Top Baneris

Pasirašyta Gedimino kalno pietrytinės dalies tvarkymo darbų preliminari sutartis

2024 gegužės 9 d.
Gedimino kalno tvarkymas
J. Kalinsko/BNS nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Lietuvos nacionalinis muziejus gegužės 8 dieną pasirašė galutinio pietrytinės Gedimino kalno dalies sutvarkymo darbų preliminarią sutartį su metų pradžioje paskelbto atviro viešojo pirkimo laimėtoja UAB „Rekreacinė statyba“.

Sutarties vertė 13,422,530.00 eurų. Rangos darbai prasidės Lietuvos nacionaliniam muziejui gavus šių darbų vykdymui reikalingą finansavimą ir po to su rangovu pasirašius galutinę sutartį. Finansavimo klausimas šiuo metu yra sprendžiamas su Kultūros ministerija.

Ilgalaikiai tvarkybos darbai vyks pietrytinėje kalno dalyje, kurios būklė yra sudėtingiausia – pietrytinis šlaitas ir Aukštutinės pilies rūmų liekanos turi avarijos grėsmės požymių, informuoja muziejus pranešime spaudai.

Planuojamų darbų tikslas yra stabilizuoti šlaitą, sutvarkyti lietaus vandens nuvedimo sistemą, įrengti žolinę dangą ir šlaito laistymo sistemą, sutvirtinti Aukštutinės pilies rūmų liekanų mūrą ir pamatus. Bus pradėta tvarkyti dalis pagrindinio tako į Gedimino kalną, kuris lankytojams uždarytas nuo 2017 metų, sutvirtinti ir išryškinti archeologinių tyrimų metu šlaite rasti pilies laikotarpio artefaktai.

Įgyvendinus numatytus darbus būtų galutinai sutvarkytas pietrytinis šlaitas (apimantis apie 5 tūkstančių kv. metrų plotą), sutvirtinti pagrindai dalies pietrytinės gynybinės sienos (80 metrų ilgio atkarpa) ir Aukštutinės pilies rūmų liekanų (užimantys apie 670 kv. m plotą).

Pagal sutartį numatoma, jog tvarkybos darbai truks 36 mėnesius nuo galutinės sutarties pasirašymo.

Užbaigus šiuos darbus Gedimino kalno lauktų antrasis ilgalaikio sutvarkymo darbų etapas, kuris apimtų likusius netvarkytus šlaitus. Apytikslis jų plotas yra 29 tūkst. kv. m.

Gedimino kalnas – stabilus

Šiuo metu Gedimino kalno būklė stabili, bet ji ir toliau išlieka priklausoma nuo orų sąlygų. Lietingu laikotarpiu arba vasarinių liūčių metu dėl vandens kiekio kalno būklė gali pablogėti, tačiau kalne įdiegta ir visą parą veikianti monitoringo sistema leidžia iš anksto pastebėti bet kokius pokyčius. Visuose kalno šlaituose įrengti davikliai fiksuoja grunto pokyčius milimetrų tikslumu.

Muziejus yra sudaręs ilgalaikę avarinių darbų sutartį, kuri leidžia nedelsiant reaguoti į bet kokius Gedimino kalne vykstančius pokyčius.

Ilgalaikis viso kalno stabilumas bus užtikrintas tik pradėjus įgyvendinti rangos darbus pagal galutinio sutvarkymo projektą.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video