Top Baneris

Erudito licėjus – mokykla, kuria mokiniai galėtų didžiuotis

2022 lapkričio 4 d.
6 1Tik SA
Gerdos Baltrūnaitės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Objektas: Erudito licėjus

Vieta: Vilnius, Aguonų g.

Vystytojas: „Orion Wealth“, „Mūsų ateities investicijos“

Architektai: Gintautas Natkevičius, Andrius Braškys, Adomas Rimšelis, Eglė Savodnikaitė („Architektų biuras G. Natkevičius ir partneriai“)

Konstruktoriai: „Inhus“, „Sagoma“

Generalinis rangovas: „YIT Lietuva“

Objekto plotas: 6500 m2

Rekonstrukcijos metai: 2022

Nuo rugsėjo mėnesio sostinėje pradėjo veikti moderni švietimo įstaiga Erudito licėjus, kapitališkai suremontavus anksčiau ESO (valstybės valdomai įmonei „Energijos skirstymo operatorius“) priklausiusias patalpas Vilniaus senamiestyje. Darnios miesto plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ ėmėsi šio pastato kapitalinio remonto projekto, o architektūrinė dalis patikėta architektui Gintautui Natkevičiui. „Tai nėra kažkokia švelni mokykla, kur ant sienų nupiešti kiškiukai, drambliukai ir saulytės, o atvirkščiai – čia išryškinti varžtai, betonas, metalas, kuris suteikia lyg rokerišką pojūtį. Tai mokykla, kuri smagi, kieta ir kuria vaikai galėtų didžiuotis, kad būtent tokioje mokosi“, – sako projekto autorius.

„Tai buvo mūsų bandymas netiesiogiai pasipriešinti tradiciniam įvaizdžiui, kai vaikas yra perdėtai saugomas, jam liepiama kalbėti tik gražius žodžius, dainuoti pozityvias dainas, o tėvai visur jį lydi, nuo durų iki durų. Mes norėjome sukurti tokią mokyklą, kuri ugdytų savarankišką, savimi besididžiuojantį žmogų, tai lyg priešprieša konservatyviam mokykliniam etiketui, taisyklėms ir įvaizdžiui“, – teigia G. Natkevičius, architektūrinio projekto vadovas.

Pirmoji Erudito licėjaus mokykla duris atvėrė dar Kaune 2016 m., jos įkūrėjas ir vadovas – buvęs ISM rektorius Nerijus Pačėsa. Tai tarptautinė dvikalbė mokykla, formuojanti unikalų ugdymo turinį 0–12 klasių mokiniams pagal nacionalinę bei akredituotas tarptautinę Kembridžo ir Tarptautinio bakalaureato (IB) diplomo programas. Poreikis steigti Erudito licėjų Vilniuje vis augo, tad nuo šių metų, rekonstravus pastatą Aguonų g., Vilniuje, kur anksčiau buvo įsikūrusi ESO, pažangia ir šiuolaikiška mokykla gali džiaugtis ir sostinės mokiniai. Šį pastatą įsigijo Mariaus Jakulio Jason šeimos turtą valdantį bendrovė „Mūsų ateities investicijos“ kartu su „Orion Wealth“ partneriais.

Visgi mokykloje, kurioje ugdymo procesas orientuotas į bendradarbiavimą, bendruomeniškumą, komandinį ir projektinį darbą, šios vertybės turėtų atsispindėti ir pačios mokyklos interjere. G. Natkevičiaus architektų komandai teko projektuoti ne vieną mokymosi įstaigą, todėl architektams tai buvo puiki proga pristatyti sukauptą patirtį ir žinias bei priimti iššūkį projektuojant šią išskirtinę mokyklą.

