Top Baneris

Sukūrus trimatį Klaipėdos centrinio pašto pastato modelį raginama skubiai imtis veiksmų

2020 vasario 28 d.
klaipėdos centrinis paštas
Klaipėdos sav. nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Praėjusių metų pabaigoje Klaipėdoje iš 126 metų senumo neogotikos stiliaus pastato buvo iškeldinta ten veikusi pašto įstaiga. „Lietuvos paštas“ paslaugas jau teikia moderniose patalpose, viename iš uostamiesčio prekybos centrų, tačiau į nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą įrašyto senojo pastato likimas iki šiol neaiškus ir kelia rūpestį paveldosaugininkams.

Kartu su partneriais Klaipėdos miesto architektas Romas Gailius pristatė pastato išorės esamos būklės preliminarią analizę ir fotogrametrinio modelio vaizdus, kurie byloja apie itin prastą jo būklę. Architektas ragina atkreipti dėmesį, jog nestabilios pačiame miesto centre stovinčio pastato konstrukcijos kelia grėsmę šalia vaikštantiems žmonėms ir stovintiems automobiliams.

Pastato analizės metu buvo pastebėta, jog mūro konstrukcijų, esančių ant stogo būklė yra itin prasta. Anot architekto, dėl didesnio vėjo gūsio tos dalys gali ištrūkti su visu mūro gabalu ir nugarmėti žemyn. Jis siūlo nedelsiant stabilizuoti pastato būklę ir kuo greičiau imtis komplekso išorės tvarkymo darbų.

„Daugiausia žalos pastatui pridarė neprižiūrima lietaus surinkimo ir nuvedimo sistema. Nevalomi lietaus surinkimo loviai, kuriuose jau netgi pradėjo augti berželiai, užkimšo lietaus vandens nutekėjimą ir vanduo tekėdavo per sienas. Mūras įmirkdavo, o naktį pašalus, sušaldavo į ledą. Dėl nuolat besikartojančių ciklų mūro glazūra suiro ir atšoko. Dabar vanduo, drėgmė skverbiasi dar giliau į mūrą ir gal net į pastato vidų. Apie sienų šiluminę varžą nėra ko ir kalbėti. Šiemet tik pasisekė, kad žiema buvo šilta, tiksliau jos nebuvo“, – teigė R. Gailius.

Architektas taip pat kalbėjo apie šiuolaikinių technologijų privalumus, kurie gali padėti sutaupyti laiko ir finansinius resursus planuojant miesto teritorijas.

„Prieš maždaug 15-20 metų, Klaipėdos miesto savivaldybę pradėjau įtikinėti, kad labai reikėtų pradėti daryti miesto skaitmeninį modelį. Bandžiau aiškinti, kad reiktų suskaitmeninti viso miesto antžeminę ir požeminę dalį. Tai būtų didelė nauda miestui planuojant esamas, naujas teritorijas, atliekant esamos būklės tyrimus, renovuojant pastatus, modeliuojant situacijas, integruojant į šį modelį dar tik pradedamus projektuoti pastatus ir pristatant, tariantis su miesto visuomene. Būtų sutaupoma begalė laiko ir žmogiškųjų resursų kiekvieną kartą vis iš naujo gilinantis, o tuo pačiu taupoma ir begalė pinigų. Skaitmeninio miesto modelio dar neturime, tačiau džiugu, kad tos kalbos vis atgimsta ir lyg jau planuojama šių darbų Klaipėdoje imtis vis rimčiau.

Tai toli gražu dar ne baigtas darbas, ko reikėtų statybai, tai tik pradžia, bet jau pats savaime šis modelis yra unikalus informacijos šaltinis – jau vien interneto naršyklėje galima matuoti atstumus, galima tiesiog vizualiai vertinti – inspektuoti bet kurią vietą nuo žemės iki stogo viršaus, taip pat vertinti medžiagas, detalių geometriją – konfigūraciją, būklę – suirimus, koroziją ir t.t.

Pažangių šalių progresyvių statybos kompanijų statybos vadovai šiandien jau patys iš tokio sukurto modelio net ir statyboje būnant planšetėse išsirenka tokią informaciją ir siunčia gamintojams užsakymus. Nuskenavus ir pastato vidų, tai būtų galima daryti remontuojant interjerą.

Šiuolaikinės technologijos leidžia daug greičiau, operatyviau ir pigiau (nei statyti pastolius, lipti, matuoti, aiškintis ir t.t.) vertinti situaciją ir priiminėti sprendimus. Tinkamas skaitmeninis miesto modelis, reprezentacinių miesto pastatų modeliai ženkliai paspartintų, atpigintų ir paskatintų šiuos procesus. Taip dirbant būtų fiksuojamas miestas, esama jo turto būklė istorinei atminčiai ir ši informacija būtų lengvai prieinama visiems“, – tvirtino R. Gailius.

Klaipėdos centrinio pašto pastato viduje yra įrengtas ir unikalus muzikos instrumentas – kariljonas, kuris buvo pripažintas vertingąja pastato savybe.

Praėjusių metų gruodį Lietuvos pašto valdyba nutarė stabdyti įmonės veiklai nebenaudojamo Klaipėdos centrinio pašto pastato pardavimą. Jį įsigyti nori Klaipėdos miesto savivaldybė – būtent ji ir prašė stabdyti aukcioną. Uostamiesčio savivaldybė siekia seną pastatą pritaikyti visuomenės poreikiams.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video