Top Baneris

Eksperimentai su langais

2024 birželio 25 d.
Tik SA
Pasidalykite straipsniu

Aušra Nyman

„Less is bore“ – toks yra gerai žinomas architektų postmodernistų atsakas į išgarsėjusią modernistų frazę „less is more“. Tačiau ne tik postmodernistai ieškojo savitumo. Neįprastų, unikalių formų paieška būdinga kiekvienam kūrėjui, kaip atsakas į miestus užvaldžiusius monotoniškus stačiakampius. Net ir tarp pasaulyje žymių architektų modernistų darbų rastume kokią nors netikėtą priešstatą nusistovėjusiam laikmečio braižui.

Tarsi netikėtas blyksnis

Didžiosios Britanijos architektas, urbanistas Thomas Heatherwickas, sukūręs daugybę aukšto lygio projektų, tarp jų – Mažąją salą (Little island) Niujorke, „Google“ būstinę Londone, viename iš BBC radijo serialo dalių, pavadintoje „Modernistinės architektūros kultas“, kalbėdamas apie pastato sielą, sakė: „Yra vienas žmogus, kuris dirbo kartu su Walteriu Gropiusu, kuris labiau nei bet kuris kitas yra atsakingas už visuotinę blandemiją (angl. bland – neturintis stiprių bruožų ar savybių ir todėl neįdomus, nuobodus), kurią matome šiandien, žmogus, kuris tapo griežtų modernizmo stilių, išplitusių visuose mūsų miestuose ir miestuose, sinonimu.“ „Le Corbusier yra šis paradoksas“, – pridūrė architektas. – Kai kurie jo pastatai yra nuostabiausi, kokius aš kada nors mačiau. Pastatai su kreivomis, nuostabiomis detalėmis ir žavesiu.“

Prokuratura. 18138 2 f0cd092cc46e2432c085f2bbdcb1ae1a
Lietuvos generalinė prokuratūra. Projekto autorius arch. Kęstutis Lupeikis

Priemonių arsenalas išties didelis. Ir vienas jų – neįprasti langai. Dažniausiai forma seka paskui funkciją, todėl įmantresnis langas atkartoja fasado struktūrą ir yra visumos dalis. Tačiau neretai neįprasta lango forma gali būti tarsi blyksnis, netikėtas elementas, paįvairinantis monumentalią stačiakampę formą ir todėl stebinantis. Architekto Kęstučio Lupeikio suprojektuotame kubo formos Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros pastate, Vilniuje, pagrindinis fasadų išraiškos elementas yra tamsios spalvos poliruoto granito apdailoje, išsiskiriantys, ritmiški, pasvirę, pailgo stačiakampio formos langai.

Gamta – didžiausias įkvėpimo šaltinis 

casa batllo antonio gaudi langai
istockphoto.com nuotr.

Prieš daugiau nei šimtą metų art deco stiliaus kūrėjai sėmėsi idėjų iš gamtos, pastatų fasaduose buvo ne tik gausu dekoratyvių augalų detalių, bet ir langai, durys bei kiti pastato elementai susijungdavo į skulptūrišką pastato formą – prisiminkime A. Gaudžio ikoniškąjį gyvenamąjį namą Casa Batlo Barselonoje. O šiuolaikinės bioninės formos, parametrinė architektūra, dirbtinio intelekto kuriamos ateities pastatų vizijos dažniausiai yra inspiruoti aptakių, ergonomiškų gamtinių formų. Juose langai papildo plastišką fasado apvalkalą. 

Įkvėpti istorinių stilių

Daugiabutis Londone pavadintas monumentalių arkų, formuojančių kiekvieno iš trijų aukštų namo fasadus, vardu – „The Arches“. Pastato išraišką padiktavo kontekstas – karaliaus Jurgio laikus menančių gyvenamųjų būstų ir Viktorijos stiliaus geležinkelio stoties gretimybės. Architektūros studija „DHaus Company“.

Rytietiškos architektūros plastika

Kino architects JFE chemijos tyrimu institutas langai fasadai istrizos linijos koncepcija

JFE chemijos tyrimų institutas. Projekto autoriai – „KINO Architects“, Japonija.

Hiroyuki Hirai Taichi Ano nuotr.

konferenciju centras geometrija langai koncepcija kinija minax architektai interjeras

Geometriški konferencijų centro langai suardo modernaus pastato vienodumą, jo viduje sukurdami įspūdingus šviesos atšvaitus. Konferencijų centras „Senso“ Kinijoje, sukurtas „MINAX“ architektų grupės.

Lu Zhigang nuotr.

Daugiau plastiškų ir neįprastų formų pastatų ir langų galima pamatyti Rytų šalyse – Kinijoje, Korėjoje, Balyje ir kitur. Nors Vakarų technologijų įtaka šiose šalyse akivaizdi, tačiau tūkstantmečius skiepyta estetikos samprata išlieka nepakitusi. Vakarų estetika remiasi matematine objekto formalios struktūros analize, naudojant klasikinius kompozicijos dėsnius, tokius kaip pusiausvyra, simetrija ir auksopjūvis. Rytų estetika skiriasi tuo, kad pabrėžia intuityvią patirtį, tokią kaip „balta erdvė“ tradicinėje kinų tapyboje, per emocinį bendravimą su vaizdiniais, kad būtų sukurta tam tikra koncepcija. Realybės ir tuštumos kontrastas leidžia klestėti žiūrovo vaizduotei ir jausmams.

Pusapskritimio formos langai vaikų odontologijos klinikoje Tokijuje suteikia pastatui žaismingumo.  Projekto autoriai – „KINO Architects“, Japonija.

Kiesuke Miyamoto nuotr.

odontologijos klinika japonija pusapskritimo langai fasadai kino architects

„The Cloudscape“ biblioteka Haikou mieste Kinijoje, „MAD architects“

„Arch-Exist“ nuotr.

mad architects biblioteka organine forma interjeras langai

Originalios formos langai būdingi ir istoriniams, paveldo objektams, kurių stilius buvo nulemtas to meto statybos būdo, istorinių ir geopolitinių sąlygų, kultūrų maišymosi. Atnaujinant senuosius pastatus tradicinė amatininkystė, restauravimo principai jungiasi su šiuolaikinėmis technologijomis. Ne taip jau dažnai, bet vis dar yra originalių pavyzdžių, kuriuos architektai sukūrė įkvėpti istorinių pastatų stilių ir jų detalių.

sauna kanada partisans architektai pirtis apvalus langai organine forma medis

„Grotto“ saunoje San Souci saloje (Kanada) pro suapvalintą langą atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai, o pro viršutinį apvalų langą sklinda šviesa iš viršaus. Architektai – „PARTISANS“.

Johnatan Friedman nuotr.

fcc arquitectura paulo lobo interjeras restoranas portugalija apvalus langai

Skulptūrišką Cella Bar Portugalijoje restorano priestato formą dar labiau pabrėžia pailgi netaisyklingi langai, kurie organiškai susilieja su pastatu ir naktį paslaptingai spindi iš vidaus. Projekto autoriai – „FCC Arquitectura“, interjero dizaineris – Paulo Lobo.

„FG+SG“ nuotr.

fasadas organinis koncepcija langai hamburgas vokietija rekonstrukcija

Visiškai atnaujintas ir pertvarkytas pastato fasadas laisvai interpretuoja originalų šeštojo dešimtmečio pastato linijinį dizainą. Rekonstruotas 1950 m. biurų ir privataus universiteto pastatas. „Schlump one“ Hamburge. Projekto autoriai – J. Mayer. H architektų biuras.

Jan Bitter ir Ludger Paffrat nuotr.

Plastiškų formų dvigubo aukščio baseino poilsio erdvėje patrauklus suapvalintas langas įrėmina vaizdą į sodą. Sveikatingumo kompleksas su baseinu Prancūzijoje, Štutgarte. Architektai – „Dominique coulon & associes“.

O.A.S.E. Studijų ir komunikacijos centro ir medicinos bibliotekos Diuseldorfe fasadai įkvėpti kapiliarų sistemos. Šią koncepciją ypač pabrėžia langai. „HPP Architecten“.

Daugiau išraiškos  ir individualių namų fasadams

Savaime suprantama, kad neįprastos formos langai reikalauja ir papildomų investicijų, todėl jie dažniau naudojami visuomeniniams pastatams, tačiau kitokia langų forma paįvairina ir individualių namų fasadus, žinoma, jeigu jie taikomi saikingai, atsižvelgiant ir į vidaus erdves: koks vaizdas bus matomas pro langą, pagaliau, ar visuomet pavyks priderinti užuolaidas ar kitokius uždengimus, jeigu tai privatesnė namo erdvė. 

Mirror House italija gyvenamasis namas panorama langai skulpturiskos linijos
Oskar da Riz nuotr.

Rezidencija netoli Bolcano miesto Italijoje turi dvi unikalias detales – veidrodinį fasadą ir lenktos  formos langą, atveriantį vaizdą į obelų sodą ir apylinkių panoramą. Projekto autorius – „Peter Pichler Architecture“.

Unikali Lietuvos praktika

Nuo užsienio kolegų neatsilieka ir mūsų šalies architektai, norėdami suteikti fasadams papildomos išraiškos ir siekdami išvengti monotonijos. Šie sprendimai priklauso ne tik nuo architektų išmonės, bet ir nuo šeimininkų imlumo neįprastiems elementams bei jų finansinių galimybių. 

birdhouse ycl smulkus langai apvalus langas fasadai eksterjeras
Gyvenamasis namas Vilniuje „Birdhouse”. Architektai – „YCL”, Aidas Barzda. Norbert Tukaj nuotr.
ambraso architektu biuras villa g lenkti langai stogas fasadai eksterjeras gyvenamasis namas
„Villa G” Vilniuje. „Ambraso architektų biuras”
gyvenamasis namas apvalus langai apskritimai architektas gintautas natkevicius fasadai naktinis apsvietimas
Gyvenamasis namas Kaune – architektas Gintautas Natkevičius. Luko Mykolaičio nuotr.
LSMU VA interjeras interjeras gintautas natkevicius
Visuomenės sveikatos fakultetas Kaune. Architektas Gintautas Natkevičius. Leono Garbačausko nuotr.

Straipsnis paskelbtas
„Statyba ir architektūra“ 2024 m. pavasario nr.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video