Top Baneris

Dizaino kūrybinėse dirbtuvėse „New Idea-2016“ – tarptautinės studentų ir dėstytojų pajėgos

2016 rugsėjo 21 d.
VDA nuotr.
VDA nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Nidos meno kolonijoje ilgiau nei savaitę šurmuliavo tarptautinio „Erasmus+“ jaunimo mainų projekto „Design 4 Real“ dalyviai. VDA Kauno fakulteto Grafinio ir pramoninio dizaino katedros dėstytojai kartu su profesoriais ir studentais iš Italijos bei Lenkijos rugsėjo 12–20 dienomis intensyviai dirbo tarptautinėse kūrybinėse dizaino dirbtuvėse „NewIDeA-2016/D4R“.

Meno ir verslo simbiozė

Svarbiausi kūrybinių dirbtuvių „NewIDeA-2016/D4R“ tikslai buvo jauniesiems menininkams sudaryti tinkamas sąlygas, kad per išskirtinai trumpą laiką dirbdami tarptautinėje komandoje sukurtų verslo atstovų užsakymą, išmoktų tinkamai reprezentuoti savo kūrybą ir gebėtų ją „parduoti“.

Įvairaus amžiaus ir skirtingas patirtis dizaino srityje turintys studentai iš Italijos Scuola Italiana Design-PST Galileo, Gdansko meno akademijos, Laisvojo Bozeno universiteto ir VDA Kauno fakulteto ilgiau nei savaitę dirbo mišriose tarptautinėse grupėse derindami darbą, kūrybines veiklas ir pramogas.

Taip pat dalyviai mokėsi vieni iš kitų, dalyvavo kūrėjų bei užsakovų susitikimuose, o projekto vadovai dirbo ne kaip formalūs dėstytojai, o kaip mentoriai, taikantys subtilią ir neformalią metodologiją bei suteikiantys trūkstamų žinių, padedantys ieškoti autentiškų elementų aplinkoje bei supažindinantys su reikiamomis technologijomis. Visi jaunieji dizaineriai pirmą kartą dalyvavo „Erasmus+“ jaunimo mainų projekte, todėl turėjo puikią galimybę išnaudoti „Youthpass“ ir „Learningbadge“ įrankius, leidžiančius atpažinti jau turimas ir įsivardyti naujai įgytas kompetencijas bei susipažinti su neformalaus ugdymo metodikomis.

Pirmąją kūrybinių dirbtuvių dieną jaunieji dizaineriai, atsižvelgdami į savo kompetencijas ir norą dirbti prie vienos ar kitos užduoties, savarankiškai susiskirstė į 3 tarptautines grupes ir susipažindino su verslo įmonių užsakymais. Šiais metais „NewIDeA-2016/D4R“ kūrybinėms dirbtuvėms užsakymus pateikė Kauno miesto savivaldybė ir bendrovė „Via solis“. Kūrybinių dirbtuvių darbų peržiūroje ir oficialiame uždaryme dalyvavo Kauno miesto savivaldybės ir verslo įmonės atstovai.

new idea 2016 5

Verslininkų užsakymas

Įmonė „Via solis“ pateikė užsakymą pagaminti dekoratyvines integruojamų į pastatų fasadus saulės elementų tekstūras. Kad jaunieji dizaineriai galėtų geriau suprasti užsakovo poreikius ir užduotį, į kūrybines dirbtuves įmonė atvežė keletą saulės elementų pavyzdžių. Daugelis iš jų atspindėjo skirtingus medžiagų derinius ir spaudos ant saulės elementus dengiančio stiklo galimybes. Prie šios užduoties dirbo dvi kūrybinės grupės: vienai vadovavo VDA KF Grafinio dizaino katedros lektorius Andrejus Repovas ir dr. Rafał Setlak iš Gdansko meno akademijos, kitai – Giorgio Biscaro iš Scuola Italiana Design-PST Galileo ir VDA KF pramoninio dizaino katedros docentas Renatas Šukys.

