Top Baneris

Granitas vis dažnesnis sostinės gatvėse: nauja strategija skatina tvarumą

2023 liepos 13 d.
bernardinu parkas 1
Ž. Gedvilos/BNS nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Vilniui švenčiant 700 metų jubiliejų žvelgiame į istoriją, domimės, kaip miestas keitėsi. Dėl įvairių įvykių, nelaimių nematome visumos – tik atspariausias išlikusias detales. Akmeniniai grindiniai ar jų fragmentai – vieni iš istorijos liudytojų. Akmuo neprarado savo vertės kuriant miestus iki šiol. Granito akmuo įsilieja į šiuolaikinių miestų gatves, viešąsias erdves, iš jo gaminami fontanai, suolai, bortai, plokštės, trinkelės, laiptai ir kita. Vilniaus miesto savivaldybė simboliškai šiemet, švęsdama miesto gimtadienį, ėmėsi naujos strategijos – atnaujinamose gatvėse montuoti būtent natūralius, ilgaamžius granitinius bortus, kurie pakeis menkai atsparius betoninius. Daugiau nei 60 metų dolomito ir granito skaldos gamybą ir prekybą vykdanti įmonių grupė „Milsa“, valdanti prekės ženklą „Ponas Akmuo“, reikšmingai prisideda prie šio pokyčio įgyvendinimo.

Vilnius atsinaujina: betoną keičia ekologiškas granitas

Jei statybų sektorius laikomas vienu taršiausių, kelio darbai, remontai taip pat neatsilieka. Savivaldybės gerai supranta dažnų kelio darbų, infrastruktūros keitimo kainą. Tai gyventojams ne tik pridaro nepatogumų, bet ir papildomų išlaidų. Įprasti betoniniai bortai greitai nusidaužo, neatlaiko svorio. Visa tai reiškia nuolatinius remontus, uždarytą eismą ir išlaidas. Sostinė turi planą, kaip išeiti iš šio užburto rato.

Vilniaus m. savivaldybės Infrastruktūros skyriaus Eksploatacijos poskyrio vedėjas Gintautas Niaura atskleidė savivaldybės tikslą – per 3 metus pakeisti apie 100 km betoninių bortų į naujus granitinius. „Nusprendėme nuo šių metų įgyvendinti naują infrastruktūros politiką – rinktis ilgaamžiškumą, t. y. natūralų akmenį, kuris pranašesnis už betoną tiek ekologiniu aspektu, tiek estetiniu. Anksčiau gatvėse montuoti betoniniai bortai neišlaiko kokybės egzamino – jie linkę irti po mechaninio poveikio, dėl beriamų druskų žiemos metu. Aptrupėję betoniniai bortai kelia vizualinę taršą, o jų remontas kainuoja daug. Dėl šių priežasčių nuspręsta įsigyti ir sumontuoti būtent granitinius gatvės ir įvažiavimo bortus bei granitines saleles daugelyje remontuojamų gatvių“, – vardija savivaldybės Eksploatacijos poskyrio vedėjas G. Niaura. 

granitiniai bortai
Natūralus akmuo ilgaamžis, nepasiduoda mechaniniam poveikiui, yra atsparus ilgalaikei trinčiai. „Ponas Akmuo“ nuotr.

Ši strategija Vilniuje bus įgyvendinama praktiškai visose gatvėse, kur tiesiamas naujas asfaltas. Pirmosios kregždės – sostinės Viršuliškių, Žygimantų, Šeškinės, Viršupio gatvėse. Gatvės yra skirtingose miesto dalyse, tad orientuojamasi ne vien į Senamiestį, bet ir gyvenamuosius rajonus – visur, kur vyksta aktyvus eismas ir gyventojų judėjimas, patikino savivaldybės atstovas. „Šis pokytis labai naudingas ir pačiam miestui, ir jo gyventojams, nes tai toliaregiška – mažinamos eksploatacinės išlaidos ateityje ir užtikrinamas daug patrauklesnis vaizdas labai ilgam laikui“, – sako savivaldybės atstovas. Natūralūs gaminiai tarnauja dešimtmečius, šimtą ar net daugiau metų. Tačiau net ir po tiek metų juos galima atnaujinti ir panaudoti dar kartą.

