Top Baneris

Viršuliškių panoramą atspindi tvaraus verslo centro „Sky Office“ fasadai

2024 kovo 20 d.
sky office scaledTik SA
Pasidalykite straipsniu

sky office

Justina GRAINĖ

Vilniuje, Viršuliškių rajone, neseniai duris atvėrė visiškai naujas 18-ikos aukštų verslo centras „Sky Office“. Jam suteiktas „Breeam New Construction Excellent“ tvarumo sertifikatas, todėl pastatas jau dabar pristatomas kaip inovacijomis ir tvariais sprendimais stebinantis projektas. Jis verslo atstovus pakvietė į šiuolaikiškus biurus, kurie įrengti prie Viršuliškių mikrorajono architektūros derančiame „Sky Office“ pastate. 

Sukūrė pastatą ten, kur pats augo

Architektas Gintaras Čaikauskas sako, kad pagrindinė diskusija su klientu vyko apie pastato aukštingumą: „Natūralu, kad panašiais atvejais visada ieškoma paties racionaliausio tūrio sprendimo, siekidami sukurti optimaliausią pastato išraišką bei adekvatų investicijos ir verslo plano atsiperkamumo santykį. Atlikus visapusišką vietos ir objekto programos studiją, padarius visą eilę skirtingų variantų, po konsultacijų su kolegomis urbanistais, tolesniam vystymui buvo pasirinktas ir patvirtintas aukštybinio pastato sprendinys versus horizontaliai kompozicijai.“

sky office 3

Architektas prisipažįsta, kad kurti pastatą Viršuliškių mikrorajone jam buvo įdomu, nes ši miesto dalis ir pačiam G. Čaikauskui yra artima dar nuo mokyklos laikų. Kūrėjas atskleidžia, kad būtent čia gimė ir jo noras tapti architektu. „Baigęs devintą klasę, kartu su tėvais iš Markučių persikėliau čia gyventi dar į dažais kvepiantį naują butą 1978 metais. Tuomet nebuvo čia nei šaligatvių, nei želdynų, po pamokų namo tekdavo klampoti per smėlį ir purvą. Gal aplink vyravusi naujų statybų aplinka galutinai paskatino pasirinkti seniai išsvajotas architektūros studijas, tačiau kas galėjo pasakyti ir patikėti, kad po kurio laiko šiose apylinkėse man pačiam teks projektuoti ištisus aukštybinius kompleksus… Nėra kažkokių paslaptingų receptų, kaip gimsta naujos architektūros idėjos, tiesiog, subjektyvi intuicija, sukaupta kūrybos patirtis, vyraujančios tendencijos, diskusijos su kolegomis, užsakovais, realių galimybių vertinimas sumuojasi ir sukuria visuminę terpę, kurioje iškyla busimojo kūrinio vizija“, – sako architektas. 

„Sky Office“ atliepė Viršuliškių architektūrą

„Sky Office“ architektas kūrė taip, kad naujasis pastatas atlieptų dabartinius Viršuliškių architektūros bruožus. Juos, kaip sako G. Čaikauskas, labiausiai formuoti pradėjo architekto Mindaugo Grabausko dar 1999 m. parengtas detalusis planas, kuris ir padėjo Viršuliškių skersgatvio modernios urbanistikos pagrindus. Pagrindinis šios vizijos sumanymas buvo suformuoti antrąjį aukštybinių pastatų Vilniaus miesto pocentrį, kuris sukurtų optimalią naujo tipo daugiafunkcę aplinką“, – sako architektas ir priduria, kad būtent Viršuliškių skersgatvyje pirmieji iškilo tokio tipo aukštybiniai gyvenamieji pastatai, vėliau pastatytas „Grand office“ komplekso vertikalus akcentas (bendraautoris arch. Miroslaw Szejnicki). Jis tapo savotišku visos teritorijos vietaženkliu, puikiai matomu iš tolo judant Vakariniu aplinkkeliu. 

