Top Baneris

Vonios kambarys istorinėse erdvėse

2022 kovo 7 d.
ideal standard vonios kambarysTik SA
LAUFEN nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Restauruoti ar rekonstruoti senoviniai pastatai – išsaugotas praeities palikimas, didelė vertybė. Kam lemta gyventi juose, jaučia ypatingą praėjusių laikmečių dvasią. Didesnis galvosūkis autentiškas erdves atkuriantiems architektams ir dizaineriams – įrangos parinkimas vonios kambariams.

Juk tai gali būti pastatas senamiestyje, kuriame stengiamasi išlaikyti bent dalį istorinės dvasios, o gali būti ir paveldui priklausantis saugojamas statinys, kurio restauratoriams keliamas tikslas atkurti maksimalų autentiškumą.

Kokią įrangą istorinių pastatų vonios kambariams siūlo gamintojai?

Nerijus Bakšys, gamintojų „Laufen“, „Roca“ ir „Jika“ atstovas Baltijos šalims. Žinoma, senoje viduramžių pilyje autentiško vonios kambario neatkursi, nes jo ten arba nebuvo, arba buvo toks, kuris tikrai neatitiktų šiuolaikinių sanitarinių reikalavimų. Tačiau kartais vonios įrangos gamintojai imasi autentiško įrangos atkūrimo projektų, nors tai yra gana ilgas ir brangus procesas, labai priklausantis nuo užsakovo valios ir finansinių galimybių.

Tokie projektai yra gana komplikuoti ir reti. Dėl to dauguma santechninės įrangos gamintojų savo asortimente turi vieną ar kelias klasikines kolekcijas, kurios išsiskiria savo senoviniu dekoratyvumu, būdingu XIX a. pabaigai ar XX a. pradžiai, – tais laikais vonios įranga buvo prieinama tik patiems turtingiausiems, tad ir projektuojama ji buvo pataikaujant jų skoniams ir rūmų stilistikai. Funkcionalumu jie paprastai nedaug nusileidžia moderniems gaminiams; tiesa, dėl apdailos specifikos gali būti sudėtingesnė jų priežiūra, o kai kuriais atvejais – mažiau patogus naudojimas.

IdealStandard Calla Azimuth CeramixStyle Amb 838431205e36d8c1127aa4dc015d6971 1
„Ideal Standard“ nuotr.

Bene racionaliausias kompromisas istorinių erdvių sanitarinėms patalpoms ar namų SPA – vadinamieji modernios klasikos gaminiai, kurių dizainas paprastai būna gana universalus, bet turintis aiškių užuominų į praeitį. Tad seno pastato interjere juos lengva pritaikyti prie bendros stilistikos, tačiau jie gali puikiai suskambėti ir šiuolaikiškame, eklektiškame interjere.

Julijus Neufeld, gamintojų „Kaldewei“ ir „Keuco“ atstovas Lietuvoje. Vonios kambarys tiek naujuose, tiek restauruotuose pastatuose vidutiniškai atnaujinamas kas 15–20 m. ar net po 25 m., todėl sprendimai turi būti pamatuoti ir atsakingi. „Kaldewei“ vonios, dušo plokštumos ar praustuvai tarnauja daugybę metų, nes pagaminti iš nesenstančio emaliuotojo plieno. Be to, tai ir tvarūs produktai – ilgas gyvavimo ciklas, visiškai perdirbami, gamybos metu beveik nesusidaro atliekų.

Jau beveik 70 m. „Keuco“ specializacija – vonios patalpos pavertimas geros savijautos kambariu, gamintojas siūlo aksesuarus, maišytuvus ir vonios baldus įvairiems skoniams ir norams. Ypatingas dėmesys skiriamas detalėms – patogiam dušo krepšeliui ar kabliukui, itin tiksliai ir tyliai dirbančiam maišytuvui, estetiniam išbaigtumui ir ergonomiškumui.

Ignas Jankauskas, gamintojo „Ideal Standard“ plėtros Baltijos šalyse direktorius. „Ideal Standard“ pagrindinis dizaino centras yra Italijoje, todėl mums labai svarbi galimybė savo gaminiais prisidėti prie senosios architektūros išlaikymo ir atnaujinimo.

Juk klasikinis stilius remiasi antikos idėjomis ir vertybėmis, kurios giliai įleidusios šaknis Italijoje jau daug amžių. Senojoje Europoje yra labai daug architektūros paveldo, kuris metams bėgant atnaujinamas išlaikant pirmines architektūrines idėjas. „Ideal Standard“ gamina tiek vonios keramikos produktus, tiek maišytuvus, įkvėptus klasikinio stiliaus. Stengiamasi gaminti kelias kolekcijas, derančias tarpusavyje ir galinčias vonios kambaryje išlaikyti vientisą klasikinį stilių.

