Top Baneris

Vonios kambario įrangos gamintojų atsakas į klimato kaitą

2022 sausio 7 d.
roca w+w modernus vonios kambarysTik SA
ROCA W+W - unitazas ir praustuvas viename. Gamintojo nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Klimato kaita tampa didžiausia globalaus pasaulio problema. Ši tema buvo viena svarbiausių neseniai, šių metų spalio pabaigoje Romoje vykusiame šalių viršūnių susitikime „G20 summit of heads of state and government“. Tai buvo pasiruošimas Jungtinių Tautų organizuojamam COP26 susitikimui platesniu formatu Glazge (Škotija), kurio pagrindinės temos – klimato kaita, CO2 emisijos.

Įvairios tarptautinės organizacijos, mokslininkai jau ne vieną dešimtmetį su dideliu nerimu signalizuoja, kad žmonijai kyla (ir toliau kils) rimtų iššūkių dėl senkančių gėlo ir švaraus vandens rezervų bei augančios jo paklausos. Mūsų planetos išteklių taupymas, panašu, yra jautri ir svarbi tema ne tik žaliųjų judėjimų entuziastams, bet ir pažangioms sanitarinės įrangos gamybos įmonėms.

Kiek patiems gamintojams yra aktualu, kad šiuolaikiniai sanitariniai prietaisai tausotų gamtos išteklių – vandenį?

Nerijus Bakšys, gamintojų „Laufen“, „Roca“ ir „Jika“ atstovas Baltijos šalims. Mes, kaip gamintojai, suvokiame, kad mums tenka nemaža dalis atsakomybės už tvarų gyvybiškai svarbaus ištekliaus – vandens vartojimą. „Laufen“ buvo vienas pirmųjų unitazų gamintojų, prieš daugiau nei dvi dešimtis metų perėjusių prie naujo vandens tausojimo standarto: unitazų konstrukcijos ir nuplovimo sistemos pradėtos projektuoti taip, kad kokybiškam didžiajam ir mažajam nuplovimui pakaktų atitinkamai vos 4,5 ir 3 l vandens. Senesnės sistemos vienam nuplovimui sunaudodavo 6, 9 ar net daugiau litrų vandens, tad ekonomija tapo tikrai reikšminga: vienas namų ūkis su tokiu ekonomišku unitazu metinį vandens suvartojimą gali sumažinti daugiau nei 10-čia tūkstančių litrų.

Dabar „Laufen“ savo asortimente turi unitazų, kurie kokybiškai nuplaunami ir su 4/2 l vandens – jie paklausūs projektuose, kuriuose siekiama ypač aukšto energinio naudingumo įvertinimo (pavyzdžiui, „LEED Platinum“). Ir tai ne riba – būtų galima ir dar labiau mažinti unitazo nuplovimui reikalingą vandenį, tačiau didėja rizika, kad to vandens kiekio nebepakaks kokybiškam nuotekų vamzdžių išplovimui ir jie pradės kimštis.

LAUFEN save!
LAUFEN save! veikimo schema. LAUFEN pieš.

Kad vandens tausojimas santechnikos įrenginiuose turi ribas, iliustruoja ir situacija su maišytuvais. Mažėjant vandens debitui ateina riba, kai rankas ar plaunamą daiktą po vandens srove tiesiog turėsime laikyti ilgiau, kad visiškai nuplautume.Vartojimą gali padėti mažinti automatiniai maišytuvai, aktyvuojami jutiklio. Vanduo iš tokio maišytuvo ima bėgti tik tada, kai prie jutiklio veikimo zonos prikišame ranką, ir nustoja tada, kai ranką patraukiame. Tokiu būdu užtikriname, kad vanduo bėga tik tada, kai jo reikia.

Ignas Jankauskas, gamintojo „Ideal Standard“ plėtros Baltijos šalyse direktorius. „Ideal Standard“, jau daug metų kurdamas produktus, remiasi keturiais kertiniais kriterijais – tai dizainas, kokybė, higiena ir vandens taupymas. Labai svarbu, kad prietaisai būtų ne tik komfortiški naudoti, bet ir taupytų vandenį. Vanduo yra fundamentalus išteklius ir jo neefektyvus vartojimas nedera su įmonės vertybėmis.

Energijos ir vandens taupymo reguliavimai dažniausiai yra adresuoti pastatams. Statant energiškai efektyvų pastatą turi būti naudojami ir efektyvūs, vandenį taupantys santechnikos prietaisai. Tai skatina tobulinti produktus, diegti inovacijas.

