Top Baneris

Naujos knygos architektų bibliotekoms

2017 gruodžio 20 d.
„Architekto žinynas“
Pasidalykite straipsniu

Vilniaus Gedimino technikos universiteto leidykla „Technika“ pristato naujas esamiems ar būsimiems architektams, miestų planavimo specialistams skirtas knygas.


vgtu leidiniai 1

„Architekto žinynas“.

Sud. Pamela Buxton.

Dalykiniai redaktoriai: Nerija Banaitienė, Gintautas Blažiūnas, Gintaras Čaikauskas, Arnoldas Gabrėnas, Linas Krūgelis, Kęstutis Lupeikis, Daiva Makutėnienė, Vytautas Martinaitis, Marius Mickaitis, Skirmantė Mozūriūnaitė, Eglė Navickienė, Rolandas Palekas, Ritoldas Šukys, Vytautas Petrušonis, Indrė Ruseckaitė, Gintautas Skripkiūnas, Gintaras Stauskis, Martynas Valevičius, Liutauras Nekrošius, Saulius Mikštas.

Tai esminės planavimo ir projektavimo informacijos vadovėlis, skirtas architektams, architektūros studentams ir plačiajam skaitytojų ratui. Knygoje dėstoma, kokia turi būti atitinkamos institucijos struktūra ir kokie jai projektuoti taikomi standartai, pvz., kaip teatre turi būti išdėstytos kėdės, kad sėdėdamas bet kurioje vietoje puikiai matytum visą sceną, kaip turėtų būti suplanuotas viešbučio kambarys, kad jaustumeisi patogiai, kaip pritaikyti standartinį butą neįgaliam gyventojui, kaip ir kodėl viskas išdėstyta teismo salėje, kalėjime, gaisrinėje tarnyboje, ligoninėje, kokios turėtų būti laboratorijos, kad būtų saugios nuo gaisrų ar kitų grėsmių, kokie turėtų būti evakuaciniai planai, kad išvengtume nelaimių, kokie yra sporto statinių, gatvių projektavimo reikalavimai, koks jų valdymas bei priežiūra, ir daug kitų svarbių dalykų. Šis leidinys savo turiniu ir informacijos apimtimi yra didžiausias kada nors lietuvių kalba išleistas profesionalus architekto žinynas, kuriame patogiai ir aiškiai sugrupuoti skyriai leis skaitytojui pagal savo poreikius pasirinkti, ar nuosekliai skaityti visą knygą, ar lengvai rasti aktualiausias temas.

Versta iš leidinio anglų kalba: David Littlefield Metric Handbook: Planning and Design Data, 5th edition published 2015 by Routledge, an imprint of the Tailor & Francis Group


vgtu leidiniai 2

Roger Trancik „Atrandant prarastąją erdvę: urbanistinio projektavimo teorijos“.

Dalykinė redaktorė doc. dr. Dalia Dijokienė.

Šiandien daugelio miestų centrai kenčia nuo netinkamo erdvės naudojimo – „prarastosios erdvės“ fenomeno. Transportas, modernizmo architektūroje padariniai, miestų atnaujinimo ir skirstymo į zonas politika, privačių interesų viršenybė, pasikeitusi žemės naudojimo miesto centre praktika – visa tai prisidėjo prie vertybių ir sampratos, tradiciškai sietų su atvirąja miesto erdve, sunykimo. Šioje knygoje išsamiai ir metodiškai nagrinėjama krizė, ištikusi šiuolaikinį miestą, ir būdai, padedantys gerinti padėtį.

Knygoje aptariamos svarbiausios per pastaruosius aštuonis dešimtmečius susiformavusios urbanistinės erdvės projektavimo teorijos: Sitte’o ir Howardo principai, funkcionalizmo judėjimo poveikis ir atsakas į šį reiškinį; „Team 10“, Roberto Venturi, brolių Krierų, Fumihiko Maki’io ir kitų sukurti projektai.

Nagrinėjami ne tik istoriniai precedentai, bet ir šiuolaikinė urbanistinės erdvės projektavimo praktika. Pateikta nuodugni Bostono (Masačusetsas, JAV), Vašingtono (JAV), Geteborgo (Švedija) miestų ir Baikerio teritorijos Niukaslyje (Anglija) analizė rodo, kad reikalingas integruotas požiūris į projektavimą, apimantis urbanistinės erdvės projektavimo teorijas: masės ir erdvės (angl. figureground theory), ryšių ir jungčių (angl. linkage theory), vietos (angl. place theory). Šios teorijos, įskaitant jų privalumus ir trūkumus, ne tik aprašomos, bet ir pritaikomos konkretiems nagrinėjamiems atvejams – taip iliustruojama, kaip jos pasiteisina įvairiuose kontekstuose.

Ši knyga labai naudinga architektūros, kraštovaizdžio architektūros ir miestų planavimo specialistams ir visiems, kurie rengiasi jais tapti.

Knygos autorius Rogeris Trancikas – dvidešimties metų profesinę ir akademinę patirtį urbanistinio projektavimo srityje turintis profesorius, dirbęs Harvardo aukštojoje projektavimo mokykloje (Harward Graduate School of Design) ir Čalmerso technologijos universitete (Chalmers University of Technology) Švedijoje. Profesorius yra Amerikos kraštovaizdžio architektų bendrijos (American Society of Landscape Architects, ASLA) narys.

Versta iš leidinio anglų kalba: Roger Trancik Finding Lost Space: Theories of Urban Design published 1986 by Wiley


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video