Top Baneris

Atnaujinta LVSO koncertų salė – architektūrinės akustikos estetikos pavyzdys

2024 birželio 18 d.
01 Kongresu rumu sale scaledTik SA
Pasidalykite straipsniu

Justina GRAINĖ

Neseniai simfoninės muzikos gurmanai buvo pakviesti į atsinaujinusią, rekonstruotą, vienintelę specialiai simfoninei muzikai skirtą Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro (LVSO) koncertų salę Vilniuje. Aukščiausius tarptautinius standartus atitinkanti salė dėl savo išskirtinio interjero kausto žvilgsnį vos įžengus. Žinia pasklido ir už Lietuvos ribų – išskirtinis interjeras įvertintas tarptautiniuose, prestižiniuose dizaino apdovanojimuose. 

lvso

Ar muzikos garsai pakylės aukščiau kasdienybės, didele dalimi priklauso ne tik nuo koncertų salės akustikos, bet ir nuo to, kokia atmosfera apgaubs klausytoją renginio metu. Daugelis esame buvę ne viename muzikiniame renginyje ir pastebėję, kokios skirtingos yra erdvės, kuriose jie vyksta. Skiriasi ne tik pačios salės parametrai ir konfigūracija, bet ir apdailos medžiagos, spalviniai sprendimai. Sukurti harmoningą interjerą, reprezentacinį įspūdį derinant su akustika ir yra pagrindinė koncertų ir muzikinių renginių sales projektuojančių architektų užduotis. 

Koncertų salėms – ilgalaikiai sprendimai

Jeigu žymių roko atlikėjų koncertus pradeda „apšildanti“ grupė, tai simfoninio ar kamerinio orkestro preliudija yra pati renginių erdvė ar net koncertų salės prieigos – įsitikinęs architektas Marius Mateika, LVSO koncertų salės ir Klaipėdos muzikinio teatro interjero rekonstrukcijų autorius.

LVSO interjeras, regis, puikiai iliustruoja M. Mateikos mėgstamo interjero dizainerio Barry Dixono citatą, kurioje sakoma, kad interjeras turi užmegzti dialogą su žmogumi, žmogui dar nespėjus ištarti nė žodžio. Prabanga, subtilumas, elegancija ir netgi mistikos pojūtis susipina pamačius rekonstruotą salę. 

Tačiau didžiausias dėmesys, kuriant tokio tipo koncertinių salių interjerą, turi būti skiriamas akustikai. „Koncertų salių interjeras yra kuriamas ne keleriems metams, o keliems dešimtmečiams, todėl jo sprendiniai turi būti ilgalaikiai – patvarūs ir nepaklūstantys įnoringiems mados vėjams. Vis dėlto, koncertų salėse svarbiausia yra akustika, todėl projektavimas prasideda būtent nuo jos“, – sako M. Mateika.

„Pagrindinis lūkestis koncertų salėms visuomet yra akustika, nes žmonės susirenka klausytis, – įsitikinęs architektas. – Nuo pat pirmųjų dienų glaudžiai bendradarbiaujame su akustikos specialistais. Sprendimus koreguojame atsižvelgdami į jų skaičiavimus. Taigi, iš pradžių kartu su specialistais susidėliojame akustinę „dėžutę“ ir tik tuomet planuojame, kaip įkvėpti jai gyvybės. Kitaip tariant, pradedame nuo griaučių – akustinio modelio ir ilgainiui jį apauginame raumenimis ir oda, t. y. apdailos elementais, atsižvelgdami į jų akustinius parametrus.“

Pirmiausia – akustika!

„Akustiniai ir estetiniai kriterijai nėra sinonimai ir dažniausiai vieni kitiems prieštarauja. Neretai aukojama estetika, nes visų pirma reikia išgauti gerą garsą. Mūsų tikslas – kad niekas nebūtų paaukota, todėl projektavimas prasideda nuo skaičiavimų ir modeliavimo“, – pabrėžia specialistas.