Šiuo metu jau realizuoti keli gyvenamieji kompleksai, dideli biurai, maitinimo, komercinės įstaigos, vaikų darželis, pramogų centras, viešoji erdvė su meniniu akcentu (skulpt. Tadas Gutauskas). Visi objektai turi antžemines bei požemines automobilių saugyklas. Būdinga tai, kad infrastruktūros situacija šioje teritorijoje yra ryškiai pagerėjusi, miesto centras yra netoli, patogu susisiekti su oro uostu“, – vardija G. Čaikauskas. 

Tvaraus projektavimo principai padėjo pasiekti „BREEAM Exellent“ standartus

Verslo centras „Sky Office“ šiandien jau pristatomas kaip darnios architektūros pavyzdys. Paklaustas, kas slepiasi po šia sąvoka, architektas sako, kad „tvarumo“ siekis buvo aktualus visais laikais, nuo pat žmonijos sąmoningos statybos pradžios: „Visuose „Architektūros linijos“ naujuose projektuose neišvengiamai koduojama tvarumo koncepcija, ji atsispindi ir „Sky Office“. Pastatas atitinka A+ energinei klasei keliamus reikalavimus, techniniam projektui yra suteiktas „BREEAM Exellent“ sertifikatas, pateikta paraiška ir analogiškam objekto vertinimui.

Taip pat ant pastato stogo įrengta saulės elektrinė, liftai su regeneracinėmis pavaromis, o tai leidžia generuoti elektrą. Pastate sumontuota oras-oras vėsinimo ir šildymo sistema, kuri reguliuojama automatiškai, o tai leidžia nešvaistyti energijos, kai sistemų veikimas yra dubliuojamas. Pastato prieigose įrengtos viešo naudojimo elektromobilių įkrovimo stotelės. 

Pagrindiniai reikalavimai pastato medžiagų parinkimui buvo ilgaamžiškumas, užtikrinantis, kad jos nebus keičiamos ir nedidins pastato CO2 emisijos. „Džiugu, kad pavyko suderinti medžiagų patvarumą ir architektūrinę išraišką. Įvertinus pastato architektūros koncepciją ir meninę raišką, nutarta taikyti gamykloje iš anksto pagamintus, labai kokybiškus ir tikslius gaminius: laikančioji struktūra – surenkamas gelžbetonio karkasas, fasadų atitvaros – elementinės stiklo sistemos. Šiaurinio fasado apdailai pritaikyti aliuminio kompozito gaminiai. Vertikalioms detalėms panaudoti aliuminio profiliai, įėjimo ir pirmo aukšto apdaila – didelių matmenų natūralaus akmens plokštės“, – dėsto architektas G. Čaikauskas. 

Išryškins naują miesto siluetą

Architektas sako, kad „Sky Office“ papildys Viršuliškių skersgatvyje jau sukurtą vietos veidą: „Žinoma, „lietuviškais dangoraižiais“ nenustebinsime pasaulio, ne naujiena jie jau ir pas mus, juolab, kad šalia, tame pačiame Viršuliškių skersgatvyje, yra jų ne vienas. Kita vertus, gal toks žmogiškas mastelis yra ir savotiškas mūsų privalumas, atspindintis Vilniaus miesto pastatų betarpiškumą ir jaukumą. Atsiranda vis daugiau naujų apžvalgos taškų ir rakursų, leidžiančių iš aukščiau pasigrožėti įspūdingomis aplinkos panoramomis, o miesto siluetas tampa vis išraiškingesnis ir įdomesnis.“

Kalbėdamas apie nestandartinius sprendimus architektas atskleidė, kad visas projektavimas vyko tik trimatėje erdvėje, sukurtas 3D aplinkos modelis. Pastato fasadų apdailos raiška suformuota taikant intuityvios kompozicijos principus, remiantis subjektyvia, menine autorių intuicija. 18 aukšto dalinai atviroje terasoje suformuotas konsoliškai kabantis patrauklus akcentas – apžvalgos balkonas su stiklo atitvaromis ir net skaidriomis grindimis, kuris, kaip sako G. Čaikauskas, skirtas tik drąsiausiems. 

sky office 1

Technologijomis apginkluotas „Sky office“ verslo centras

Generalinio rangovo „YIT Lietuva“ NT projekto vadovas Rafal Bogdavovič papildo, kad naujajame A+ energinės klasės verslo centre „Sky office“ daug dėmesio skirta tvarumui: įrengti greitaeigiai liftai su energijos taupymo funkcija, išmaniosios ŠVOK sistemos su rekuperacija ir drėkinimu, energiją taupantys LED šviestuvai, saulės elektrinė, dvi greitojo elektromobilių įkrovimo stotelės, taupi automatinė augalų laistymo sistema. Statinio projektas įvertintas „BREEM International New Construction“ sertifikatu „Excellent“ lygiu. Šiuo metu pateikta paraiška šio pastato įvertinimui siekiant galutinio „BREEM International New Construction“ sertifikato.