Pirmosiomis dienomis studentai vykdė mokslinius tyrimus ir ieškojo informacijos apie Skandinavijos, Vidurio Europos ir Artimųjų Rytų kultūrą, religiją, tradicijas ir socialinę aplinką. Taip pat gilinosi į simbolių bei įpročių migracijos tematiką, globalizacijos procesus. Dėl šios priežasties vyko doc. dr. Stanislovo Mostauskio vedama diskusija, padėjusi geriau suvokti įvairių šalių sociokultūrinę aplinką ir sudėtingus migracijos aspektus. Naujos idėjos ir ekspresyvi pamatytų, išgirstų bei pajaustų išorinių veiksnių įtaka atsispindėjo sukurtose saulės elementų tekstūrose. Oficialiame kūrybinių dirbtuvių uždarymo renginyje dalyvavęs „Via solis“ generalinis direktorius Rimvydas Karoblis buvo maloniai nustebintas netikėtų kūrybinių idėjų gausa, įmonei pasiūlyta daugiau nei penkiasdešimt skirtingų tekstūrų pavyzdžių su variacijomis. Sėkmingiausi saulės elementų raštų pavyzdžiai pagal specialų užsakymą bus pagaminti ir pritaikyti konkrečiuose projektuose. Tikimasi, jog šios kūrybinės dirbtuvės peraugs į ilgalaikį bendradarbiavimą.

new idea 2016 4

Idėjos Kauno miestui

Trečioji jaunųjų dizainerių grupė, vadovaujama Andrea Busato iš Scuola Italiana Design-PST Galileo ir Gianluca Camillini iš Laisvojo Bozeno universiteto, įgyvendino Kauno miesto savivaldybės pateiktą užsakymą ir kūrė gatvės elementų kolekcijas Kauno senamiesčiui.

Pačioje kūrybinių dirbtuvių pradžioje projekto dalyviai susitiko su Miesto tvarkymo skyriaus vedėju Aloyzu Pakalniškiu ir Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickiene. Visiems projekto dalyviams buvo parodytos problematiškiausios senamiesčio erdvės, kuriose ketinama įrengti naujus suolus, šiukšliadėžes, gėlių ir dviračių stovus, šviestuvus, automobilių stovėjimo aikštelių atitvarus ir kitus gatvės elementus.

Pagrindinis grupės lyderis garsus italų dizaineris Giorgio Biscaro kartu su jaunaisiais kolegomis analizavo miesto istorinį ir architektūrinį kontekstą, domėjosi socialiniais įvairių amžiaus grupių poreikiais, papročiais ir įpročiais, laisvalaikio užsiėmimais, analizavo metų laikų poveikį kuriamiems objektams, domėjosi būdingu kuriamų objektų medžiagiškumu. Kauno miesto savivaldybės atstovas įsitikinęs, jog jaunųjų dizainerių kūrybines idėjas neabejotinai pavyks praktiškai realizuoti senamiesčio erdvėse ir jau planuojamas atsakingų specialistų susitikimas.

new idea 2016 2

„Erasmus+“ projekto sėkmė

Kūrybinių dirbtuvių „NewIDeA-2016/D4R“ koordinatorius VDA KF Grafinio dizaino katedros dėstytojas Andrejus Repovas ir projekto vadovė dr. Ingrida Veliutė džiaugiasi projekto sėkme, itin palankia daugiakultūre kūrybine aplinka ir aukšta sukurtų dizaino pavyzdžių kokybe. Tai, jog pavyko sujungti akademines žinias ir praktinius gebėjimus, neformalaus ugdymo metodus integruoti į bendrą kūrybinį procesą bei įtikinti užsakovus novatoriškų idėjų populiarumo sėkme, iš esmės atvėrė kelius tolesniam tarptautiniam bendradarbiavimui. Jaunieji dizaineriai į savo šalis grįžta patobulinę daugelį turimų kompetencijų, įgiję naujos patirties ir kupini entuziazmo dalyvauti kituose projektuose.

Dizaino kūrybinės dirbtuvės „New idea 2016/D4R“ finansuotos remiant Europos Komisijai pagal programą „Erasmus+“, projektą taip pat globoja Kauno miesto savivaldybė ir bendrovė „Via solis“.

Vilniaus dailės akademijos inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video