Vintažiniai, klasikinį stilių interpretuojantys maišytuvai, praustuvės ar sanitarinė keramika – kokios jų ypatybės, kokie gaminiai?

N. Bakšys. Klasikiniams maišytuvams būdingiausios medžiagos buvo varis, bronza, o išskirtiniais atvejais ir auksas. Per pastaruosius tris dešimtmečius mums tapo įprasti viena svirtele reguliuojami maišytuvai, tačiau seniau jų vožtuvai dažniausiai būdavo užsukami – atskirai šalto ir karšto vandens. Gana mažai nuo senųjų laikų pasikeitė unitazai. Pagrindinė ir nenukonkuruojama jų medžiaga nuo XIX a. iki šių laikų liko glazūra dengta keramika – ir tikrai ne dėl gamybos paprastumo (anaiptol – tai gana sunkiai suvaldoma, deformuotis gamybos procese linkusi medžiaga), o dėl savo higieniškumo, vandens neįgėrimo. Reikšmingai patobulėjo tik jų nuplovimo technologijos, priežiūros patogumas, ekonomiškumas.

Ispanų sanitarinės įrangos gamintoja „Roca“ 2017-aisiais šventė savo istorijos šimtmetį ir ta proga naujai gyvybei prikėlė 1946 m. sukurtą vintažinį praustuvą „Carmen“, tapusį tikru tos eros simboliu. Kaip sakoma, geras dizainas niekur nedingsta, tad po septynių dešimtmečių „Carmen“ sugrįžo, ir šį kartą ne viena, o su visu būriu kitų vonios įrangos elementų, leidžiančių vartotojui susidėlioti beveik visą vientiso stiliaus kambarį.

„Carmen“ baldai, tarsi įžengę iš senelių ar prosenelių nuotraukų, turi ypač talpius, visiškai atsidarančius ir tyliai užsiveriančius stalčius. Aukšta spintelė su įstiklintomis durelėmis savo modernumą išduoda vos tik ją atidarius, kai įsijungia stiklinių lentynėlių LED apšvietimas. „Carmen“ kolekcija atspindi šiuolaikinio vartotojo nostalgiją praeičiai, sužadina pozityvias emocijas, tačiau ji yra ne tik apie emocijas: gamintojai nepamiršo funkcionalumo, komforto ir aukščiausios kokybės.

Elegantiškas „Carmen“ unitazas suprojektuotas be vandens paskirstymo apvado (naujoviška „Rimless“ technologija), jis kokybiškai nuplaunamas vos su 4, 5/3 litro vandens, o lėtai nusileidžiantis unitazo dangtis pagamintas iš itin atsparios ir higieniškos „Supralit“ medžiagos. Tačiau jo išvaizda – pabrėžtinai vintažinė. Vien ką reiškia bakelio šone įrengta chromuota vandens nuplovimo rankenėlė…

J. Neufeld. Centrinėje ir Šiaurės Europoje tikros klasikos (retro) dizaino gaminiai nėra tokie populiarūs kaip Pietų Europoje (Italijoje, Prancūzijoje), todėl ir gamintojai vonios kambariams siūlo įprastas ir modernias kolekcijas, kurios puikiai tinka ir šimtamečiams pastatams. Juk ir moderniam vonios kambariui, kokį jį dabar turime, viso labo tik apie 100–120 metų. Vonios kambaryje praleidžiame patį intymiausią laiką su savimi, todėl ir įranga turi padėti mums ne tik atlikti švaros funkciją, bet ir nusiraminti, atsipalaiduoti. O tam reikia ir atitinkamų prietaisų, dažniausiai šiuolaikiškų bei modernių, technologiškai atliepiančių šiandienos poreikius ir reikalavimus.

I. Jankauskas. Maišytuvų gamyba yra labai pažengusi į priekį nuo tos, kurią mes galime sieti su senuoju klasikiniu stiliumi. Yra galimybė gaminti ilgiau tarnaujančius, lengvesnių formų prietaisus, todėl šioje srityje dominuoja modernios interpretacijos, ryšiui stiprinti naudojamos spalvinės jungtys. Pavyzdžiui, šlifuoto aukso ar sidabro spalvos turi emocinį ryšį su klasikiniu stiliumi. Sanitarinė keramika pagal naujas technologijas gaminama švaresnių formų, tikslesnė, todėl klasikinis stilius atsiskleidžia dar su didesniu žavesiu.