Patiems produktams reguliavimo, susijusio su vandens taupymu, nėra daug. Yra nusistovėję reikalavimai, kurie nėra ambicingi. Tik lyderiaujantys gamintojai, kaip „Ideal Standard“, savo gaminiuose diegia efektyvias naudoti, bet vandenį taupančias technologijas. Tai vienas iš būdų sukurti daugiau vertės ir malonumo vartotojui. Šeima, naudodama unitazą su „Aquablade“ technologija, sutaupo apie 1000 l vandens per mėnesį be jokių pastangų.

Julijus Neufeld, gamintojų „Kaldewei“ ir „Keuco“ atstovas Lietuvoje. Mano atstovaujami gamintojai į gamtos apsaugą, klimato kaitą jau seniai žiūri ne pro pirštus, o veikia atsakingai ir aktyviai. Pavyzdžiui, „Keuco“ dauguma maišytuvų praustuvams yra sertifikuoti WELL sistema ir jų vandens pralaidumas yra iki 6 l/min., taip tausojant vandenį. Šio gamintojo dušo (lietaus) galvos praleidžia iki 15 l/min. vandens, ko visiškai pakanka maudymosi malonumams ir komfortui (rankiniai dušai dar mažiau – iki 9–12 l/min.).

Aquablade
Unitazas su „Aquablade“ technologija sutaupo 1000 litrų vandens per mėnesį. „Ideal Standard“ nuotr.

„Kaldewei“ – vienam žinomiausių vonios įrangos gamintojų – sunkiau taupyti vandenį, nes gaminamos vonios ir dušo plokštumos (padėklai), kurie patys savaime vandenį tik surenka. Tačiau „Kaldewei“ gaminiai visuomet racionalūs – ne per dideli ar per gilūs (vonios), o tokie, kurie yra patogūs, pakankamai erdvūs ir padeda nepereikvoti vandens.

„Kaldewei“ yra pramonės lyderis, kai kalbama apie emaliuotąjį plieną vonios kambaryje. Puikūs vonios kambario sprendimai, pagaminti iš aukščiausios kokybės plieno emalio, gali būti 100 proc. perdirbti, kai pasibaigs jų ilgas tarnavimo laikas. Jau vien šiuo parametru aukščiausios kokybės gamintojas įneša maksimalų indėlį į aplinkai draugišką statybą. Tvarumas yra giliai įsitvirtinęs įmonės DNR – produktai iš plastiko ir polimerinio betono negaminami.

Kokios naujausios technologijos padeda taupyti vandens ir žaliavų išteklius?

ROCA W+W
ROCA W+W – kartu ir unitazas, ir praustuvas. ROCA nuotr.

N. Bakšys. Santechnikos sprendimai, prisidedantys prie klimato kaitą mažinančių veiksnių, neapsiriboja vandens tausojimu; yra daug daugiau būdų ir technologijų, kaip santechnikos produktai gali padėti gerinti situaciją.

Viena iš gana naujų ir neįtikėtinai paprastų technologijų, kurią prieš kelerius metus ėmė diegti „Roca“, „Laufen“, – tai viensvirčiai praustuvo maišytuvai su vadinamąja šalto starto sistema. Mes esame įpratę: jei vandens reguliavimo svirtelė yra centrinėje pozicijoje (atsukta į mus), tai pakėlus ją bėgs šiltas vanduo. Jei svirtelę sukame į kairę, vanduo karštėja, o jei į dešinę – šaltėja. Atlikus tyrimus pasirodė, kad vartotojai net tada, kai jiems reikia šalto vandens, iš pradžių pakelia svirtelę, ir tik tada, kai jau bėga vanduo, suka svirtelę, ieškodami šalto vandens. O kol jį suranda, be reikalo aktyvuojamas vandens šildytuvas ir eikvojama energija. Šalto starto maišytuvuose centrinė svirtelės pozicija reiškia šaltą vandenį, o sukant ją kairėn, jis šiltėja. Tai padeda tausoti energiją ir mažinti CO2 emisiją.

Vandenį ir energiją padeda taupyti ir termostatiniai maišytuvai. Jie daug greičiau (per mažiau nei 3 sekundes) sumaišo vandenį iki nusistatytos temperatūros, nei žmogus tai atlieka rankomis. Faktas, kad žmogus nepradeda praustis, o vanduo bėga veltui, kol nėra pasiekta norima temperatūra.

ROCA Smart Shower - išmanioji termostatinė dušo sistema
smart shower
ROCA Smart Shower
Išmanioji termostatinė „Smart shower” sistema.
Gamintojas – „Roca”. ROCA nuotr.

