Top Baneris

Naujovė Lietuvos kultūros paveldo pastatų priežiūros srityje (2)

2021 vasario 8 d.
tituline
Pasidalykite straipsniu

Projekto FIXUS Mobilis, pasiryžusio matuoti kultūros paveldo pulsą visoje Lietuvoje, komandos pasiruošusios vykti į objektus ir rengti gyvas konsultacijas. Imtis aktyvios suplanuotos veiklos trukdo tik karantinas. Tad šis laukimo laikas išnaudotas dar kartą papasakoti apie objektų atranką bei jų registracijos kriterijus, apie veiklas ir mobiliąsias komandas. 

Objektų atrankos subtilumai

Sausio 29 d. įvyko tiesioginis FIXUS Mobilis pristatymas, kuriame dalyvavo virš šimto svečių, o kiti žiūrovai jį stebėjo FIXUS Mobilis Facebook paskyroje. Gausus renginio dalyvių skaičius tik patvirtina, kad auditorija, kuriai aktuali kultūros paveldo pastatų priežiūra, plečiasi. Virtualaus renginio stebėtojai išsamiau susipažino su FIXUS Mobilis veikla ir jo partneriais Lietuvoje bei užsienyje. 

Renginio dalyvių klausimai parodė, kas aktualiausia kultūros paveldo savininkams ir valdytojams, susidūrusiems su prevencinės priežiūros problemomis. Buvo daug  klausimų dėl geografinės paveldo statinių vietos: FIXUS Mobilis projekto koncepcija ypač patraukli pasirodė Kuršių Nerijos gyventojams, nes čia gausu kultūros vertybių registre esančių gyvenamųjų namų, kuriems aktualūs nedidelės apimties priežiūros darbai. Kuršių Nerijoje planuojami platesni mokymai valdytojams, tačiau dėl karantino metu taikomų apribojimų gyvų susitikimų datos dar neaiškios.

Sostinės gyventojai sunerimo, ar atvirkštinė diskriminacija didmiesčiams, taikoma vertinant FIXUS Mobilis projektui pateiktas anketas, neužkirs kelio gauti prevencinės priežiūros pagalbą objektams, esantiems Vilniuje. Kadangi didmiesčių statiniams yra daugiau galimybių pasinaudoti įvairiais paramos šaltiniais, vertinant iš Vilniaus ir Kauno gautas anketas geografinis balas mažinamas per pusę. Jis nėra pati didžiausia dedamoji, tad valdytojams ir savininkams neverta dėl to nusigąsti. Objektų atrankos anketą viso projekto metu galima užpildyti FIXUS Mobilis tinklapyje https://fixusmobilis.lt

Per dvejus metus – 200 statinių

Nors paraiškas teikti galima, kol FIXUS Mobilis atrinktų objektų sąraše bus 200 statinių, savininkai ir valdytojai raginami nedelsti. Turėdama objektų sąrašą komanda gali išsamiau susipažinti su kiekvieno jų specifika ir pasiruošti apžiūrai. Projektui pasibaigus, bus penkerių metų tęstinumo laikotarpis, tad neketinama apsiriboti 200 ojektų. 

FIXUS Mobilis komanda nekantrauja norėdama pradėti gyvai bendrauti su objektų savininkais ir valdytojais. “Šiuo metu yra atrinkti 22 kultūros paveldo objektai, kurių apžiūroms komandos jau kurį laiką ruošiasi. Esame pasirengę juos įvertinti, laukiame palankių oro sąlygų ir stebime situaciją dėl pandemijos, kol tai atlikti bus saugu”, – sako projekto vadovė Erika Kielė. 

Stebi bažnyčių pažeidimus

Pristatyme dalyvavę Lietuvos statinių savininkai ir valdytojai sužinojo, iš kokių kultūros paveldo priežiūros projektų ir praktikų, vykusių ir vykdomų kitose Europos valstybėse, įkvėpimo sėmėsi FIXUS Mobilis vadovės Erika Kielė ir Viltė Janušauskaitė.

