Top Baneris

Betoninės čerpės: nepelnytai mitais apgaubta ilgaamžė stogo danga

2024 balandžio 23 d.
Baltic Cisar clay red scaled
Betoninių čerpių funkcionalumas – ne mažiau pusšimčio metų. „BMI Lietuva“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Čerpės daugeliui asocijuojasi su raudonais senamiesčių stogais ir istoriniais objektais. Kitiems tai estetiška, bet brangi ir esą sunki medžiaga stogui dengti. Tačiau klaidinga apie čerpes galvoti tik kaip apie keraminę dangą. Mažiau susidūrę su betoninių čerpių ypatybėmis klaidingai jas stato į vieną poziciją su keraminėmis. Be reikalo – betoninės čerpės, vizualiai nesiskiriančios nuo molinių, turi pranašumų prieš keramines. Kartu išsklaidykime mitus apie betonines čerpes stogui dengti.

Nepaisant skirtingo medžiagiškumo (keraminės čerpės pagamintos iš degto molio, betoninėms reikia 3 pagrindinių elementų: smėlio, vandens ir cemento), abu produktai yra ilgaamžiai – tai pagrindinis šios dangos išskirtinumas. Čerpės mažiausiai kaista iš visų stogo dangų ir yra nedegios, todėl nuo seno vertinamos mūsų kraštuose. „Anksčiau Lietuvoje namai dengti skiedromis arba šiaudais, o statinius šalia geležinkelio dėl stogo gaisro rizikos būdavo reikalaujama dengti keraminėmis arba betoninėmis čerpėmis“, – paaiškina „Monier“ betonines čerpes tiekiančios „BMI Lietuva“ įmonės pardavimų atstovas Egidijus Kriaunaitis. 

Mitai apie čerpes: svoris, kaina ir atsparumas

Čerpės yra ilgaamžės, atsparios ugniai ir neįkaista (ypač aktualu, jei name yra gyvenama palėpė arba mansarda). Siekiantiems komfortiško gyvenimo viršutiniame aukšte čerpinis stogas vasarą palėpėje temperatūrą gali sumažinti 3–4 laipsniais. Bendrai čerpės atrodo patraukliai ir nebarška krušos ar smarkaus lietaus metu. Tai akivaizdūs šios stogo dangos privalumai. Tačiau kodėl jos įprastai nėra pirmas pasirinkimas ieškant stogo dangos? Dėl gajų mitų – atsako stogų žinovas E. Kriaunaitis. 

Zanda Lumino 1
Betoninė čerpė išvaizda ir privalumais neatsilieka nuo keraminių. „BMI Lietuva“ nuotr.

„Gyventojai ypač bijo sunkios dangos, baiminasi, kad namas neatlaikys. Tačiau stogo danga yra tik viena dedamoji dalis, ką turi atlaikyti stogas. Jei čerpės sveria 40 kg/kv. m, tai sniego apkrova yra 4 didesnė, t. y., stogas turi atlaikyti 160 kg/kv. m. Nepamirškime ir vėjo apkrovos. Visas stogo „sumuštinis“, kurį jis turi atlaikyti, yra apie 240 kg/kv. m“, – argumentus vardija E. Kriaunaitis. O kai kuriais atvejais sunkus stogas netgi yra papildomas privalumas – ypač kai statinys su stačiu šlaitu, karkasinis arba iš rąstų (stogas „prispaus“ sienas ir jos „nebejudės“).

Patyrę architektai projektuodami naują namą įvertina saugos koeficientus, stogo konstruktyvą, tad kokia bus danga, nėra labai svarbu. Specialistas ragina apgalvoti, kokius privalumus gausite su pasirinkta stogo danga, ar jus tenkina vaizdas, ar jis išliks toks pats dešimtmečius.

Čerpės daliai gyventojų atrodo gražus, bet brangus sprendimas. Ar iš tiesų? „Keraminė geros kokybės vokiška čerpė yra brangi, iš kitų šalių gali būti pigesnės apie 20 proc., bet jų kokybė – nebūtinai aukšta. Betoninė čerpė pigesnė už šiferį, ši danga taip pat konkuruoja su pigesnio segmento skardinėmis stogo dangomis. Tačiau svarbu pabrėžti, kad betoninė čerpė turi akivaizdžius privalumus, lyginant su šiferiu ar skarda, ypač jei pasirenkate papildomą technologiją“, – sako „BMI Lietuva“ įmonės pardavimų atstovas E. Kriaunaitis. 

Zanda Lumino 2
Čerpinis stogas vasarą palėpėje temperatūrą gali sumažinti 3–4 laipsniais. „BMI Lietuva“ nuotr.

Brangus čerpių montavimas – dar vienas mitas, atbaidantis nuo jų. Taip, betoninių čerpių montavimas atsieina 10–15 proc. brangiau nei kitų dangų, bet įvertinus pliusus, verta skirti šiek tiek daugiau pinigų. 

