALAN-acrylcolor® technologija, galima dešimtmečiais, nes spalvos praktiškai neblunka.

GEALAN langų profiliai taip pat gali būti laminuojami arba kaustomi aliuminiu. Dažytą ir natūralią medieną imituojančios laminavimo plėvelės „RealWood“ stebina savo paviršiaus panašumu į tikrą medį ne tik žiūrint, bet ir liečiant. Taip suteikiama galimybė neriboti fantazijos, derinant langus ir duris tiek su namo fasadu, tiek ir pritaikant langų spalvą prie interjero. Kaip ir visai produkcijai, „RealWood“ plėvelėms būdingos ne tik estetinės, bet ir funkcinės savybės: jos atsparios UV spinduliams ir aplinkos poveikiui, yra ilgalaikės ir lengvai prižiūrimos.

LANGAI, KURIE ATLIEPIA, KAS RŪPI ŠIUOLAIKINIAM ŽMOGUI

Išmanumas. Atsižvelgdami į pramonės šakų skaitmenizavimą GEALAN pristato daug skaitmeninių ir automatizavimo sprendimų, kurie leidžia langų sistemas integruoti į išmaniųjų namų sistemą. Taip pat GEALAN langų sistemos nuo šiol gali turėti lango konstrukcijoje integruotą išmanųjį „IPS“ lango lustą, vadinamą „lango pasu“. Šis lustas išsaugo visus aktualius lango bei objekto duomenis. Tai palengvina daugybę su langais susijusių procesų: eksploataciją, remontą ar net utilizavimą ateityje. Namo šeimininkui skaitmeniniu būdu primenama apie tinkamą langų priežiūrą. 

Ekologija ir tvarumas. GEALAN PVC profiliai yra beveik visu 100 proc. perdirbami, todėl, palyginus su kitomis medžiagomis, sunaudojama kur kas mažiau energijos. Daugiau kaip 30 metų GEALAN rūpinasi tvarumu, ką jau 4 metus patvirtina Vinyl-Plus® sertifikatas, galiojantis visoje Europoje.

Kaip išsirinkti langus?

Svarbu išskirti, kokiam namui – naujai statomam ar renovuojamam – reikia langų. Nuo to priklauso pirmas pasirinkimo žingsnis, reikalavimai, charakteristikos ir, aišku, kaina. Kadangi namo renovacijai keliami ne tokie griežti reikalavimai, dėmesio centre atsiduria naujos statybos namai ir jų langai.

„Paprastai žmonės yra girdėję apie pastatų energinio naudingumo klases: A, A+ ar A++, bet nežino, ką tai reiškia, kaip šios klasės susijusios su langais. Todėl prašo A+ ar A++ klasės langų“, – sako G. Mastavičius. 

Energinio naudingumo klasėmis žymimi pastatai. Kad jie atitiktų privalomą šiuo metu A++ klasę, reikia parinkti ir energinio naudingumo klasę atitinkančius langus. Skaitmenine išraiška tai reiškia, kad gyvenamųjų pastatų langų šilumos laidumo koeficientas Uw turės būti lygus arba mažesnis nei 0,8 W/(m2K).

Kad pasiektų šį rodiklį ir dar labiau pagerintų funkcinius bei estetinius lango parametrus, GEALAN sistemų konstruktoriai sukūrė 3 sandarinimo kontūrų sistemas GEALAN S 9000, GEALAN-KUBUS® ir GEALAN-LINEAR®. kiekvienoje šių sistemų detalė atspindi sandarumą ir maksimalų energinį efektyvumą. Naudojamos visos iki šiol sukurtos GEALAN inovacijos, ir jei kitose sistemose jas galima pasirinkti papildomai, tai GEALAN-KUBUS® profilių sistemoje jos jau įtrauktos į pagrindinę komplektaciją.

Langai yra sudėtinė pastato dalis, kuri lemia, kiek viduje bus šviesos, kokie galimi šilumos nuostoliai. Todėl pirmiausia, renkantis langus, reikia įvertinti, kiek šie gaminiai yra tinkami konkrečiam pastatui.

Plačiau apie tai, kaip pasirinkti langus.

GERĄ REZULTATĄ UŽTIKRINA IR KOKYBIŠKAS LANGO MONTAVIMAS

„Dirbdami su architektais visada stengiamės parinkti ir pasiūlyti šiuolaikiškus, efektyviausius sprendimus tiek energiškai, tiek ekonomiškai. Mums rūpi, kad GEALAN gaminys ne tik atitiktų minimalius reikalavimus, bet ir būtų kokybiškas bei patogus naudoti galutiniam vartotojui. Tačiau net patį moderniausią ir kokybiškiausią gaminį galima sugadinti netinkamai jį sumontavus, – perspėja G. Mastavičius. – Todėl tai turi atlikti tik tos srities specialistai, taikantys šiuolaikiškas technologijas bei naudojantys modernias medžiagas.“

Anot specialisto, įprastai  A++ energinio efektyvumo klasės pastatuose langai montuojami į šiltinamąjį sluoksnį. „Labai svarbu, kad dar projektuodami architektai ir energinių skaičiavimų specialistai parinktų konkretų, tam pastatui ir tai situacijai tinkantį montavimo būdą ir mazgą. Užfiksavę montavimo sprendimus projekte būsime tikri, kad atlikti darbai atitiks skaičiuojant gautus rezultatus. Tik taip pasieksime visų norimą rezultatą – kokybišką ir tinkamai sumontuotą langą ar duris“, – sako jis.

Daugiau informacijos.

Pirmosios pasiaurinto rėmo GEALAN-LUMAXX® sistemos profiliai yra žymiai siauresni nei iki šiol langų gamybai naudotos rėmų konstrukcijos. Ši GEALAN S 9000 sistemos profilių kombinacija leido gerokai sumažinti matomo rėmo plotį, dėl ko net 25 proc. padidėjo lango stiklo plotas ir todėl į vidų patenka daugiau šviesos.

Modernaus dizaino, maksimalaus stiklo ploto sistema GEALAN-LINEAR® orientuota į minimalistinį modernios architektūros stilių – tiesios linijos, kampuotos ir griežtos langų formos atveria erdves saulės šviesai. 74 mm pločio profilių sistemos GEALAN-LINEAR® pasižymi labai geromis šilumos izoliacijos savybėmis. Jas palaiko šešios kameros rėme ir penkios kameros varčioje. Moderni centrinė tarpinė nepraleidžia šilumos srauto iš vidaus į lauką, o šaltas oras ir drėgmė nepatenka į vidų.

Architektų pamėgta į dizainą orientuota profilių langams sistema GEALAN-KUBUS®, kurios statūs kampai apibrėžia naują plastikinių langų dizaino kalbą architektūroje. Daugiau šviesos ir skaidrumo per didelius stiklo paviršius atveria naujas dizaino galimybes. Sutapdinta varčios ir rėmo plokštuma iš vidaus suteikia langų konstrukcijai vienalytiškumo, mažina ribos tarp vidaus ir lauko pojūtį.

Moderni slankiųjų konstrukcijų sistema GEALAN-SMOOVIO® suderinta su kitomis 74 mm montavimo pločio sistemomis, naudojant platų esamų papildomų profilių asortimentą ir daugybę sisteminių sprendimų. 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video