Architektų sukurtas modelis perkeliamas į specialias akustikos specialistų naudojamas programas, kuriomis tikrinama, ar jis atitinka norimus parametrus. Atliekama modelio analizė – tikrinami plokštumų medžiagų parametrai, įvertinama, kaip į jas reaguoja sklindantis garsas, kuriomis kryptimis jis atsispindi. Architektai šiame etape supažindinami su garso sklidimo trajektorijomis – kur garsas užgęsta, o kur jo yra per daug, todėl, atsižvelgiant į akustikos specialistų pastabas ir siūlymus, pradinis projektas yra koreguojamas. Tai – tampri darbo su akustikos specialistais dalis, kuomet architektai atsižvelgia į jų pastabas ir, matydami akustinį modelį, atitinkamai koreguoja savo idėjas: pakeičia sumodeliuotą tūrį arba įveda papildomas plokštumas. Tuomet jau akustikos specialistai vertina pakeitimus – ar reikia papildomų korekcijų, ar modelis jau atitinka akustikos reikalavimus. Korekcijų dažniausiai būna keletas, kol akustinis modelis pagaliau atitinka pageidautinus parametrus. 

Baltischeshaus BigFile 7
Architektas Marius Mateika. Martyno Zarembos nuotr.

„Salėms toną užduoda esama erdvė, kurioje pirmiausia siekiama išgauti geriausią akustiką. Jeigu pradedama nuo architektūrinės idėjos, dažniausiai nukenčia akustinis rezultatas“, – sako architektas. Pasak jo, derinant akustiką su estetika, procesas vyksta palaipsniui. Akustinis modelis parodo, kokios plokštumos, kokio dydžio ir kaip jos turėtų būti išdėstytos, tuomet joms parenkamos medžiagos ir akustikos specialistai vėl tikrina garso sklidimo kelią. 

Kuriant LVSO salės interjerą apie akustiką galvoti reikėjo kiekviename žingsnyje. M. Mateika atskleidžia, kad čia teko atsižvelgti į 30 akustinių  rodiklių ir kriterijų – nuo aidėjimo trukmės, muzikos skambėjimo aiškumo, kalbos raiškumo, garso šiltumo, iki tokių kriterijų kaip muzikantų tarpusavio palaikymo indeksas, šoninių atspindžių tankumas. Tam, kad salė atitiktų visus šiuos parametrus, teko pritaikyti skirtingas priemones. Siekiant užtikrinti tobulą garsą buvo pakeistas netgi salės tūris – pakeltas stogas.

Akustinį modelį ir apdailos medžiagų pasirinkimą nulemia koncertų salės paskirtis 

Simfoninio orkestro skambesiui būtini kokybiški atspindžiai, todėl labai svarbus parametras šiai erdvei yra medžiagos tankis. Medžiagų pobūdį architektams dažniausiai padiktuoja patirtis, o pasirinkimą aptariant su akustikos specialistais, pasiekiamas geriausias rezultatas. „Gyvo garso koncertų salėms yra svarbus aidėjimas ir tinkami garso atspindžiai. Salės, kuriose vyrauja dirbtinis garsas – kolonėlės, garso stiprintuvai ir pan., – pageidautina daugiau sugeriančių plokštumų. Universalioms salėms tenka numatyti transformuojamus elementus, kuriuos keičiant vienu atveju jie atspindėtų garsą, o kitu – sugertų“, – pasakoja architektas. 

Anot jo, rekonstruojant koncertų salę, jeigu nesikeičia jos paskirtis, pakanka ir kosmetinio remonto. Kas kita, jeigu paskirtis yra keičiama, tuomet tenka pakeisti ir salės struktūrą bei atlikti pastato, kuriame ji yra, rekonstravimo darbus. „Pirminė LVSO koncertų salės funkcija – „Kongresų rūmai“ – buvo užkoduota pavadinime. Tačiau dabartinė simfoninio orkestro salės paskirtis akustiškai reikalavo visiškai kitokios erdvės. Akustikos specialistams apskaičiavus, kad esamo tūrio tokio pobūdžio salei nepakaks, teko keliais metrais pakelti pastato stogą“, – darbo užkulisius atskleidžia M. Mateika.

05 Kongresu rumu sale

Iššūkiai – reprezentatyvumas ir techniniai koncertų salės elementai 

Architektams tenka nemaža atsakomybė parinkti tokias apdailos medžiagas, kurios ne tik atitiktų pageidaujamus akustinius parametrus, bet ir būtų ilgaamžiškos – patvarios ir nepavaldžios laikui. „Tai mus labai įpareigoja ir neišvengiamai tenka ieškoti išskirtinių, originalių sprendimų. Kita vertus, salėms yra keliami ypač aukšti gaisriniai reikalavimai, o tai ganėtinai susiaurina medžiagų pasirinkimo diapazoną.“

