Fasadų šiltinimas: nematomoji sistemos dalis

Fasadų šiltinimas: nematomoji sistemos dalis

Pasiliu gyvenviete Vilnius

Fasadų šiltinimo sistema dažnai apibrėžiama per šiltinimo medžiagą (tai gali būti mineralinės vatos, EPS ar plonos fenolio plokštės) ir galutinę dangą – dekoratyvinį tinką ar plyteles. Tačiau tai toli gražu ne viskas. Būtent nematomos sistemos dalys – profiliai, armavimo sluoksnis, smeigės, klijai – užtikrina sistemos stabilumą, atsparumą ir ilgaamžiškumą.

Pasiliu gyvenviete Vilnius
Pašilių gyvenvietė prie Vilniaus. Capatect šiltinimo sistema. Kombinuota galutinė danga nano dekoratyvinis tinkas ThermoSan FP NQG ir Original Meldorfer plytelės.

„Ant fasado montuojama šiltinimo sistema turi būti sertifikuota pagal EAD 040287-00-0404. Tai garantuos reikiamas šiltinimo sistemos efektyvumo ir patvarumo savybes. Taip pat labai svarbu, kad sistemos įrengimo metu būtų laikomasi technologinių reikalavimų – temperatūrinių sąlygų, prastovų džiūvimui, darbų eiliškumo. Atrodytų, elementaru, tačiau praktika rodo, kad Lietuvoje vis dar esame linkę kai kur pataupyti, paskubėti, pakeisti ir padaryti ne pagal projektą – būtent čia ir prasideda problemų karuselė“, – sako „DAW Lietuva“ techninis vadovas Edvardas Labakojis. 

Apšiltinti ištisinę sieną nesudėtinga, daugiausia klausimų kyla, kaip teisingai įrengti šiltinimo sistemos jungtis su langais, palangėmis, stogu, kaip suformuoti kampus, perėjimus nuo vienos medžiagos į kitą, pavyzdžiui, nuo plytelių į tinkuotą paviršių, kaip patikimai įrengti cokolio zoną.

Fasadų šiltinimo sistema „Capatect“

PROFESIONALO PATARIMAI

Šiltinimo medžiagos tvirtinimas

Termoizoliacinės plokštės prie pagrindo yra tvirtinamos klijavimo skiediniu, būtent klijavimo sluoksnis užtikrina patikimą plokščių sukibimą su pagrindu. Klaidinga manyti, kad smeigės gali pakeisti klijus, nes šiltinimo sistemoje turi būti abu šie elementai. Pagrindinė smeigių funkcija – apsaugoti sistemą, kad didelis vėjas neatplėštų termoizoliacinių plokščių nuo fasado. Smeigių skaičius priklauso nuo vėjo zonos, pastato aukštingumo, geometrijos ir fasadą veikiančios apkrovos. 

Armavimas 

Armavimo sluoksnis apsaugo šiltinimo medžiagą nuo neigiamų atmosferos veiksnių, užtikrina fasado atsparumą smūgiams ir suformuoja kietą, lygų ir tvirtą pagrindą galutinei dekoratyvinei dangai – dekoratyviniam tinkui, „Original Meldorfer“ plytelėms ar klinkeriui. Armavimo sluoksnis sutvirtinamas armavimo tinkleliu, kuris suteikia sistemai atsparumo įtempiams ir temperatūriniams  svyravimams, kad fasadas neskilinėtų. 

Dažna klaida, kada, siekiant labai lygių sienų, fasadas glaistomas kaip vidaus paviršius ir ant armavimo tinklelio uždedamas per storas armavimo sluoksnis, o tai lemia viršutinio armavimo sluoksnio ir ant jo esančio dekoratyvinio tinko paviršiaus skilinėjimą – per giliai esantis armavimo tinklelis negali atlikti savo funkcijos.

Galutinė danga 

Lietuvoje populiariausia galutinė šiltinto fasado danga – dekoratyvinis tinkas, taip pat plačiai naudojamos lengvos natūralios mineralinės „Original Meldorfer“ plytelės, kurioms nereikia specialaus sustiprinto armavimo, kaip kad klinkerinėms plytelėms. Galutinė danga atlieka ne tik estetinę funkciją, bet ir apsaugo sistemą nuo neigiamų atmosferos veiksnių ir padidina atsparumą smūgiams. 

Baltas lapas Vilnius
Baltas lapas, kvartalas Vilniuje. Capatect šiltinimo sistema. Galutinė danga Original Meldorfer plytelės.

„Dažna problema, su kuria ypač susiduriame privačiame sektoriuje, yra situacija, kai klijavimui ir armavimui pasirenkamos pigesnės medžiagos, o galutinė danga uždedama „Caparol“ dekoratyviniu tinku. Kadangi medžiagų tarpusavio suderinamumas neištestuotas, danga gali neprilipti, atšokti, suskilinėti, netgi dėl cheminių sąveikos procesų pakeisti spalvą. Tokiu atveju nei armavimo mišinio, nei tinko gamintojai nesuteikia garantijų“, – sako E. Labakojis, pabrėždamas, kad būtina naudoti sertifikuotą vieno gamintojo tiekiamą sistemą.

Profiliai 

Profiliai šiltinimo sistemoje atlieka labai svarbią užduotį – jie montuojami šiltinimo sistemos sandūrose, perėjimuose iš vienų konstrukcinių elementų į kitus, pastato deformacinių siūlių zonose. Profiliai amortizuoja sistemos poslinkius, atsirandančius dėl natūralių priežasčių. „Jeigu name yra dideli vitrininiai langai su mediniais, tamsios spalvos aliuminiu kaustytais rėmais, vasarą jie neišvengiamai plėsis, todėl sujungimui su šiltinimo sistema reikės dideles deformacijas amortizuojančio langų profilio. Paprastai, fasado šiltinimo sistemai naudojama apie 10 skirtingų rūšių profilių. Rekomenduojame juos parinkti dar projektavimo metu ir būtinai įtraukti į projektą“, – pataria techninis įmonės vadovas.

Lango mazgas, „Caparol“ fasadų šiltinimo lango sistema

Šiltinimo sistemų profiliai visuomet yra su armavimo tinklelio juosta, kuri įterpiama į armavimo sluoksnį. Skirtingoms funkcijoms naudojami skirtingų rūšių profiliai – langams ir angokraščiams, palangėms, sujungimams su skardiniais elementais, taip pat specialūs profiliai cokolio zonai, rustų formavimui, nulašėjimo profiliai, deformaciniai profiliai. Kampiniai profiliai padeda suformuoti tiesius kampus ir išlaikyti jų vertikalumą.

Straipsnis paskelbtas el. žurnale „Statyba ir architektūra“ | 2024 PAVASARIS

Temos: caparol, Fasadai, fasadų šiltinimas, fasadų šiltinimo sistema

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai