Top Baneris

Modernus medinis tiltas Kinijoje – pagarba vietinėms tradicijoms

2022 spalio 5 d.
3 cropped © Jin Weiqi e1666004615712Tik SA
Pasidalykite straipsniu

Istoriškai medis buvo laikoma viena pagrindinių statybos medžiagų, vėliau ją pakeitė modernesnės, patvaresnės medžiagos, o įprastus statybos būdus užgožė šiuolaikinės technologijos. Tokia tendencija labiausiai paveikė objektus, kurių pagrindinė paskirtis yra funkcionalumas, jų tarpe – tiltai. Tačiau LUO studijos medinio tilto projekte išskiriama ne tik praktiškumo svarba, bet ir tradicijų vertė. Mediniai tiltai patrauklūs vietinių bei lankytojų akims, įdarbina vietos gyventojus, pabrėžia tradicines vertybes ir artumo su gamta pojūtį.

Kontekstas: kaimo gyvenimo atgaivinimas

Gulou Krantinė yra eko-kultūrinio turizmo kurortas, vystytas kaimo atgaivinimo tikslais, derinant kaimo plėtrą kartu su vietiniu kultūriniu kontekstu, siekiant išsaugoti erdvines-planines struktūras, pasižyminčias kalvomis bei tvenkiniais. Jiangmen miestas, Gulou apskrityje, įtvirtino tradiciją išnaudoti lokalų vandens tinklą tvenkinių kasimui bei žvejybai ir ūkininkavimui skirtų kalvų formavimui. Kadangi jis užėmė didelę teritorijos dalį, fragmentiškai skaidė vietinių kaimelių erdvinį-planinį modelį – buvo gausiai statomi tiltai, sujungiantys atskirtas vietas. Dėl sparčios modernizacijos vietiniai gyventojai prisitaikė prie labiau miestietiško gyvenimo, o „vandens kaimai“, kuriuose žmonės vertėsi žvejyba, palaipsniui pradėjo nykti. Tačiau ši lankytina vieta išsaugojo vietos pagrindinę vandens tinklo sistemą, kurorte atsirado daugiau įvairios veiklos bei poreikis didesnio tiltų kiekio tam tikrose vietose, kurie galėtų palengvinti žmonių ir žvejų laivų judėjimą.

Arkinis medinis tiltas

Žvejybos klestėjimo laikotarpiu, keliai buvo menkai išvystyti, todėl vandens tinklo sistema tapo pagrindiniu transportavimo ir logistikos būdu. Tradiciškai Kinijoje buvo statomi arkiniai tiltai, kadangi tokia forma išsaugo erdvę po tiltu valčiai praplaukti bei padidina tilto konstrukcijos stabilumą. Dėl miškų gausos pietų Kinijoje tiltų statybai tradiciškai buvo naudojama mediena.

LUO projektavimo studija panaudojo natūralios medienos medžiagas arkiniam tiltui statyti, siekiant jį atskirti nuo miestietiškų struktūrų bei atgaivinti tradicinę kaimo kultūrą. Pagrindinei konstrukcijai skirtos trys didelės lenktos sijos, išdėstytos lygiagrečiai 2,8 m atstumu, kaip pagrindinius konstrukcinius elementus.

Dengtas tilto koridorius

Koridoriumi dengtų tiltų statyba – sena tradicija, o šiame projekte atsispindi per kartų kartas įgyta patirtis. Uždengtas koridorius sustiprina bendrą konstrukcijos stabilumą ir apsaugo apatinę medinės arkos konstrukciją nuo saulės ir vėjo poveikio. koridorius buvo statomas kaip gana „uždaras“ – jo išorę dengia metalinės plokštės, kurios efektyviai apsaugo jį nuo lietaus.

Tiltas yra susijungimo vietoje tarp tankios tradicinės komercinės gatvės ir vaikų rekreacinės zonos. LUO studija sukūrė gana uždarą koridoriaus erdvę virš medinio tilto, kas išskiria jį nuo kitų, aplinkai atsivėrusių, tiltų šioje vietovėje. Taip buvo siekiama akcentuoti perėjimą nuo „praktinės“ komercinės gatvės zonos į santykinai „svajingą“ vaikų rekreacinę zoną, suteikiant lankytojams galimybę pajusti perėjimo proceso ritualą.

Daugiau apie šį projektą skaitykite spalio mėnesio „Statyba ir architektūra” žurnale. 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video