Nuo tradicinių mokyklų išsiskiriantis įvaizdis

Erudito licėjus net ir savo vieta senamiestyje skiriasi nuo įprastinių tradicinių mokyklų, dažniausiai projektuojamų laisvesniuose sklypuose, kur galėtų tilpti ir didesni stadionai, ir užželdinti plotai, kur būtų daugiau erdvės. „Miestų centruose projektuoti mokyklą yra sudėtinga, ji negali turėti savo aplinkos, reikia koncentruotis į tam tikrą mokyklos nuotaiką, sukurti ją pačiame pastate, mažoje erdvėje. Be abejo, tikslią programą gavome, jos gi visos būna panašios, visur reikia klasių, valgyklos, bendrų poilsio erdvių, skiriasi tik detalės, niuansai. Visgi mūsų tikslas – praplėsti mąstymo būdą ir padiskutuoti su dabartiniu susidariusiu socialinių tinklų burbulu, kuriame vyrauja įvairūs „teisuoliai“, „neigėjai“ ir kitokie perdėtos moralės visažiniai. Daug kas turi nusistatę tam tikrus standartus, kurių neva privaloma laikytis: vaikas negali mokytis, jeigu yra juodos spalvos interjere arba jei matosi į sieną įsukti varžtai ar yra aštrių kampų. Tai mes šioje mokykloje norėjome ne tik sukurti išskirtinį įvaizdį, bet ir išprovokuoti diskusiją su šiais visuomenės žinovais, pasislėpusiais už socialinių tinklų. Ir tik su laiku pamatysime, sužinosime iš vaikų, tėvų, investuotojų, ar mūsų vizija pasiteisino, ar mes nesuklydome“, – savo patirtimi dalijasi projekto architektas G. Natkevičius.

Pats pastatas yra šešių aukštų su rūsiu, sklypo beveik nėra, o anksčiau jis buvo skirtas administracijai – planinis išdėstymas gana netvarkingas dėl begalės įvairių pertvarų, peraukštėjimų. Nors struktūra atrodytų visai paprasta: koridorius, kabinetai šonuose ir funkciniai mazgai keliose vietose, vis dėlto saviraiškos galimybės yra gana apribotos. „Mokykla, turinti išskirtinį įvaizdį, tam tikrą savo charakterį, staiga turi tilpti į tokį persiuvamą seną kostiumą. O juk tai nėra tik gerai nudažytos sienos, teisingas šviestuvų išdėstymas ir kokybiški radiatoriai, mokykla – tai dar viena dimensija, tai vaikai, nuo pat mažens turintys tikslą, siekį tapti suaugusiais ir mes turime sukurti atitinkamą erdvę, kurioje jie po truputėlį tą tikslą pasiektų. Todėl mūsų mintis ir buvo maksimaliai išnaudoti esamą situaciją, įtraukti mažus mūsų atradimus pastate ne tik interjerui, bet ir bendrai nuotaikai sukurti.

Atkreipėme dėmesį, kad tai yra gelžbetonio karkaso sovietinis pastatas, kur yra kvadratinės gelžbetonio kolonos, laikančios specifines rėmo sijas, ir surenkamos perdangų plokštės – jis visas surenkamas kaip lego iš gelžbetonio gaminių. Aišku, tai sovietmečiu gamintos konstrukcinės detalės, kurių būklė buvo arti baisios. Įvertinę situaciją, nusprendėme kurti švarų, gražų, naują fasadą, kuriame įkomponavome didžiules aliuminio rėmo vitrinas ir langus. Taip pat suplanavome kokybiškas klases, kurias atitvėrėme, o esančias kolonas – eksponuojame, parodydami jų istorinį sluoksnį. Išvalę, sutvarkę palikome grubų betoną ir jame esančias metalines detales, ir ne todėl, kad betonas dabar tokia medžiaga tarsi ant bangos, madinga. Tai – kitas atvejis, kai, sukūrus interjerą, gražią aplinką, nuspręsta palikti tuos senus elementus, metalines detales, betonines kolonas ir staiga jie tuose koridoriuose pradeda atrodyti kaip skulptūros. Kiekviena iš šių detalių vis kitokia ir staiga jos virsta švaraus, naujoviško interjero dalimi, tarsi skulptūriški elementai“, – aiškina architektas.