Stasys Jodauga, „StilusS“ prekybos salono vadovas. Nusprendusiems rinktis klasikinio stiliaus prietaisus yra išties platus pasirinkimas gaminių, kurie galėtų perteikti to laikmečio stilių ir funkciją. Įprastai klasikinis stilius asocijuojasi su tokiomis medžiagomis kaip masyvus metalas, krištolas ar marmuras. Taip pat šiam stiliui būdinga aukso spalva ir gausybė dekoruotų detalių, kurios neretai tampa interjerų akcentu. Dažniausiai tokius gaminius renkasi brandesnio amžiaus žmonės, nors, žinoma, pasitaiko išimčių. Architektai klasiką mėgta interpretuoti rinkdamiesi modernaus stiliaus daiktus su klasikai būdingomis spalvomis ar dekoru. Pavyzdžiui, natūralų marmurą imituojantys paviršiai, šlifuoto aukso spalvos prietaisai, įvairūs metaliniai poliruoti paviršiai.

Laufen vonios kambarys
2012 m. Brno (Čekija) mieste restauruotoje garsaus vokiečių ir amerikiečių architekto Mies‘o van der Rohe‘s Tugendhat viloje, įtrauktoje į UNESCO paveldo sąrašą, visas interjeras, įskaitant ir santechninę įrangą, atkurtas pagal originalius 1929–1930 m. brėžinius, nuotraukas, eskizus ir pagal originalių interjero elementų liekanas. Paties M. van der Rohe‘s suprojektuotus originalaus dizaino santechninės keramikos įrenginius – praustuvus, unitazus, plautuvę ir bidė – atkūrė ir pagamino Šveicarijos gamintojo „Laufen“ dukterinė įmonė „Laufen CZ“ Čekijoje, Znoimo mieste. LAUFEN nuotr.

Moderni kokybiška įranga – tendencijos, naujovės

N. Bakšys. Šveicarijos gamintojo „Laufen“ specialistai teigia, kad Europoje ryškiai išreikštos, prabangiai dekoratyvios klasikos poreikis yra nykstantis. Tad prieš trejus metus jie pristatė naują pasaulinio garso dizaino žvaigždės Marcelio Wanderso kolekciją „The New Classic“ iš inovatyvios patentuotos keramikos „SaphirKeramik“. M. Wanderso kūrybine vizitine kortele buvo neobarokinis stilius, kuriam būdinga elegancija, lengva ironija ir teatrališkumas, tačiau kolekcijoje „The New Classic“ dizaineris nustebino itin jautriu ir subtiliu požiūriu.

M. Wandersas sugebėjo apeiti stilistines klišes ir stereotipus bei išryškinti klasikiniam stiliui būdingą eleganciją ir santūrumą. Pats dizaineris apie dizaino idėją sakė: „Tai, ką šioje kolekcijoje norėjome atskleisti, yra poetiška patirtis, nes vonios kambarys – vieta poilsiui, atsinaujinimui ir tikrajai ramybei.“ Tai puikus modernaus požiūrio į klasikinį dizainą pavyzdys, kuriame naudojamos inovatyvios medžiagos, įdiegtos komfortą užtikrinančios funkcinės naujovės.

J. Neufeld. Moderni įranga gero interjero architekto ar dizainerio rankomis gali ne tik puošti rekonstruotus pastatus, bet ir sustiprinti seno ir naujo kontrastą, atkreipti dėmesį į skirtumus. Šiuo metu vyraujančios tendencijos – mažiau yra daugiau, daugiau spalvų (nors balta, švaros spalva, išlieka populiariausia), lygios su grindimis dušo erdvės ir kartu neerzinantis bendras vaizdas.

Mažiau yra daugiau tendencija ypač jaučiama renkantis maišytuvus, iš dalies praustuvus: šiuolaikinės technologijos leidžia pagaminti mažesnius ir universalesnius gaminius, puikus to pavyzdys yra maišytuvų kolekcija „Keuco IXMO“. Ji ypač universali, turinti daug technologijų ir kartu minimalistinė išorėje – išorinės dalys yra vos 90 x 90 mm dydžio arba 90 mm skersmens, kai įprastos kitų gamintojų maišytuvų valdymo plokštelės net 170 mm skersmens. Be to, siūlomos net 7 skirtingos dangos, pavyzdžiui, „matinio nikelio“ ar „matinės bronzos“ dangos puikiai derėtų su senomis sienomis.

Minimalistinė, su grindimis lygi dušo plokštuma „NEXSYS“ („Kaldewei“), siūloma net 20 dydžių, puikiai suderina latako dizaino groteles ir vientisą, lengvai valomą ir su garantuotu nuolydžiu paviršių. Galima rinktis iš 22 atrinktų, madingų ir aktualių spalvų, taip vizualiai suderinant su patalpos grindų atspalviais, o, pavyzdžiui, „rose gold“ dangos latako grotelės suteiks akcentą visam kambariui.