„Ponas Akmuo“ dalyvauja įgyvendinant realius pokyčius sostinės gatvėse. Jau dabar atnaujintose gatvėse galima pastebėti granitinius bortus, kurie tarnaus dešimtis metų. Tai galima drąsiai teigti, nes natūralus akmuo ilgaamžis, nepasiduoda mechaniniam poveikiui, yra atsparus ilgalaikei trinčiai, nedideliems mechaniniams pažeidimams ir pan. „Ponas Akmuo“ komandai šie projektai sostinėje buvo patikėti dėl aukštos tiekiamos produkcijos kokybės ir atsakingo požiūrio į užsakymus.

Tvarumo siekis – visuose etapuose

„UAB Milsa“ vykdantysis direktorius Mindaugas Verbickas džiaugiasi, kad komandai nuolat tenka prisidėti prie reikšmingų projektų, kurie susiję su miesto atnaujinimo strategija ir tvaresnės aplinkos kūrimu. Įvykdyti tokius projektus įmanoma sutelkus komandą, kurios nariai sklandžiai dirba ir yra organizuoti. „Šie projektai sostinėje tik įrodo tikslingą ir sėkmingą „Pono Akmens“ komandos darbą. Profesionalus požiūris, terminų laikymasis, aukšti standartai ir geriausios kokybės granito gaminiai – visa tai leidžia laimėti svarbius konkursus ir įgyvendinti iškeltus tikslus“, – sako „UAB Milsa“ vykdantysis direktorius M. Verbickas. 

MindaugasVerbickas

„Projektai sostinėje tik įrodo tikslingą ir sėkmingą „Pono Akmens“ komandos darbą. Profesionalus požiūris, terminų laikymasis, aukšti standartai ir geriausios kokybės granito gaminiai – visa tai leidžia laimėti svarbius konkursus ir įgyvendinti iškeltus tikslus“, – sako „UAB Milsa“ vykdantysis direktorius Mindaugas Verbickas.

„Ponas Akmuo“ Vilniaus prekybos aikštelės vadovas Mantas Zaveckas papildė, kad komandai įgyvendinant konkurso sąlygas neteko gesinti gaisrų – jie užtikrintai ir laiku tiekia gaminius. „Kol kas didelių iššūkių nebuvo: tiekimas sklandus, tereikia sukontroliuoti, kiek granito gaminių ir kur turi būti nugabenti“, – paaiškina M. Zaveckas. 

Po laimėto konkurso ir sutarties pasirašymo, savivaldybė pateikė bortų užsakymą. Gaminius „Ponas Akmuo“ į nurodytą vietą pristatė per 30 dienų. Žygimantų gatvėje prireikė 420 m bortų. Viršuliškių gatvėje atvežta apie 1500 m bortų, Šeškinės – apie 900 m bortų. Viršupio gatvėje granitinių bortų skaičius siekia apie 550 m.

Kompetentingi „Ponas Akmuo“ specialistai siekia išvengti klaidų, užtikrina, kad gaminių atgabenimas būtų kuo efektyvesnis, – šie maži veiksmai atspindi tvarumo prasmę ir padeda sumažinti žalą gamtai. 

Į ekologiją, tvarumą orientuotas mąstymas vienija moderniai mąstančias įmones ir miestus. Vilniaus miestui vis svarbiau tvarumas, o „Ponas Akmuo“ tai padeda įgyvendinti. „Naujai kuriamose viešosiose erdvėse infrastruktūra naujoviška – miestas auga, vystosi, sprendimai modernesni. Atsižvelgiame į eksploatacines išlaidas, kad ateities kartoms nereikėtų keisti grindinio ar bortų po 20 metų. Senojoje miesto dalyje vis dar išlikę ir saugomi geros būklės 60–80 metų senumo kelio bortai. Tai tvaru – jų eksploatacinės savybės tokios pačios kaip naujų granitinių bortų. Taip pat turime realų granito atsparumo pavyzdį – Gedimino prospekte granitiniai bortai sumontuoti prieš maždaug 20 metų iki šiol kaip nauji“, – natūralaus akmens privalumus pateikia savivaldybės specialistas G. Niaura.

Reprezentacinis Gedimino prospektas nebebus viena iš retų zonų, kur Vilniuje sumontuoti ilgaamžiai granitiniai bortai. Pradėta įgyvendinti nauja strategija nuosekliai pakeis miesto infrastruktūrą. „Ponas Akmuo“ tiekiami natūralaus akmens gaminiai tiesiogiai prisideda prie švaresnės ir tvaresnės sostinės.

Milsa logo 1

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video