Nestandartiniai erdvių sprendiniai: maitinimu rūpinasi žymus italų virtuvės šefas

Mokyklos teritorija minimali, todėl ten atsirado tik būtiniausios funkcijos – nedidelės sporto aikštelės ir laisvalaikio zona. Tačiau unikaliomis erdvėmis išsiskiria pačios mokyklos vidus, be šiuolaikines technologijas turinčių klasių, poilsio zonų, čia įrengta valgykla, atitinkanti aukščiausius standartus. Maitinimu rūpinasi žymus italų virtuvės šefas, taip siekiant pakeisti požiūrį į vaikų mitybą ir skatinant sveikesnį gyvenimo būdą. Tokio lygio virtuvės meistrui ir mokiniams, besidžiaugiantiems dideliu dėmesiu, skirtu mitybai, reikalinga jauki ir ypatinga erdvė, kuri suprojektuota cokoliniame aukšte su vitrinomis iš vienos fasado pusės. Ši salė yra universali ir gali būti pritaikyta įvairiems posėdžiams, spektakliams, renginiams ir kitoms mokinių sugalvotoms veikloms.

Ypatingas dėmesys skirtas ir sporto erdvėms. Mokykla gali pasigirti atnaujintu ir modernizuotu pastate buvusiu 30 kv. m ploto baseinu. Čia akcentuojama aktyvaus laisvalaikio svarba, mokėjimas plaukti, kuris užtikrintų mokiniams saugaus elgesio vandenyje pagrindus ir gerą nuotaiką. Taip pat 6 aukšte įrengta nauja sporto salė, kuri ne tik funkcionaliai išnaudoja mansardos aukšto erdvę, bet ir sukuria ypatingą estetinio grožio jausmą. „Įspūdinga erdvė, šiek tiek suteikianti bažnytinį įspūdį, atrodo šventvagiška būtų ir kamuolį atsinešti“, – komentuoja architektas G. Natkevičius.

Mokykla, kuria mokiniai galėtų didžiuotis

Pagrindinę koncepcijos mintį architektai perteikė per kultūrinę, laikmečio sluoksnių prizmę, kur mokykla nėra identifikuojama su vadovėliais, mokytojais ar namų darbų ruoša, veikiau tai demokratiškos aplinkos džiaugsmas, kur mokinys auga kaip žmogus ir veikėjas, vertinantis esamą, įgytą patirtį ir praeities įžvalgas. G. Natkevičius šiame projekte akcentuoja ir įvykusį pokytį, kurį mokiniai gali pajausti ir pamatyti: „Mes tarsi rodome vaikams, kurie neturi supratimo, kas tas sovietmetis ir kas tuo metu čia vyko, skatiname palyginti, kad istoriškai to pastato likusios eksponuotos detalės buvo tokios, o dabar mūsų lygis visai kitas, mokomės su kompiuteriais, naudojamės išmaniosiomis technologijomis ir turime modernias erdves – norėjome sustiprinti tą palyginamąjį įspūdį, palikdami tuos elementus. Projektuodami pertvaras panaudojome paprastą metalo skardą, tarp klasių įdėjome dideles vitrinas su durimis, per kurias būtų matomi koridoriai. Visa atmosfera sukuria tam tikras užuominas į fabriką ar dirbtuves. Taip norėjome papildomai prie demokratiškos nuotaikos suteikti mokiniams pasididžiavimo savo mokykla ir pasitikėjimo savimi jausmą.

4 2

Viena iš mokyklos kapitalinio remonto užduočių buvo fasado keitimas. Esamas ventiliuojamasis fasadas neatitiko A klasei keliamų termoizoliacinių reikalavimų, todėl buvo nuspręsta, išlaikant tuos pačius fasado matmenis (sienų storį), pakeisti jį tinkuojamuoju fasadu. Buvo panaudotos daug geresnes šilumos izoliacijos savybes turinčios fenolio putų plokštės, o apdailai – struktūrinis tinkas. Be to, daug darbo pareikalavo ir stogo konstrukcijos keitimas, kadangi buvusi jo būklė jau tapo netinkama eksploatuoti. Reikėjo stiprinti medines laikančiąsias stogo konstrukcijas, taip pat pakeista stogo danga, grebėstai, difuzinė ir garo izoliacinės plėvelės.

Vidaus erdvėje taip pat netrūko pokyčių, daug iššūkių sukėlė sporto salės patalpose buvusios perdangos griovimas ir naujos išbetonavimas. Iš pradžių reikėjo betonuoti naujas ir praplatinti dalį senų gelžbetonio kolonų, tada vyko naujos monolitinės perdangos betonavimas ir tik jai pasiekus reikiamą stiprį buvo atliekami senos perdangos griovimo darbai. Prieš tai buvo sustiprinti perdangą laikančių kolonų pamatai tam, kad išlaikytų naujai atsiradusias apkrovas. Ši mokykla gali pasigirti turinti išskirtinę patalpą – baseiną, tačiau buvęs baseinas neatitiko mokymo įstaigai keliamų reikalavimų, buvo apleistas ir nesuderinamas su nauja pastato architektūra. Dalį baseino teko perbetonuoti, naujai pakloti technologiniai vamzdynai, sumontuota nauja technologinė įranga, panaudota pilna epoksidinė hidroizoliacijos ir klijavimo medžiagų sistema bei įrengta nauja plytelių apdaila, tad dabar mokiniai gali džiaugtis moderniu ir kokybišku baseinu.

Po įvykdytų kapitalinio remonto darbų, pastato klasė iš C pakilo į A. Tam prireikė apšiltinti fasadą naujomis fenolio putų plokštėmis, papildomai iš vidaus apšiltinti stogo konstrukciją, cokolį ir rūsio sienas. Taip pat buvo įrengtos naujos vitrinos su daug geresnėmis šilumos izoliacijos ir sandarumo savybėmis ir naujos grindys su termoizoliacijos sluoksniu. Visgi didžiausias šio projekto iššūkis buvo nustatytas darbų įgyvendinimo laiko terminas, kadangi visus darbus reikėjo pabaigti iki naujų mokslo metų, iki kurių buvo likę vos 9 mėnesiai. Komandiniu darbu ir maksimaliai optimizavus technologinius procesus, projektą pavyko įgyvendinti laiku ir nenukelti mokiniams mokslo metų pradžios. Šiuo metu vyksta 2-ojo etapo darbų projektinių pasiūlymų rengimas, įvertinimas ir tobulinimas.

download

‎‎

Už kompleksinio projekto valdymo, administravimo ir statybos techninės priežiūros darbus Erudito licėjaus projekte buvo atsakinga įmonė „Baltijos biuras“, teikianti savo paslaugas nuo 2000 metų. Nuolatinis įmonės inžinierių, projektų vadovų ir techninės priežiūros vadovų tobulėjimas leidžia įgyvendinti moderniausius konstrukcinius ir technologinius sprendimus.

Pagrindinis šio projekto iššūkis – terminai ir suspausti darbo grafikai. Atlikti visus rekonstrukcijos darbus per tokį trumpą laiką nedaug kas ryžtųsi. Nepaisant skubaus tempo, vykdant visus darbus daug dėmesio skirta švarai, darbų kokybei ir technologijai. Nuolatinės kokybės kontrolę padėjo įgyvendinti programėlė „Dalux“, skirta statybų priežiūrai, neatitikimų ir defektų registravimui bei taisymui. Pastate įdiegtos moderniausios inžinerinės sistemos su aukštais efektyvumo rodikliais ir skaitmeniniu valdymu. Viską kontroliuoja įdiegta pastatų valdymo sistema. Pasiekti užsibrėžtus tikslus ir laiku užbaigti darbus padėjo detalūs kassavaitiniai, kartais ir kasdieniai darbų vykdymo planai.

Tai buvo vienas iš 70 sėkmingai įgyvendintų įvairios paskirties įmonės „Baltijos biuras“ atliktų projektų. „Noriu pasidžiaugti, kad šiam projektui įgyvendinti parinkta valdytojų, projektuotojų ir rangovų komanda puikiai atliko visas užduotis, todėl netikėtumų buvo išvengta“, – sako įmonės direktorius D. Pakačimas.