I. Jankauskas. Mažai vandens naudojantys unitazai yra viena efektyviausių pasyvaus vandens taupymo priemonių. Šiuo metu populiariausi yra pakabinamieji unitazai, todėl potinkinis WC rėmas taip pat turi būti vandenį taupantis. „Ideal Standard“ gamina tiek potinkinius rėmus, tiek unitazus ir abu šiuos prietaisus suderina maksimaliam efektyvumui. Potinkinis rėmas „Prosys“ kartu su „Aquablade“ technologijos unitazu, kurio pilnam nuplovimai pakanka 4 l vandens, yra vienas efektyviausiu produktų rinkoje. Tradiciniai unitazai įprastai sunaudoja 6 l vandens vienam pilnam nuplovimui. Toks didelis skirtumas leidžia sutaupyti apie 10 l vandens vienam žmogui per dieną. Būtina atkreipti dėmesį, kad vien vandenį taupančio potinkinio WC rėmo nepakanka. Mažai vandens naudojantis unitazas turi gerai nusiplauti vienu mygtuko paspaudimu, sunaudodamas tik 4 l vandens. Tik nedaugelis unitazų yra suprojektuoti veikti su mažu vandens kiekiu. Senų technologijų unitazams 6 l vandens tiesiog būtini geram nuplovimui.

J. Neufeld. Siekdama užtikrinti, kad, įrengiant vonios kambarius su voniomis, dušais ir praustuvais, nebūtų naudojamos sintetinės medžiagos, „Kaldewei“ aukščiausios kokybės vonios gaminiams naudoja ekologišką ir visiškai perdirbamą medžiagą – „Kaldewei“ plieno emalį. Šis unikalus plieno ir stiklo lydinys iš tikrųjų susideda net iš 20 proc. perdirbto plieno – galbūt iš senų vonių. Tokiu būdu išsaugomi vertingi ištekliai ir saugoma aplinka. Pridėkite suteikiamą 30 m. garantiją ir natūralų plieno emalio ilgaamžiškumą – neatremiami argumentai, kalbant apie gamtos apsaugą.

„Kaldewei“ visada buvo pramonės pionierius, siekiantis tvarumo vonios kambario sprendimuose. 2021 m. spalio 6 d. aukščiausios kokybės vonios kambario įrangos gamintojas paskelbė naują tvaraus vonios dizaino erą. Todėl „Kaldewei“ pirmieji pasaulyje užsakė ir jau naudoja pirmąjį į ekobalansą orientuotą plieną „bluemint® Steel“ plieną su net 70 proc.sumažintu CO2 kiekiu iš „Thyssenkrupp Steel“, gaminamo „Thyssenkrupp“ gamykloje Duisburge. Šis plienas yra trečias svarbus elementas įmonei „Kaldewei“ norint pasiekti mokslu pagrįstus nustatytus klimato tikslus (SBTi) ir suderintus su Paryžiaus klimato apsaugos susitarimu. Ilgas 30 ar daugiau metų eksploatavimo laikas ir visiškas plieno emalio medžiagos perdirbimas yra kiti rimti argumentai vonios kambario sprendimų naudai.

Vandenį tausojanti dviejų mygtukų klozeto vandens nuleidimo sistema nėra efektyvi, nes ne visi žmonės yra sąmoningi ir dažniausiai spaudžia didįjį arba abu mygtukus. Kokias alternatyvas siūlo gamintojai?

N. Bakšys. Turbūt reikėtų kelti filosofinį klausimą: ar technologijos turi kontroliuoti žmonių sąmoningumą, ar atvirkščiai – žmonės turėtų būti sąmoningi ir kurti technologijas bei naudotis jomis taip, kad situacija pasaulyje gerėtų?

Unitazų gamintojai išties kartais kelia tokį klausimą, ar du nuplovimo mygtukai atnešė tą efektą, kurio tikėtasi. Kartais ir gamintojai, kurdami vis įmantresnį mygtukų dizainą, patys to nenorėdami pradėjo klaidinti vartotojus, nes pastarieji nebesuprato, koks yra skirtumas tarp vieno ir kito mygtuko paspaudimo. Šią problemą iš dalies sprendžia automatinio nuplovimo valdymo sistemos. Pavyzdžiui, „Laufen“ siūlo elektroninį potinkinio bakelio klavišą AW3 iš juodo stiklo su integruotu jutikliu, kuris pagal naudotojo praleistą laiką nusprendžia, kokį vandens kiekį – didesnį ar mažesnį – išleisti iš bakelio.

I. Jankauskas. Mūsų šalyje vandens kaina nėra didelė, turime daug upių ir ežerų, namuose iš maišytuvo gauname geriamąjį vandenį. Tokios sąlygos neverčia susimąstyti apie vandens taupymą ir poveikį gamtai. Taip pat dažnai vartotojus lydi bloga patirtis taupant vandenį. Pavyzdžiui, dviejų mygtukų klozeto vandens nuleidimo sprendimas yra nuvylęs daug ką. Paspaudus mažąjį mygtuką unitazas nėra nuplaunamas švariai. Dažnu atveju tai nutinka dėl blogo potinkinio rėmo ir unitazo suderinamumo, kai keraminiai unitazai nėra pritaikyti nuplauti mažu vandens kiekiu.

