Top Baneris

Architektūros [pokalbių] fondas: apie architektūros socialumą

2016 birželio 8 d.
Pasidalykite straipsniu

Šiandien, ketvirtadienį, Nacionalinėje dailės galerijoje prasidės 17-tasis Architektūros [pokalbių] fondo surengtas pokalbių ciklas „Naujosios architektūrinės veiklos“. Savo darbais bei tyrimais dalinsis Lietuvos ir užsienio architektai, kuratoriai, menininkai ir planuotojai.

Ciklą pradės lietuvių architektas, pedagogas ir humanitarinių mokslų daktaras Tomas Grunskis, kalbėsiantis apie archaktyvizmą. Pranešėjas pasakos apie architektūros socialumo ir aktyvizmo reiškinių pobūdį, jų kritiką ir kontrakritiką bei šių tendencijų bruožus Lietuvoje. T. Grunskis teigia, XXI amžiuje pamatinės architektūros savybės ir kokybinės raidos vektoriai yra pakitę iš esmės. Apie šiuolaikinę architektūrą jau nebegalime svarstyti ir jos kurti taikydami reikšmes ir metodus, kurie buvo būdingi XX ar net XIX amžiuje. Jei ji vis dar tebėra didis menas, tai kaip ir šių dienų menui, naujausiai architektūrai tampa būdingos tarpdalykiškumo savybės, o jos formai bei turiniui rastis taikomi nekonvencionalūs metodai.

Kita svarbi šiuolaikinės architektūros savybė – socialumas ir bendruomeniškumas. Tai yra jos kokybinės raidos vektoriai, kurie yra nukreipti tiek į „išorę“ – visuomenę bendrai, tiek ir į „vidų“ – architektūros bendruomenę. Apie šių tendencijų ir reiškinių pobūdį, jų kritiką bei kontrkritiką, o taip pat apie architektūros socialumo ir aktyvizmo bruožus Lietuvoje ir bus ši paskaita.

Kada: 2016 m. birželio 9 dieną, ketvirtadienį, 20 val.
Kur: Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje.

Renginys nemokamas.

tomas_grunskis

Tomas Grunskis

Tomas Grunskis yra architektas, humanitarinių mokslų daktaras, Architektūros kultūros ir kritikos platformos bei architektūros galerijos „Nulinis laipsnis“ įkūrėjas, studijos AEXN vadovas, VDA ir VGTU architektūros docentas. Mokslo mokomųjų knygų, mokslo publikacijų autorius ir bendraautorius.

Birželio 15 d. (trečiadienį) britų menininkas, architektas bei pedagogas David Roberts paskaitoje „Paviešinimas: Londono socialinio būsto praeities bei ateities performansas“ pristatys ilgalaikį projektą apie dvi iš savo namų rytų Londone išgyvendintas socialinio būsto bendrijas.

Trečiojoje paskaitoje, birželio 20 d. (pirmadienį) architektūros istorijos ir teorijos profesorius Peter Lang pristatys architektų ir menininkų grupės Stalker veiklą, kuri remiasi kolektyviniu miesto erdvių tyrinėjimu. Jis pasakos apie jubiliejinį pasivaikščiojimą Estijos vietovėse, kuriose buvo filmuojamas legendinis A. Tarkovkio fantastinis meninis filmas „Stalkeris“.

Birželio 30 d. (ketvirtadienį) ketvirtosios paskaitos metu miestų planuotojas Finn Williams kalbės apie biurokratijos architektūrą ir domėsis, kaip žiūrint į biurokratiją, laikytiną projektavimo proceso dalimi, ji gali tapti galinga, nenubrėžianti konkrečių ribų projektavimo forma.

Pokalbių ciklą užbaigs Baltijos paviljono, atstovaujančio Estijai, Latvijai ir Lietuvai penkioliktoje Venecijos architektūros bienalėje, pristatymas. Liepos 5 d. (antradienį) vyksiančioje paskaitoje paviljono kuratorių komanda pristatys tarpdisciplininį projektą, siekiantį iš naujo įvertinti architektūrą kaip svarbų veiksnį, keičiantį materialiąją aplinką regione.

Pokalbiai lietuvių arba anglų kalbomis vyks Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje.

Pokalbių pradžia 20 val. Renginiai nemokami.17-o Architektūros [pokalbių] fondo ciklo kuratoriai – Algimantas Grigas ir Povilas Marozas.

Plakato iliustracijos autorius – Karolis Kosas.

17-ojo pokalbių ciklo apie naująsias architektūrines veiklas rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos kultūros institutas, „ACO Nordic“, „Caparol Lietuva“, „ELMO technologijos“, „JUNG Vilnius“.

Daugiau informacijos: Povilas Marozas, +370 689 37150, http://archfondas.lt/lt/pokalbiu, arch@archfondas.lt


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video