Baltijos biuras logo 1

‎‎

2022 Nr 10 spalis net puslapiais reduced

Erudito licėjaus mokyklos interjerui buvo naudojamos „Vescom“ vinilinės sienų dangos, o tokį gamintojo pasirinkimą lėmė aukšta medžiagų kokybė. Šios vinilinės sienų dangos yra vertinamos visame pasaulyje dėl savo patikimumo, sveikatą tausojančios sudėties, medžiagų ilgaamžiškumo ir puikaus estetinio vaizdo išlaikymo, ką gali suteikti tik aukštos kokybės ir stiprias technines charakteristikas turinčios medžiagos, skirtos visuomeninio sektoriaus pastatams. Platus sienų dangų paviršių pasirinkimas su savita spalvų gama suteikė galimybę užsakovams ir architektams surasti optimalius sprendimus licėjaus interjerui. Architektų parinkta kolekcija „Palena“ suteikia sienoms kontrastinio minkštumo tarp grubių medžiagų, o pačiam interjerui – jaukumo pojūtį dėl savo struktūros, primenančios austo audinio motyvą.

2022 Nr 10

Visuomeninės paskirties pastatams parinktos „Vescom“ vinilinės sienų dangos – inovatyvaus dizaino, pagal naujausias tendencijas sukurti paviršiai, susidedantys iš vinilo sluoksnio (300–830 g/kv. m) ir medvilnės pagrindo. Dėl šios struktūros dangos atitinka Bfl-s1 ar s2 ugnies plitimo bei dūmų emisijos klasę, ypač atsparios trinčiai, smūgiams, o medžiagų paviršiai estetinio vaizdo nepakeis ilgus metus. Subtilus dizainas, matinis sienų dangos paviršius puikiai įsiliejo į bendrą interjero koncepciją. Išraiškinga vinilinių sienų dangų kolekcija „Palena“ puikiai pasitarnaus tiek estetinėmis, tiek techninėmis savybėmis.

Interjerolinija logo baltas kvadratinis fb

Vienas sudėtingesnių pastato rekonstrukcijos darbų – stogo atnaujinimas. Šiai užduočiai buvo pasirinkta bendradarbiauti su UAB „Statija“, kuri jau daugiau nei 20 metų tobulėja savo veiklos srityje. „Mūsų įmonė daug bendradarbiauja su „YIT Lietuva“, nemažai atliekame bendrų darbų – stogo kapitalinis remontas vienas jų, – komentuoja UAB „Statija“ atstovė. – Esame gana nedidelė įmonė ir mūsų specializacija – būtent šlaitinių stogų įrengimas, remontas, renovacija.“

Šio projekto svarbą įmonei atspindi keli aspektai, svarbiausias – darbas su ilgalaikiais, patikimais partneriais. „Iš principo mus domina visi objektai, kurių jie imasi. Taip pat šis projektas svarbus iš savo strateginės pusės, jis gana sudėtingas ir turintis savo reikšmę kaip švietimo įstaiga. Iš tiesų nebuvo pats paprasčiausias ir lengviausias projektas, buvo daug derinimo dėl fasado, vidaus įrengimo darbų, kadangi visi darbai vyko lygiagrečiai, – sako įmonės atstovė. – Iškilo ir su projektu susijusių iššūkių – tai pastato aukštingumas ir pati vieta, miesto centras, senamiestis, kur yra kiek sudėtingesnis privažiavimas. Taip pat ir darbų terminai, visgi reikėjo spėti užbaigti projektą iki rugsėjo, o mūsų darbas truko apie tris mėnesius.“ Buvusi stogo būklė pareikalavo didelio darbo, buvo sutvirtintos medinės konstrukcijos, įrengti stoglangiai ir užtikrinamas stogo sandarumas. Be to, buvo keičiama stogo danga, kuri, panaudojus naujus profilius, įgavo visai kitą estetinį vaizdą, labiau tiko senamiesčiui. Tam pasirinkta gamintojo „Ruukki“ klasikinio profilio skarda, UAB „Statija“ yra užtikrinta jos patikimumu ir kokybės garantu. Atlikus stogo kapitalinį remontą praplėsta ir vidinė erdvė, kuo puikiausiai išnaudota erdvė sporto salei, esančiai gana mažoje patalpoje.

download 1

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video