Šiuolaikinėse koncertų salėse yra gausybė techninių elementų – tai ir garso kolonėlės, apšvietimo bei vėdinimo įranga. Dažniausiai stengiamasi juos paslėpti nuo žiūrovų akių, kad neblaškytų ir nenukreiptų dėmesio nuo to, kas vyksta scenoje. „Kai kurie techniniai elementai gali tapti koncertų salės įvaizdžio dalimi, ypač, jeigu sudėtinga būtų juos paslėpti. Svarbi koncertų salės, kurioje vienu metu daug žmonių išbūna uždaroje patalpoje keletą valandų, dalis yra vėdinimo įranga. Jos angos salės interjere dažniausiai atsiduria išoriniame akustiniame kiaute ir taip pat veikia akustiką. Jų yra labai daug, todėl vėdinimo įrangos išdėstymas ir išoriniai elementai (difuzoriai) ir yra vienas didžiausių iššūkių, su kuriuo tenka susidurti projektuojant koncertų salių interjerą“, – akcentuoja M. Mateika.

Pakankamai sudėtingos konfigūracijos LVSO salei Vilniuje sienų apdailos plokštės buvo sudėliotos taip, kad atitiktų akustinį modelį ir jas išdėstant pavyko suformuoti linijų grafiką, panašią į lietuviškus etninius motyvus. Taip pat pavyko užmaskuoti esamą gan komplikuotą pačios salės konfigūraciją, paslėpti arba išryškinti tai, kas norėta. Tam panaudotos Suomijoje pagal architektų pateiktus matmenis pagamintos natūraliu ąžuolo lukštu dengtos gipso plokštės, vietoje buvo sumontuotos dėlionės principu. 

Etniniai motyvai, primenantys runas LVSO salės interjere – išskirtinis, akį traukiantis akcentas, klausytojus tarsi užburiantis mistiškumu, bet kartu salei suteikia išskirtinį identitetą. Tai ir kiti architektų preciziškai išieškoti sprendimai sulaukė ir tarptautinio pripažinimo – prestižiniame dizaino konkurse „A’ Design Award & Competition“ salės interjeras įvertintas sidabru 2023–2024 m. interjero ir parodų erdvių kategorijoje. Tai – aukščiausias visų laikų įvertinimas, kurio šiame konkurse sulaukė lietuvių kurtas interjeras. 

LVSO salės interjeras taip buvo įvertintas ir Lietuvoje vykstančiuose „Auksinės paletės“ apdovanojimuose. Čia ji pripažinta geriausiu 2023 m. visuomeniniu interjeru.

LVSO salė šiandien yra moderniausia koncertinė salė Lietuvoje ir vienintelė simfoninei muzikai skirta salė. Kiekvienas apsilankymas joje muzikos gurmanui – išskirtinė ir jaudinanti patirtis, leidžianti gyvai pajusti, kaip simfoninė muzika atsiskleidžia naujai dėl būtent jai pritaikytų sprendimų. 

Visa tai – pirmasis LVSO salės atnaujinimo etapas. Simfoniniam orkestrui koncertuojant ir kviečiant klausytojus į naujus susitikimus, toliau vyks antrasis rekonstrukcijos etapas, kurio metu bus atnaujintas pastatas, pagerintas energinis jo efektyvumas, atnaujintos šildymo, vėdinimo sistemos. 

Šviesos technologijos, kuriančios patirtį

Išskirtiniame LVSO salės interjere didžiulis dėmesys buvo skirtas ir apšvietimo sprendimams. Jie buvo patikėti įmonei „Šviesos technologijos“, turinčiai dviejų dešimtmečių patirtį dirbant su apšvietimo technologijų sprendimais privačiuose, komerciniuose ir visuomeniniuose objektuose.  

04 Kongresu rumu sale

Įmonė nuolat bendradarbiaujame su architektais, interjero dizaineriais, statybų rangovais, projektuotojais ir investuotojais Lietuvoje ir už jos ribų. Komandoje dirba patyrę projektų vadovai, Vilniaus dailės akademijos dėstytojai, dizaineriai ir apšvietimo projektuotojai, reguliariai tobulinantys žinias ir įgūdžius tarptautiniuose seminaruose. 

Specialistai įsitikinę – šviesos sprendimai keičia ne tik aplinką, bet ir joje esančių žmonių emocijas ir kuria patirtį. Kaip ir kiekviename projekte, taip ir dirbant LVSO salėje, komanda pritaikė moderniausius sprendimus. Čia naudoti ir LED šviesos šaltiniai, išskirtinį interjerą pabrėžia stilinga šviestuvų kompozicija virš scenos, šviečiantys etninių motyvų elementai ir daugybė sprendimų. 

Sviesos technologijos

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video