Top Baneris

KTU „Santakos“ slėnyje – neeilinė mokslo populiarinimo paroda

2016 vasario 15 d.
Pasidalykite straipsniu

Kauno technologijos universiteto (KTU) „Santakos“ slėnyje vasario 18-ąją pradėjo veikti Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijos (CERN) organizuojama paroda „CERN in Images“. Parodos iniciatorė – Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM).

„Tikimės, kad parodą aplankys moksleivių grupės ne tik iš Kauno ir jo regiono, bet ir visos Lietuvos. Iš tiesų, tai yra unikali proga susipažinti su reikšmingiausiais visatos atradimais – ne tik juos pamatyti, bet ir išbandyti. Nors paroda bus įdomi įvairiems lankytojams, ypač skatinu joje apsilankyti jaunus žmones, nes iki šiol ne taip dažnai pasitaikydavo pramogauti moksle. Inicijuodama mokslo populiarinimo parodas, ŠMM siekia ugdyti talentingą Lietuvos jaunimą – naują novatorių kartą. Tai – mūsų veiklos prioritetas“, – teigia švietimo ir mokslo viceministrė Svetlana Kauzonienė.

KTU „Santakos“ slėnyje eksponuojamoje plakatų parodoje „CERN in Images“ ir interaktyvioje instaliacijoje „Interactive LHC Tunnel“ bus galima ne tik susipažinti su mokslo atradimais ir eksperimentais, bet ir pažaisti „protonų futbolą“, kuris leis pamatyti, kaip realiai veikia dalelių greitintuvas.

Protonų futbolas ir moksliškos pramogos

„Simboliška, kad paroda, kurioje pristatomi mokslo pasiekimai ir atskleidžiamos didžiausios visatos paslaptys veiks moderniausiame Kauno pastate. KTU „Santakos“ slėnio erdvės ne tik puikiai tinka dėl išskirtinės architektūros, bet ir dėl pastato paskirties – čia vyksta reali mokslo veikla, veikia inovatyvios laboratorijos, dirba tyrėjai“, – sako KTU mokslo prorektorė Asta Pundzienė.

Pasak jos, parodos rengimas mokslo aplinkoje artimas idėjai, kuri vis labiau populiarėja pasaulio mokslo muziejuose – interaktyvias ekspozicijas papildyti gyvais mokslininkų–gidų pasakojimais. Tai suteikia mokslui autentiškumo, leidžia moksleiviams „pasimatuoti“ tyrėjo profesiją.

Jaunieji parodos lankytojai KTU pateks į žaidimų aplinką: didžiojo hadronų priešpriešinių srautų greitintuvo (DHG) interaktyvusis tunelis vizualiai sujungs mokslo atradimus ir įprastinę aplinką, kas leis paprasčiau, realiau suvokti mokslo stebuklus ir net juose sudalyvauti.

A. Pundzienės teigimu, CERN paroda į KTU atkeliauja ne atsitiktinai. Universitetas visada daug dėmesio skyrė mokslo populiarinimo veiklai – čia organizuojami renginiai ne tik studentams, moksleiviams bet ir plačiajai visuomenei. Nuo 2009-ųjų KTU veikia Vaikų universitetas, moksleivių laboratorijos, kiekvieną pavasarį jaunųjų mokslininkų išradimai pristatomi festivalyje „Technorama“, o rudenį universiteto erdvės atveriamos mokslo festivaliui „Erdvėlaivis Žemė“.

Kaunui rūpi mokslo populiarinimas

CERN – didžiausioje pasaulyje dalelių fizikos laboratorijoje – atliekami tyrimai – milžiniškos apimties fizikos eksperimentas, kuriam sutelkta daugybė tyrėjų: kone pustrečio tūkstančio darbuotojų užtikrina DHG veiklą, prie jo dirba maždaug 12 tūkst. vartotojų. CERN – tai milžiniškas traukos centras, kurį kasmet aplanko apie 100 tūkst. lankytojų. Šios institucijos metinis biudžetas yra maždaug milijardas eurų, o jos narės – 21 Europos šalis.

KTU mokslo prorektorė šią organizaciją išskiria kaip ypatingą dėmesį skiriančią mokslo sklaidai: „Žavi ne tik inovatyvūs sprendimai – šviesomis atskleisti istoriją, ar įtraukiant į žaidimą atskleisti technologijų naudingumą žmonėms, bet ir milžiniškos organizacijos socialinė atsakomybė tokiu būdu parodyti, kaip panaudojamos mokesčių mokėtojų lėšos.“

„CERN paroda KTU „Santakos“ slėnyje – vienas iš svarbių mokslo populiarinimo veiklos žingsnių. Ši veikla tęsis ir stiprės Kaune įsteigus Nacionalinį mokslo ir technologijų centrą „Mokslo sala“, – teigia Kauno vicemeras Povilas Mačiulis.

Šią misiją atliks ir planuojamos rengti STEM kūrybinės keliaujančiosios laboratorijos, skirtos ugdyti moksleivių susidomėjimą gamtos mokslų, informacinių technologijų ir matematikos dalykais.

CERN taip pat yra vienas reikšmingiausių 2018-aisiais Nemuno saloje iškilsiančio Nacionalinio mokslo ir technologijų centro „Mokslo sala“ rėmėjų. Čia veiks ir nuolatinė CERN ekspozicija.

Didžiausios pasaulyje dalelių fizikos laboratorijos CERN parodą KTU „Santakos“ slėnyje (K. Baršausko g. 59, Kaunas) bus galima aplankyti iki kovo 2 dienos.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video