Gamintojai, tai pastebėję, nusprendžia investuoti į kūrimą produktų, kurie pasyviai taupytų vandenį. Jie investuoja, kad sukurtų vandenį taupančius produktus ir neatsisakytų komforto juos naudojant. Vandenį taupantys dušai ar maišytuvai privalo nuplauti muilą greitai ir efektyviai. Tik lyderiaujantys gamintojai, kaip „Ideal Standard“, savo gaminiuose diegia efektyvias naudoti, vandenį taupančias technologijas.

Prosys unitazas
Potinkinis rėmas „Prosys“ kartu su „Aquablade“
technologijos unitazu, kurio pilnam nuplovimai pakanka 4 l vandens, „Ideal Standard“ nuotr.

J. Neufeld. Klimato kaita ir jos keliamos problemos nėra tik vandens trūkumas ar dviejų WC nuleidimo mygtukų problema. Svarbu ir tvarumas bendrąja – viso gamybos proceso ir produkto gyvavimo ciklo prasme. Kad vartotojas, rinkdamasis vonios įrangą, susimąstytų ne tik apie dizainą, kainą, bet ir apie patį produktą – iš ko, kur ir kaip pagamintas, kiek ilgai tarnaus (gyvavimo ciklas), ar gamintojas laikosi gamtosaugos reikalavimų ir ar turi tai įrodančius sertifikatus, kas bus, kai produktą reikės išmesti. Juk apie plastiko pakuotes ir maišelius jau kalbame daug ir drąsiai, bet apie daiktus, kuriais turėtume ilgai ir saugiai naudotis, nesusimąstome.

Pavyzdžiui, kad plastiko (maišelių) gamyba ir perdirbimas yra sudėtingi procesai ir dažnai kenksmingi aplinkai – žinome, bet kad didelė dalis vonių (akrilas, polimerinis betonas, „akmens masė“) ir praustuvų yra lygiai tiek pat ir net kenksmingesni gamtai ir žmogui – nepagalvojame.

Ar skatinamas antrinis žaliavų, įrangos ar vandens (pavyzdžiui, dušo) nuotekų panaudojimas? Kaip ir kur tai taikoma?

N. Bakšys. Pažangūs vonios įrangos gamintojai nuolat galvoja, kaip padidinti savo gaminių energinį naudingumą. „Roca“ jau daugiau nei dešimtmetį gamina unikalų įrenginį, sujungiantį praustuvą ir unitazą – W+W. Prausimuisi panaudotas vanduo yra filtruojamas, dezinfekuojamas ir panaudojamas unitazo bakeliui papildyti. Vandens suvartojimą, palyginti su paprastu 6/3 l unitazu, W+W padeda sumažinti apie 25 procentus.

„Laufen“ kartu su bendraminčiais partneriais, mokslininkais, technologijų kūrėjais ir gamintojais pristatė unitazą „Save!“, kuris labai paprastu principu atskiria šlapimą į atskirą nuotekų sistemą, kad iš jo būtų galima pagaminti organines kompleksines trąšas. Tokiu būdu sukuriamas beveik uždaras azoto ir kitų pagrindinių maistinių medžiagų ciklas, stipriai prisidedantis prie pasaulio ekologinių problemų sprendimo.

Dar vienas svarbiausių išteklių vartojimo mažinimo būdų – tualetinio popieriaus atsisakymas arba bent jau naudojimo mažinimas. Tualetinio popieriaus ritinėliui pagaminti reikia 30–140 l vandens, 1,3–5 kWh elektros, apie 0,7 kg medienos. Popieriaus reikės mažiau, jei naudositės bidė arba įsigysite unitazą su integruota bidė funkcija. Jo tereikės nusausinimui.

J. Neufeld. Supratimas apie ekologišką statybą ir renovaciją niekada nebuvo toks didelis. Vonioje – bene intymiausioje namų patalpoje – žmonės kur kas mieliau apsuptų save natūraliomis, o ne plastiku ir kitomis aplinkai kenksmingomis sintetinėmis medžiagomis. Stiklas, mediena ir natūralus akmuo yra pagrindinės medžiagos šiuolaikiniuose, tvariuose vonios kambariuose. „Kaldewei“ yra vienas iš žiedinės ekonomikos statybų ir nekilnojamojo turto pramonėje pradininkų, gamintojo vonios, dušo paviršiai ir praustuvai su išskirtine emalio (stiklo) glazūra yra puikus tokių pasirinkimų papildymas.

Kaldewei emalis
„Kaldewei“ emalio sudėtinės medžiagos.

Pasidalykite straipsniu
PAA
PAA
Komentarai

Rekomenduojami video