Top Baneris

„Quadrum“: verslo miestas mieste

2016 rugsėjo 1 d.
quadrum ver 21
Bendrovės „Schage Real Estate“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Sostinės Konstitucijos prospekte – dar vienos įkurtuvės: pastačius du iš trijų suplanuotų komplekso korpusų, nuardytos verslo centro „Quadrum“ statybas juosusios tvoros. Verslo centro vystytojo, nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Schage Real Estate“ direktorius Kjetilas T. Hanssenas įsitikinęs, kad dešinysis Neries krantas jau įsitvirtino kaip naujasis sostinės verslo centras.

Vieta, vieta ir dar kartą – vieta

Anot „Schage Real Estate“ direktoriaus, verslo įmonių migracija Vilniuje turi gana aiškias ir jau nusistovėjusias kryptis, formuojasi teritorijos, kuriose verslas koncentruojasi, ir prireikus keisti patalpas įmonės toli nebesidairo.

„Įmonių pasirinkimą keisti patalpas lemia ir kokybė, ir lokacija, ir planuojama plėtra, tačiau visiškai organiškas yra ir verslo noras būti ten, kur ne tik patogu, bet ir naudinga“, – komentavo K. T. Hanssenas.

„Quadrum“ statytojų duomenimis, du trečdaliai jų nuomininkų atsikraustė iš biurų sostinės Senamiestyje ir Naujamiestyje, trečdalis – iš seniau pastatytų Konstitucijos prospekto verslo centrų, akivaizdžiai jau spėjusių įvertinti lokacijos teikiamus privalumus. K. T. Hanssenas neabejoja, kad tokios verslo centrų telkimosi tendencijos – ne trumpalaikės: specialią infrastruktūrą turinčiuose verslo centre įmonėms dirbti patogiau nei pamažu rekreacine ir reprezentacine miesto zona tampančiame Senamiestyje.

Darbuotojams reikia ne vien patogios darbo vietos

Edgaras Neniškis

Edgaras Neniškis

Kokie dar, be vietos, verslo centrų privalumai lemia vieno ar kito projekto sėkmę? Verslo centro „Quadrum“ architektūrinės dalies projekto vadovas, studijos „Arches“ architektas Edgaras Neniškis, bendradarbiavęs su komplekso architektūrinę koncepciją sukūrusiais danų ir norvegų architektų biurais „Schmidt Hammer Lassen Architects“ bei „Lund+Slaatto Arkitekter“ nuo pat projektinių pasiūlymų etapo, tiki, kad šiandien, kai NT plėtotojai neturi teisės nė pagalvoti, kad galima biurus įrengti pigiau ir prasčiau nei konkurentai, svarbiausia yra tai, kas pasiūloma greta pagrindinės funkcijos. Tai yra – unikalumo, išskirtinumo projektui suteikiantys elementai. Kaip tik jie tampa papildomais tokiuose pastatuose biurus išsinuomojusių kompanijų argumentais pritraukiant darbuotojus.

„Visi biurų pastatai daugiau ar mažiau gali būti vadinami stiklinėmis dėžėmis, savotiškais fabrikais, kur kuriami specifiniai produktai. Ir tokiuose kompleksuose ypač svarbūs tampa elementai, kurie nebūtinai tiesiogiai siejasi su vadinamąja gamyba. Tai – bendrosios erdvės, vidiniai kiemai ir pan. Ir vystytojai jau suprato, kad į šiuos dalykus verta investuoti“, – aiškino E. Neniškis.

Vienu didžiausių verslo centro „Quadrum“ privalumu daugelis vadina jo komleksiškumą. „Tai – visas verslo miestas: čia pradeda veikti masės ekonomika, čia, susitinkant daugybę žmonių net holuose, atsiveria galimybės naudingai komunikacijai, čia yra vidinis kiemas (su juo ir susijęs pavadinimas „Quadrum“), kur pasodintos keliolikos metrų aukščio pušys, čia veiks maitinimo įstaigos, sporto centrai ir vaikų dienos centras – greitai gyvenančiai visuomenei tai turėtų būti patogu. Galbūt galima greta įsigyti ir būstą – aplinkiniuose kvartaluose auga NT pasiūla, – o po darbo ir nueiti į paplūdimį prie Neries. Man atrodo, tai patrauklus modelis“, – reziumavo E. Neniškis.

Geriausia, kai technologijos neatkreipia dėmesio

quadrum ver 4

Bendrovės „Schage Real Estate“ nuotr.

Visi kiti – technologiniai, inžineriniai ir kt. – pastato privalumai gali likti nė neįvardyti, mano „Quadrum“ architektūrinės dalies projekto vadovas.

„Šiame pastate tikrai daug gerų ir daug kainavusių sprendinių bei technologijų, – patikino E. Neniškis. – Bet jie nėra matomi ir nespecialistų net nėra suvokiami ar pastebimi. Palyginčiau tai su teisėjavimu. Sakoma, jog geras teisėjas – nematomas, taip ir šiuo atveju – geras pastatas tas, kuriame būdamas negalvoji apie tai, kaip jame kažkas veikia. Bet, kaip minėjau, kitokio požiūrio į kokybės dalykus nė nebegali būti.“

Pasak E. Neniškio, šiandieniai verslo centrų plėtotojai supranta ir tai, kad, brangstant darbo jėgai, atėjo laikas investuoti ir į naujas statybos technologijas, kurios leidžia sutrumpinti statybos terminus, o kartu ir minimizuojant žmogiškąjį faktorių – klaidas.