Betoninės čerpės atsparios ne tik saulei, bet ir neįgeria vandens. Betoninė čerpė kietėja 28 dienas po pagaminimo, o vėliau ji dar labiau įgauna kietumo. Tai danga, kurios stiprumas su laiku tik atsiskleidžia. Kadangi čerpės montuojamos laikikliais, nėra daroma skylių, todėl eliminuojama vandens prasiskverbimo rizika. Jos taip pat nekaupia kondensato po stogo danga. Betoninės čerpes dėl inovatyvių sprendimų gali būti dar patvaresnės. „Monier“ betoninės čerpės su CISAR technologija yra ypač lygios ir apsaugotos nuo ultravioletinių spindulių žalos. Savotiška plėvelė taip pat neleidžia įsigerti drėgmei ir augti samanoms. Dėl to stogo danga išlieka nepriekaištingos išvaizdos ne vienerius metus. 

Betoninių čerpių ilgaamžiškumas ir priežiūra

Betoninė stogo danga yra estetiška ir ilgai tarnauja. Prekės ženklas „Monier“, čerpių gamyba užsiimantis daugiau nei šimtmetį, teikia 30 metų garantiją betoninei stogo dangai. Tačiau čerpių funkcionalumas – ne mažiau pusšimčio metų. Visgi stogų specialistas kviečia atkreipti dėmesį ne tik į dangą, bet ir kaip sandarinsite stogą. „Stogas nėra tik viršutinė dalis, tik čerpė. Tai, kas po stogu – irgi turi laikyti tuos pačius 50 metų. Kas iš to, kad stogo danga prabangi, o stogo plėvelė ar sandarinimo juosta susidėvės ir ims leisti drėgmę po kelių metų?“, – sako „BMI Lietuva“ įmonės pardavimų atstovas E. Kriaunaitis. „Monier“ filosofija – siūlyti visą stogo komplektą. Geriau rinktis nebūtinai brangiausias keramines čerpes ir prastą sandarinimą, bet ekonomiškesnį betoninių čerpių ir patikimos izoliacijos derinį. „Monier“ taiko 15 metų stogo sistemos garantiją, jei naudojamos jų rekomenduojamos medžiagos – nuo plėvelės iki viršutinės kamino juostos apdirbimo.

Teviva Cisar grey 5
„Monier“ filosofija – siūlyti visą stogo komplektą. Geriau rinktis nebūtinai brangiausias keramines čerpes ir prastą sandarinimą, bet ekonomiškesnį betoninių čerpių ir patikimos izoliacijos derinį. „BMI Lietuva“ nuotr.

Puiki čerpių išvaizda be jūsų įsitraukimo išliks kelerius metus. Kiek reikės skirti priežiūros vėliau, priklauso nuo to, ar šalia auga medžių, kiek žiedadulkių, koks stogo nuolydis. Žiemomis stogo švara pasirūpins sniegas, o jei norite užsiimti valymu patys, naudokite kas 3–5 metus specialius stogo valiklius. Kuo čerpė yra lygesnė, blizgesnė, tuo mažiau ji apsineš nešvarumais ir samanomis. Trokštantiems kuo mažiau rūpesčių rekomenduojama rinktis čerpes su minėta CISAR technologija. Naudos yra kelios: išlygintas paviršius vizualiai atrodo itin gražiai, taip pat apsaugoma nuo UV spindulių.

Kaip pastebi „BMI Lietuva“ įmonės pardavimų atstovas E. Kriaunaitis, nebe pirmus metus lyderiauja būtent lygios čerpės – tiek ant stogų, tiek ant fasadų. Tai vienas pigesnių sprendimų fasadui, o gaunamas lygus ir subtilus sprendimas, jei čerpės montuojamos tiek ant stogo, tiek ant fasado. Populiarių „Monier“ tiekiamų „Teviva“ čerpių su CISAR technologija neprilygstamas pranašumas – lygumas. „Kainos ir kokybės santykis šiuo atveju yra bene geriausias rinkoje. Net jei rasite pigesnes betonines čerpes, jos kokybė nebus labai gera“, – sako stogų rinką išmanantis E. Kriaunaitis. 

Zanda CISAR graphit grey 2
„Zanda“ serijos betoninių čerpių stogas – vienas populiariausių. „BMI Lietuva“ nuotr.

Standartinės banguotos čerpės dėl savo tradicinio dizaino taip pat vis dar populiarios. „Monier“ „Rubin 13v“ modelis, kuris Lietuvoje prieinamas jau kone 30 metų, vis dar neprarado savo aukštų pozicijų. „Zanda“ serijos „Monier“ gaminiai mėgstami dėl lygumo ir patrauklumo. Platus „Monier“ asortimentas leis kiekvienam statančiam arba renovuojančiam namą išsirinkti tinkamiausias čerpes. 

Nebesikliaukite mitais, kurie siejami su čerpėmis. Betoninės čerpės, o ypač su specialiomis technologijomis, turi akivaizdžių pranašumų prieš kitas dangas. Tai ilgaamžis ir akį traukiantis sprendimas. Betoninės čerpės iš „Monier“ parduodamos su 30 metų garantija, bet ši danga tarnaus bent 50 metų. Rinkitės remdamiesi ne dvejotinais gandais, o faktais.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video