„YIT Lietuva“ atstovas sako, kad šis verslo centras diktuoja naują požiūrį į darbą biure, nes čia patalpos gali būti pritaikytos kiekvienam klientui pagal jo poreikius. „Pastato išskirtinumas – optimalus pastato aukšto plotas ir unikalūs architektūriniai sprendiniai, suteikiantys galimybę kiekvieną pastato aukštą lengvai skaidyti, pritaikant jį įvairaus dydžio nuomininkams: biurų dydis svyruoja nuo 150 iki 4000 m²“, – patikslina „YIT Lietuva“ atstovas. 

Gerai darbuotojų savijautai pasirūpinta, kad visose biurų patalpose būtų daug natūralios šviesos, pro langus atsiveria išskirtinė panorama. Susitikimų kambariai – ranka pasiekiami. Pastato pirmajame aukšte bus įrengta kavinė. 

„Svarbu paminėti, kad nuomininkams nėra diktuojama interjero idėja – nuomininkas pats renkasi, kokio dizaino patalpose nori įsikurti. Tačiau „YIT Lietuva“ visada gali įrengti patalpas pagal jo poreikius. Prie pastato yra požeminė ir antžeminė automobilių stovėjimo aikštelės. Vidiniame pastato kieme po stogu įrengta vaizdo kameromis stebima ir korteline sistema rakinama dviračių ir paspirtukų saugykla. Ji įrengta ne šiaip sau: nuo „Sky Office“ driekiasi dviračių, paspirtukų, pėsčiųjų takai, jungiantys jį su miesto širdimi, Pilaitės, Karoliniškių ir Viršuliškių rajonais. Apie 150 metrų nuo pastato, yra autobusų stotelė, kurioje stoja greitieji autobusai“, – sako R. Bogdanovič. Jis priduria, kad naujasis „Sky Office“ Viršuliškėse – tai modernus, pažangiomis technologijomis apginkluotas verslo centras, kuriame atsiveria ne tik nepaprasta Vilniaus panorama, bet ir naujas požiūris į darbą mieste.

AL 24

„Sky office“ pažiba – akį traukiantis stiklinis balkonas

„Sky Office“ projekte už viso pastato fasadų projektavimą ir įgyvendinimo sprendimus buvo atsakinga įmonė „Staticus“. Projekte panaudotas ventiliuojamas fasadas su aliuminio kompozitu ir akmens plokštėmis bei fasadiniai elementai ir termoelementai. „Staticus“ rūpinosi elementinio fasado gamyba ir montavimu bei termoelementų fasado projektavimu ir montavimu. Pagrindinis mažo poveikio veiksnys projekte yra elementinio fasado sistema, kurios gamybai naudojamas perdirbtų medžiagų kiekis yra didesnis nei 65 proc.

„Staticus“ komandai taip pat buvo patikėtas išskirtinis sprendimas – 18-ame aukšte esantis stiklinis balkonas, kuris išsikiša už pastato perimetro. Įmonės projektų vadovas Žygaudas Kūris sako, kad tai buvo įdomiausia projekto dalis: „Kadangi pastato aukštingumas yra 69 metrai, o balkono konstrukciją sudaro plieno, aliuminio profilių konstruktyvas bei stiklai, buvo pasitelkti aukštalipiai, kurie atliko montavimo darbus.“

Didžiausiu iššūkiu tapo glausti terminai. „Reikėjo ne tik užtikrinti nuoseklų visų vertės grandinių (tiekimas, gamyba, logistika, montavimas) sinergišką darbą, bet ir greitai spręsti iškilusius iššūkius statybos aikštelėje“ – patirtimi dalijasi Ž. Kūris.

staticus logo

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video