„Statybos klaidos tampa labai brangios. Apsidrausti nuo jų kainuoja „kosmosą“. Rimtos tarptautinės organizacijos, NT plėtotojai, net nepriima pastato, kol jų pakviestas draudimo ekspertas nepasako, kad viskas gerai – pastatas bus apdraustas. Šios aplinkybės labai reguliuoja kokybę“, – aiškino E. Neniškis.

Dėl tos pačios priežasties, pasak architekto, tiek daug NT plėtotojų dabar investuoja siekdami gauti BREEAM sertifikatą: „Niekas net negalvoja apie tai, kad pastatas gali būti šaltas, ankštas, kad jame gali būti kitų trūkumų – konkurencinėje kovoje tai nebe diskusijos objektas, kartelė labai užkelta. Kalbama apie tai, ar pastatas bent kiek nors „gramų“ sveikesnis, ekologiškesnis ir t. t.“

„Breeam“ sertifikatas – tam tikro lygio garantas

artstone_logo

Verslo centrui „Quadrum“ projektavo, gamino ir montavo Corian® praustuvus.

Aukščiausiai biurų klasei priskiriamas verslo centras „Quadrum“ siekia tapti pirmuoju naujai statomu verslo centru Baltijos šalyse, turėsiančiu tarptautinį poveikio aplinkai vertinimo sertifikatą BREAAM. Projekto plėtotojams tai – aukštos statinio kokybės garantija, kuri suteikiama įvertinus pastatų konstrukcijų tvarumą, poveikį sveikatai, energijos taupymą, vandens kokybę, medžiagų, atliekų ir žemės panaudojimo efektyvumą.

„Norvegijoje galioja vieni griežčiausių Europoje statybos reikalavimų. Savo patirtį pritaikėme ir Vilniuje, kad užtikrintume, jog „Quadrum“ verslo centras aplinką veiktų minimaliai. Nuėjome pusę kelio, siekdami pastato pripažinimo „žaliuoju“. Pagal BREEAM reikalavimus pirmiausia sertifikuotas projektas, tačiau lygiagrečiai vyksta procedūros, kurias užbaigus tikimės turėti pirmąjį Lietuvoje naujų verslo centro statybų įvertinimą kaip nekenksmingą aplinkai. Sertifikuoti siekiame visus „Quadrum“ komplekso pastatus“, – sakė bendrovės „Schage Real Estate“ generalinis direktorius K. T. Hanssenas.

„Quadrum“ jau turi šios krypties įvertinimą. 2014 metų balandį paskelbta, kad „Quadrum“ pripažintas vienu pažangiausių šalies nekilnojamo turto projektu konkurse „Žalias miestas – geriausias NT EKO projektas 2013“. „Quadrum“ nugalėjo „Geriausio multifunkcinio projekto“ kategorijoje ir pelnė „Gyvybės medžio“ statulėlę.

Verslo centre „Quadrum“ atliko impregnavimo ir antikorozinio dažymo darbus.

Verslo centre „Quadrum“ atliko impregnavimo ir antikorozinio dažymo darbus.

Ekologiškumą ir darnią plėtrą NT projektuose akcentuojančiame konkurse „Quadrum“ išsiskyrė taupų energijos panaudojimą ir socialiai atsakingą aplinkos tausojimą užtikrinančių sprendimų gausa. Skelbiama, kad „Quadrum“ yra pirmasis verslo centras Lietuvoje, šildymui naudojantis geoterminę energiją. Komplekso statytojai įdiegė inovatyvius patalpų vėdinimo sprendimus, kurie užtikrina, jog patalpose nestinga šviežio oro, jos vėdinamos atsižvelgiant į užimtumą ir žmonių kiekį, kurį fiksuoja išmanūs davikliai. Pastato fasaduose įrengtos automatinės užlaidos reaguoja į saulę ir padeda taupyti energiją: vasarą patalpoms vėsinti, žiemą – šildyti. Pagal bendrą apšvietimo lygį susireguliuoja LED apšvietimas, projektoriai terasoms apšviesti maitinami saulės energija.

abastas_logo

Verslo centre „Quadrum“ atliko apdailos darbus.

Skaičiuojama, kad „Quadrum“ nuomininkai komunalinėms išlaidoms dėl tvarių sprendimų gali sutaupyti iki 40 proc. Išlaidų.

Rugpjūčio viduryje įkurtuves rytiniame „Quadrum“ korpuse jau atšventė čia net 10 aukštų išsinuomojęs DNB bankas, apie planus įsikurti paskelbė ūkininkystės bendrovė „Agrowill Group“, aviakompanija „Avion Express“, nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovė „Newsec“, advokatų kompanija „Tark Grunte Sutkiene“.