“Kai Nyderlanduose dar 1973-iaisiais įkurta ne pelno siekianti organizacija Monumentenwacht, ji siekė pristabdyti spartų kultūros paveldo nykimą šalyje. Netrukus ji pradėjo veikti visoje šalyje, tuomet buvo pastebėti akivaizdūs pokyčiai. Šiuo metu didžioji dalis (apie 82 proc.) į šalies kultūros vertybių registrą įtrauktų pastatų yra geros arba labai geros būklės. Suprantama, šie skaičiai labai įkvepia! – pasakojo E. Kielė –  Sėkmingas modelis pamažu pradėtas taikyti ir kitose šalyse: Belgijoje, Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Slovakijoje, Pietų Europoje, taip pat bandytas įdiegti ir Vengrijoje, Austrijoje. Kiekvienoje šalyje tas modelis yra įgyvendinamas skirtingai, skiriasi jį taikančių organizacijų tipas, dydis, turimi ištekliai, finansiniai šaltiniai, paslaugų spektras ir kiti aspektai, bet pats principas visose šalyse yra toks pat – skatinama  nuolatinė prevencinė statinių priežiūra ir teikiama pagalba kultūros paveldo objektų savininkams” 

Vienas statinių prevencinės priežiūros projektų, Kirkevakta, yra FIXUS Mobilis partneris Norvegijoje. Vietos paveldo specialistai ieško sakralinės paskirties kultūros paveldo objektų pažeidimų ir juos stebi, o Kirkevakta šiuos pažeidimus klasifikuoja ir šalina, kol defektai netapo dar didesne problema ir, neišvengiamai, dar didesnėmis išlaidomis. Projektą vykdantys Riksantikvaren, Norvegijos kultūros paveldo direktoratas, ir KA, Norvegijos bažnyčių darbdavių asociacija, renginyje dalijosi savo patirtimi ir papasakojo apie atliktus darbus.

Apie projektą FIXUS mobilis

Projektas FIXUS Mobilis – naujovė Lietuvos kultūros paveldo pastatų priežiūros srityje. Projekto paslaugos skirtos naudojamiems, geros ar patenkinamos būklės nekilnojamojo kultūros paveldo objektams, registruotiems Kultūros vertybių registre.

Projektas FIXUS Mobilis, startavęs praėjusiais metais, subūrė skirtingų sričių profesionalus į tris mobilias komandas, kurios apžiūri, tiria, atlieka nedidelius priežiūros darbus ir parengia ataskaitą atrinktiems nekilnojamojo kultūros paveldo objektams apie tolimesnę objekto priežiūrą. Taip pat FIXUS Mobilis specialistai konsultuoja objektų savininkus ir valdytojus, kiekvienam projekto objektui parengia individualų prevencinės priežiūros kalendorinį planą. 

FIXUS Mobilis siekia gilinti valdytojų kultūros paveldo objektų priežiūros žinias ir taip gerinti šių pastatų valdymą. Iki 2022 metų gruodžio mėnesio vyksiantis projektas finansuojamas iš Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo kultūros programos 2014–2021 m. lėšų. 

FixusMobilis Logotype RGB 01 01 Main
EEA grants@4x

PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Vytautas

    2021-05-06, 8:48  

    Dėkui už atliekamą darbą – sveika ir naudinga saugoti krašto paveldą, o ypač tą, kurio šeimininkai 1944 m. ir vėliau iškeldinti, ištremti į Sibirą, etninę Vokietiją. Sėkmės ir naujų talkininkų.

  • Edita

    2021-02-10, 9:52  

    Sėkmės. Tik nenuleiskite sparnų… Progai pasitaikius aplankykite Svencelės pastatų kompleksą, kuris yra ant marių kranto, kuris turėtų turėti apsaugą kaip ir kitoje marių pusėje, bet jos neturi. Kasami kanalai. Pastatai visi kaip vienas- pilkos dėžės. Reikia saugoti, kad tokie statytojai neokupuotų visos pakrantės… Tai ne visai pagal jūsų tikslus, bet tai turėtų ir jus dominti.

Rekomenduojami video