I. Jankauskas. „Ideal Standard“ praustuvų kolekcija „Tipo-Z“ yra moderni klasikinio praustuvo interpretacija. Tokia praustuvo forma buvo naudojama dar 1954 m. Gio Ponti, kultinio Italijos architekto ir dizainerio, kuriamose vonios keramikos kolekcijose. 2021-aisiais dizaineris Roberto Palomba sukūrė savo interpretaciją. Šie praustuvai yra nepaveikūs laikui, jų forma unikali. Tik sudėtingomis šiuolaikinėmis technologijomis galima pagaminti tokių plonų linijų ir didelių matmenų praustuvą. Ši kolekcija gaminama baltos ir juodos spalvos. Tai klasikinė kertinių vertybių dvikova.

Su klasikinių formų keramikos kolekcijomis „Ideal Standard“ derina „Joy Neo“ maišytuvų kolekciją. Tai technologiškai labai modernūs maišytuvai, tačiau jų siluetas dera tiek su moderniomis, tiek su senomis klasikos formomis. Ši kolekcija pasižymi dviem valdymo svirtimis, o tai nukelia toli į praeitį. Tačiau palietus maišytuvą suprantama, kad naudojamas daiktas yra šiuolaikinio tikslumo viršūnė.

Šiuo metu labai laukiame kolekcijos „Ideal Standard Calla“ atnaujinimo. Tai dešimtmečius gaminama klasikinių formų kolekcija, kuri 2022 m. balandį bus pristatyta pasauliui iš naujo. Prie šios kolekcijos atnaujinimo dirba Roberto Palomba. Jau pavasarį galėsime džiaugtis atjaunėjusia, tačiau brandžia klasikinio stiliau kolekcija „Calla“.


Ką rekomenduotumėte rinktis ir kodėl?

N. Bakšys. Pagrindinis patarimas: nepasiduoti nostalgijai ar kitai emocijai ir neįsigyti nefunkcionalių, neilgaamžių daiktų. Rinktis arba laikui ir naudojimui atsparias medžiagas (glazūra dengtą keramiką, emaliuotąjį plieną, ketų), arba tokias, kurios su laiku dėvisi natūraliai, organiškai, ir tampa dar žavesnės (natūralų medį, akmenį).

J. Neufeld. Kaip ir bet kokiam interjerui, svarbiausi pasirinkimo kriterijai vonios įrangai turėtų būti jos patikimumas, ilgalaikiškumas, patogumas (ergonomiškumas), na ir tvarumas. Verta pasidomėti, iš ko ir kur gaminami produktai, nepasikliauti tuščiomis reklaminėmis frazėmis, teirautis kvalifikuotų, patyrusių pardavėjų (pavyzdžiui, kokią įrangą rinktumėtės sau?), nesižavėti internete rastais svajonių paveikslėliais, kurie nebūtinai yra teisingi ir tikslūs.

Ilgai dirbantys ir didelę patirtį sukaupę gamintojai ir gali būti tas garantas, užtikrinantis gaminių kokybę. Pravartu pasidomėti ir sertifikatais, pavyzdžiui, maišytuvų gamintojai visus gaminius privalo sertifikuoti pagal jų skleidžiamą triukšmo lygį – aukščiausia kategorija yra I-a (II-a – triukšmingesni); taip pat vertinti pratekantį vandens kiekį (aktualu praustuvams) – taupūs ir komfortiški gaminiai žymimi WELL ženklu (maks. 6 l/min.). Vonios ir dušo plokštumos gali turėti tvarumo sertifikatus, taip pat gamintojo produkto kokybės deklaraciją. Svarbu pasidomėti, ar gamintojas užtikrins garantinę priežiūrą ir – dar svarbiau – priežiūrą garantijai pasibaigus.

I. Jankauskas. „Ideal Standard“ gamybos procesai yra tobulinami jau daug dešimtmečių ir šiuo metu gaminami tokios kokybės keramikos gaminiai, kad jiems suteikiama 100 m. garantija. Tikėtina, kad kokybiškai atnaujintas klasikinio stiliaus vonios kambarys net ir po 100 m. galės būti naudojamas.

S. Jodauga. Rankantis prietaisus, reikia būti egoistu – visuomet svarbu įsiklausyti į save ir suprasti savo norus bei poreikius. Ir vadovautis vienintele taisykle, kad jokių taisyklių nėra. Žinoma, yra tam tikrų techninių niuansų. Būtina atkreipti dėmesį į prietaisų funkcionalumą, kuris naudotojui suteikia daugiau komforto. Pavyzdžiui, lokalus oro ištraukimas iš unitazo, padedantis greitai neutralizuoti nemalonius kvapus vonios kambaryje, vandens nuleidimo technologija „New Flush“, dėl kurios vandens nuleidimas unitaze yra gerokai efektyvesnis ir tylesnis, ar technologija „Cataglaze“, suteikianti gaminiams išskirtinį lygumą ir maksimaliai užtikrinanti lengvą priežiūrą.

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Pasidalykite straipsniu
PAA
PAA
Komentarai

Rekomenduojami video