„Statmax“: ugniai atsparių elementų įrengimas

Bendrovei „Statmax“, kurios pagrindinė veikla – statinių projektavimo valdymo ir statybos darbai, didžiausiame verslo centre „Quadrum“ patikėta 30 tūkst. kv. m ploto (700 vietų) automobilių stovėjimo aikštelėje įrengti priešgaisrines pertvaras ir dalį priešgaisrinių sienų. Pirmame automobilių stovėjimo aikštelės lygyje jiems teko sumontuoti ir ugniai atsparių lubų apdailą.

Išskirtiniame savo struktūra ir dydžiu verslo centre „Statmax“ specialistai įrengė ir griežtus gaisrinės saugos reikalavimus atitinkančias elektros pastotės–transformatorinės patalpas bei dūmų šachtas.

Taip pat buvo atlikti laiptinių apdailos darbai. Jiems pasirinktos akmens masės „Techlam“ plokštės, pasižyminčios atsparumu ugniai, nesudėtingu montavimu ir nedideliu svoriu.

Visus darbus per 15 mėnesių atliko 17 bendrovės specialistų. „Statmax“ direktorius Juozas Valužis pripažįsta – darbai, kurių ėmėsi, pareikalavo specifinių žinių ir atidos. Juos atliekant nuolat konsultuotasi su projekto valdytojais – bendrove AZCM.

 RĖMĖJO TURINYS 

Bendrovė „Domasta“: vidaus apdailos darbai

Bendruosius statybos ir apdailos darbus atliekančios bendrovės „Domasta“ specialistai į verslo centro „Quadrum“ pietinį pastatą įžengė jau pačiame darbų įkarštyje, vasario mėnesį, tad jiems teko laikytis ypač suspausto darbų grafiko. Bendrovė su užduotimi susitvarkė nepriekaištingai – jiems patikėtus vidaus apdailos darbus atliko kokybiškai ir laiku.

„Domastos“ direktorius Mantas Žemaitis pripažįsta – tas nebuvo lengva, mat dalį darbų teko atlikti jau veikiančiame pastate. Įmonės darbuotojai 4–5 ir 7–9 verslo centro aukštuose statė gipso pertvaras, atliko tinkavimo, glaistymo, dažymo darbus, įrengė lubas.

Bene didžiausias iššūkis „Domastos“ specialistų laukė „Quadrum“ šiauriniame korpuse. Čia jiems teko įrengti vidinę lenktą sieną. Tam prireikė specialiai pjaustyti ir išlenkti plonesnes gipso kartono plokštes.

Atlikdami apdailos darbus „Domastos“ specialistai vadovavosi Skandinavijoje įprastais išsamiais darbų aprašymais ir siektinos kokybės parametrais. Ar darbai atliekami kokybiškai, atidžiai stebėjo techniniai prižiūrėtojai.

Šiuo metu bendrovės „Domasta“ darbų sąraše kone 80 proc. sudaro apdailos darbai komercinės paskirties pastatuose. Darbas juose, anot M. Žemaičio, ir iššūkis, ir galimybė tobulėti.

 RĖMĖJO TURINYS 

Bendrovė „Alduva“: požeminių ir vidaus dujotiekių statyba

Vidaus ir požeminių inžinerinių komunikacijų projektavimo bei statybos darbus atliekančiai bendrovei „Alduva“ užsakovams nebereikia įrodinėti savo galimybių – jos profesionalumą garantuoja darbai didžiuosiuose sostinės prekybos centruose bei kituose komerciniuose ar gamybos objektuose. Verslo centre „Quadrum“ įmonės specialistams patikėta atlikti ypatingos atidos reikalaujančius požeminių ir vidaus dujotiekių statybos darbus.

Bendrovės gamybos direktorius Andrius Putna patvirtino – „Alduva“ investuoja į specialistų ir darbininkų žinias ir kompetencijas, todėl statybos aikštelėje dirba tik aukštos kvalifikacijos meistrai. Juolab kad bendrovės atliekami darbai reikalauja ne tik patirties ir kokybės, bet ir laikytis normų bei taisyklių, kas, tenkinant užsakovų norus, ne visada lengvas uždavinys. Siekdama pasiūlyti kokybiškus produktus už optimaliausią kainą, dujų saugos ir reguliavimo įrangą bendrovė importuoja tiesiogiai iš Europos gamintojų.

Pastatų viduje dujotiekio sistemos slepiamos po tinku arba paliekamos atviros. Vidaus dujotiekiams dažniausiai naudojami plieniniai, rečiau – variniai vamzdžiai. Išorės dujotiekių skirstomieji vamzdžiai įprastai pasirenkami polietileniniai, didesnio slėgio – plieniniai, kurie tiesiami tranšėjose.

„Quadrum“ verslo centre dujotiekio sistemos sumontuotos po perforuotomis lubomis. A. Putna pripažino – sumontuoti paslėptas komunikacijas yra didesnis iššūkis nei jas palikti atviras, tačiau aukštos kvalifikacijos ir didelę patirtį sukaupusiems specialistams su patikėta užduotimi pavyko susitvarkyti be priekaištų.

 RĖMĖJO TURINYS 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video