Top Baneris

Vienu žingsniu priekyje: 6D, 7D ir BIM

2019 birželio 14 d.
BIM, „Baltic Engineers“, „Continental“
„Baltic Engineers“ viena pirmųjų Lietuvoje pradėjo kompleksiškai taikyti informacinio modeliavimo įrankius.
Pasidalykite straipsniu

Įgyvendinant Vokietijos pramonės milžinės „Continental“ gamybos komplekso projektą panaudotos pažangiausios pastatų informacinio modeliavimo (BIM) technologijos. Ne tik 3D, bet ir 6D bei 7D modelius įvaldę „Baltic Engineers“ specialistai patvirtina: BIM išties leidžia pasiekti aukštesnį statybų proceso efektyvumo ir kokybės lygį. Tačiau, patikėjus skaitmeninio modelio galimybėmis, labai svarbus ir pakankamai žinių turintis projektuotojas.

Įgyvendinant „Continental“ gamybos komplekso projektą, pavyko sėkmingai integruoti BIM galimybes nuo koncepcijos atsiradimo iki pat statybų aikštelės.Darius KVEDARAS

BIM – projektavimui ir statybai

„Baltic Engineers“ viena pirmųjų Lietuvoje pradėjo kompleksiškai taikyti informacinio modeliavimo įrankius. Pasak įmonės vadovo Dariaus Kvedaro, įgyvendinant „Continental“ gamybos komplekso projektą, pavyko sėkmingai integruoti BIM galimybes nuo koncepcijos atsiradimo iki pat statybų aikštelės. Šiame projekte buvo sukurtas ne tik pastato bet ir visų projektuojamų ir esamų lauko inžinerinių tinklų 3D modelis. Už projektavime ir statybose panaudotas pažangias pastatų informacinio modeliavimo (BIM) technologijas „Continental“ gamyklos projektas konkurse „Lietuvos BIM projektai“ šiemet tapo nugalėtoju gamybos pastatų kategorijoje.

„Baltic Engineers“ specialistai šiame projekte pasiekė, kad statybos aikštelėje nereikėtų naudoti šūsnies popierinių dokumentų. Įmonės komanda pasirūpino, kad skaitmeninis projektas būtų lengvai prieinamas visiems projekto dalyviams: inžinieriams, rangovams ar darbų prižiūrėtojams. Tam pritaikyta ir AR (papildytosios realybės) technologija. Dvi naudingiausios tokios sistemos savybės – galimybė greitai sužinoti visą informaciją apie elementą ir galimybė matuoti tiek 2D brėžinyje, tiek 3D modelyje neatsitraukiant nuo tiesioginio darbo, tiesiog planšetėje.

„Statybų metu ypač svarbu, kad statybininkai teisingai suprastų projektuotojų sprendimus. Kad tai įgyvendintume, panaudojome sistemą, kuri leidžia pasiekti aktualią projektavimo informaciją tiesiai iš mobiliųjų įrenginių. Pavyzdžiui, nukreipus planšetę į dominančią pastato vietą, ekrane galima išvysti suprojektuotus statinio elementus, kurie ten turės būti įrengti ateityje“, – teigė D. Kvedaras.

„Continental“ gamyklos projekte „Baltic Engineers“ specialistai pasitelkė ne tik papildytosios realybės technologiją, bet ir pastato skaitmeninį dvynį.

„Continental“ gamyklos projekte „Baltic Engineers“ specialistai pasitelkė ne tik papildytosios realybės technologiją, bet ir pastato skaitmeninį dvynį.

Naujovė – skaitmeninis dvynys

Apie 22 tūkst. kv. m ploto „Continental“ gamyklos projekte vykdydami integruotas EPCM (angl. Engineering Procurement Construction Management) paslaugas „Baltic Engineers“ specialistai pasitelkė ne tik papildytosios realybės technologiją, bet ir pastato skaitmeninį dvynį (angl. digital twin). Tai virtualus pastato modelis, atspindintis realią pastato būklę skirtingais statybos etapais. „Būdami atsakingi už projekto kūrimą ir statybų valdymą, statybų metu nuolat skenuojame pastatą 3D skeneriu. Naudodami panoramines 360º nuotraukas ir 3D skenavimo metu sukauptus taškų debesis, sukuriame virtualų pastato modelį, kuriame galima vaikščioti po pastatą kaip „Google street view“ programoje, stebėti progresą, atlikti matavimus, palikti komentarus apie defektus. Visa tai galima atlikti tiesiog interneto naršyklėje – nei užsakovui, nei rangovui nereikia jokios papildomos įrangos ar galingų kompiuterių“, – pasakojo bendrovės „Baltic Engineers“ BIM valdytojas Liudas Galdikas.

Skenuojant sukurtas 3D debesų masyvas taip pat buvo panaudotas vykdant autorinę priežiūrą. Projektuotojai skenavimo duomenis įsikelia į BIM modelį ir vizualiai identifikuoja nukrypimus nuo projekto, tad gali imtis reikalingų korekcijų, informuoti rangovus, kokių pakeitimų reikia, dar prieš atliekant apdailos darbus. Taip projekte sumažinama nenumatytų darbų rizika ir taupomi tiek užsakovo, tiek rangovo pinigai ir laikas.

„Continental“ gamyklos projekte jau baigiamas kurti 6D („taip pastatyta“) BIM modelis – pagal 3D skenavimo duomenis pastato modelis yra patikslinamas, į jį integruojami projekto brėžiniai ir aptarnavimo schemos. Užsakovas gauna projekto duomenų bazę, kurioje informacija tvarkingai sudėliota į aplankus pagal kiekvieną elementą ar jų grupę. Šie skirtumai pagrindiniai tarp darbo su 6D modeliu ir tradicinio proceso, kai, pasibaigus statyboms, užsakovui perduodama didelė šūsnis dokumentų, kurių ryšys tarpusavyje geriausiu atveju būna turinys ar nuoroda į kitą projekto dalį ar techninę specifikaciją. Ateityje užsakovui palikta galimybė nesunkiai taikyti ir 7D sistemą. Tai pastatų valdymo ir priežiūros IT sistema, pagrįsta pastato skaitmeninės duomenų bazės susiejimu su pastato modeliu ir elementais naudojant QR kodus.

„Baltic Engineers“ yra dirbusi su pramonės objektais net keturiose Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose ir jau ne vienerius metus taiko technologijas, leidžiančias užsakovui naudoti 6D ir 7D modelius. Bendrovės sukaupta patirtis rodo, kad labai svarbu nuo pat pradžių sustyguoti projektavimo ir statybų procesą, laiku priimti sprendimus dėl 3D skenavimo, kaupiamos informacijos detalumo ir komandos darbui skirtų įrankių. Tinkamai pasirengus, BIM modelis gali tapti ne tik pramoninio komplekso projektavimo ir statybos proceso, bet ir tolesnio pastatų gyvenimo, jų kasdienės priežiūros ir valdymo dalimi.

baltic engineers logo

 RĖMĖJO TURINYS 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video