Top Baneris

Sisteminiai sprendimai seniems pastatams restauruoti

2024 gegužės 31 d.
Po 1 scaled
Pasidalykite straipsniu

Susidūrę su istorinių pastatų restauravimu, meistrai dažnai susiima už galvos: tokie statiniai paprastai kelia galybę iššūkių. Jie būna ilgą laiką neeksploatuoti ar eksploatuoti netinkamai, stovėję kiaurais stogais, veikiami lietaus, saulės ir temperatūrų kaitos. UAB „SCHOMBURG Baltic“ gali pasiūlyti sistemą, padedančią tinkamai ir patikimai restauruoti tokių prastos būklės statinių pamatus, rūsius ir fasadus.

Darbus pradėti nuo apačios

Pirmiausia svarbu pasirūpinti, kad pastatas nebegautų lietaus: reikėtų perdengti stogą. „Apsaugojus pastatą nuo lietaus, – sako UAB „SCHOMBURG Baltic“ vadovas Gytis Jonas Vitkus, – tvarkyti jį verta pradėti nuo pamatų.“ Ir čia jau parenkami remontiniai mišiniai, horizontali bei vertikali hidroizoliacija. Kai kur, siekiant užpildyti ertmes ir įtrūkimus pastato sienų viduje, naudojama vertikali injektuojamoji hidroizoliacija. „Senuose pastatuose paprastai naudojame hidroizoliacijas „Aquafin i380“ ir „Aquafin RB400“, – pažymi specialistas.

Po
Istoriniai pastatai restauruojami specializuotomis didesnio porėtumo medžiagomis, kad jose užsikapsuliuotų sienose prisikaupę teršalai ir druskos.

Istorinių sienų sanavimo sistema

„Pirmiausia rekomenduočiau atlikti sienų užterštumo analizę, – atkreipia dėmesį G. J. Vitkus. – Žinodami užterštumą ir tai, kokios statant buvo naudojamos rišamosios medžiagos, galime nuspręsti, ar galėsime naudoti sanuojančius tinkus.“ Istorinių pastatų sienoms sanuoti UAB „SCHOMBURG Baltic“ specialistai paprastai naudoja sistemą „Thermopal“, susidedančią iš elastingo, lengvai formuojamo ir vandeniui atsparaus remontinio mišinio „Asocret M30“, išlyginamojo mišinio „Thermopal-GP11“, kuriuo vienu sluoksniu galima lyginti iki 30 mm, ir adhezinio sluoksnio formavimui skirto mišinio „Thermopal SP“.

Istorinių sienų tinkavimui bendrovė naudoja tris sanuojančius tinkus: populiariausias jų yra poringas „Thermopal SR44“, galintis akumuliuoti didelį kiekį į sienas susigėrusių druskų.  Kiti du sanuojantys tinkai – „Thermopal-Ultra“ ir „Thermopal-Ultra White“ – pasižymi dideliu elastingumu, nesutrūkinėja džiūdami. Kadangi tokių tinkų paviršius niekada nebūna idealiai lygus, palyginti su paprastais kalkiniais tinkais, rekomenduojama juos papildomai padengti sanuojančiu glaistu „Thermopal FS33“, kuris ypač gerai tinka vidinėms patalpoms, nes neužkerta kelio vidinėse sienų konstrukcijose esančių vandens garų mikrodalelių migracijai. 

Screenshot 2024 05 02 at 09.33.41
Atrestauruotų pastatų sienų paviršius geriausia dažyti kvėpuojančiais dažais, kurie neužkirstų kelio vandens garų migracijai iš sienų konstrukcijų į išorę.

Sistemos pranašumas – tarpusavio dermė

Sanavimo sistemas turi sudaryti statybiniai mišiniai, turintys didelį poringumą, labai gerą vandens garų pralaidumą ir sumažintą kapiliarinio vandens pralaidumo koeficientą. Šių mišinių vidinė struktūra tokia, kad į tinką patekęs vanduo per atvirus tinko kapiliarus išgaruotų, o susikristalizavusios porose druskos liktų tinke, neardydamos jo ir neužteršdamos paviršiaus.

01
Prieš tapdamas gražus ir tvarkingas, kiekvienas restauruojamas pastatas kurį laiką pabūna baisus ne tik vizualiai. Jo konstrukcijose gali tykoti aibė problemų, sukeliančių galvosopį kiekvienam mažiau patyrusiam specialistui.

Kad pastato restauracija būtų sėkminga ir kokybiška, būtina ne tik naudoti specializuotus mišinius, bet ir pasirūpinti, kad jie derėtų tarpusavyje pagal savo fizines ir chemines savybes. „Dėl to visi mūsų naudojami pastatų sanavimo produktai priklauso vienai sistemai“, – pabrėžia G. J. Vitkus. Visi bendrovės naudojami sanuojantys tinkai, remontiniai mišiniai ir hidroizoliacijos turi Vokietijos mokslo ir technikos asociacijos (WTA) sanavimo sistemų standarto WTA-2-9-04 D reikalavimus atitinkančius sertifikatus, užtikrinančius galimybę restauruoti senovinius paveldinius pastatus. 

Sėkmingo restauravimo sistemos panaudojimo pavyzdžiai:

  • Jašiūnų dvaras Vilniaus rajone; 
  • Trakų muziejaus tvora; 
  • Viešbutis „Europa Royale“ Druskininkuose, 
  • Valstybinis bankas Rygoje 

UAB „SCHOMBURG Baltic“

Veiverių g. 139, Kaunas

Tel. +370 698 25 309

El. p. gytis@schomburgbaltic.eu

http: //www.schomburgbaltic.eu

Straipsnis paskelbtas el. žurnale „Statyba ir architektūra“ | 2024 PAVASARIS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video