Top Baneris

Santechninės įrangos tendencijos: ar ateitis jau atėjo šiandien?

2021 balandžio 1 d.
LAUFEN Cleanet Riva vonios kambaryje
„Cleanet Riva“ galima drąsiai laikyti kompanijos „Laufen“ išmaniųjų unitazų flagmanu. (Bendrovės nuotr.)
Pasidalykite straipsniu

Garsus britų architektas Normanas Fosteris, paklaustas, koks bus pasaulinės pandemijos poveikis architektūrai ir dizainui, pabrėžė, kad per trumpą laiką ypač išryškės ir įsivyraus jau esamos tendencijos, tačiau šis procesas vyks daug sparčiau ir intensyviau, todėl daugelis jų gali atrodyti kaip kažkas naujo.

„Ilgalaikėje perspektyvoje architektūros ir interjero sprendimuose pirmenybė turės būti teikiama higienai ir praktiškumui“, – įsitikinusi dizainerė Kelly Hoppen.

Šios N. Fosterio ir K. Hoppen įžvalgos papildo viena kitą ir ypač taikliai atspindi procesus, kurie pastaruosius metus vyksta santechninės keramikos ir įrangos rinkoje. Aukščiausi higienos ir ekologiškumo standartai – viena svarbiausių architektūros ir dizainotendencijų, kuriai žinomiausios santechninės įrangos kompanijos pastarąjį dešimtmetį skiria milžinišką dėmesį ir dideles investicijas.

Nemažai revoliucinių santechninės įrangos inovacijų, skirtų higienai ir švarai, galima pamatyti viešosiose ar specialiosios paskirties, tarkim, ligoninių, sveikatingumo centrų, erdvėse. Vis dėlto priverstinė izoliacija dėl pandemijos žmones skatina atidžiau įvertinti ir savo namus: jų komfortą, funkcionalumą ir higienos standartus, o kartu atidžiau rinktis santechninę keramiką ir prietaisus. O kurios jų vertos didžiausio dėmesio?

Taupūs ir itin higieniški unitazai

Vienas didžiausių iššūkių santechninės keramikos gamintojams, kaip unitazuose išlaikyti aukštus higienos standartus, nedidinant sunaudojamo vandens kiekio, o gal net jį sumažinant. Pirmas rimtas žingsnis žengtas beveik prieš dešimtmetį, kai pasirodė pirmieji unitazai, kuriuose atsisakyta įprasto vandens paskirstymo apvado – vietos, kurioje susidaro didžiausios ir sunkiausiai prieinamos bakterijų, nešvarumų sankaupos.

Viena pirmųjų tokius unitazus pristačiusi šveicarų kompanija „Laufen“ juos pavadino „Rimless“, ispanų „Roca“ – „Clean Rim“, tačiau visų jų esmė ta pati: visas vidinis unitazo puodo paviršius yra atviras ir lengvai prieinamas valymui, o iš bakelio išbėgantis vanduo į puodą nukreipiamas taip, kad nuskalautų beveik visą jo paviršių, neišsiverždamas už jo ribų. Taigi šiuo sprendimu nušauti net keli zuikiai: tokiame unitaze beveik nelieka vietų, kur galėtų kauptis nešvarumai ir bakterijos, juos yra nepalyginamai lengviau valyti ir prižiūrėti, be to, jie netgi padeda taupyti vandenį, pavyzdžiui, „Laufen“ ir „Roca“ unitazams be vandens paskirstymo apvado nuplauti užtenka 3–4,5 l, tačiau šie gamintojai turi modelių, kuriems nuplauti pakanka vos 2–4 l vandens.

Išmanieji unitazai

Jei „Rimless“ tipo unitazai jau tapo higienos ir komforto standartu ir privačiose, ir visuomeninėse erdvėse, tai vadinamieji išmanieji unitazai su higieninio apiplovimo ir kitomis papildomomis funkcijomis vis dar laikomi labiau prabangos, o ne pirmos būtinybės santechnikos prietaisais. Vis dėlto vonios kambario ekspertai pripažįsta, kad tik laiko klausimas, kada šie unitazai nebebus laikomi tik prabangia egzotika. Akivaizdus tokių unitazų pranašumas – integruotos bidė (higieninio apiplovimo) funkcijos, tačiau jie gali turėti ir daugiau komfortą bei aukščiausią higieną užtikrinančių funkcijų.

LAUFEN Cleanet Riva
„Cleanet Riva“.

„Cleanet Riva“ galima drąsiai laikyti kompanijos „Laufen“ išmaniųjų unitazų flagmanu. Išoriškai prietaisas primena įprastinį unitazą, nes visos technologijos meistriškai paslėptos po keramika. Šiame unitaze reguliuojamas vandens srovės intensyvumas ir temperatūra, veikia automatinė oro gaivinimo sistema, automatinis purkštuko apsiplovimas, pritaikyta visiškai naujo lygio higienos koncepcija, kai sistema reguliariai praplaunama 70 laipsnių temperatūros vandeniu ir taip užtikrinama švara ir higiena ne tik keraminio puodo paviršiuje, bet ir visoje vandens cirkuliacinėje sistemoje. Unitazas „Cleanet Riva“ yra „Rimless“ tipo, tad jo viduje nėra vietų, kuriose galėtų kauptis bakterijos ar kurias būtų sunku valyti, negana to, jis padengtas papildomu glazūros sluoksniu LCC („Laufen Clean Coat“), kuris sumažina paviršiaus porėtumą, mikronelygumus, o kartu – galimybę nešvarumams stipriai prikibti prie tokio paviršiaus.

Kitas „Laufen“ išmaniojo unitazo modelis „Cleanet Navia“ – lyg jaunesnis unitazo „Cleanet Riva“ brolis: daug kompaktiškesnis (matmenys – vos 58 x 36 cm), tačiau su visomis pagrindinėmis, taip pat į keraminį puodą integruotomis funkcijomis kaip ir „Cleanet Riva“, tarp jų nešvarumams atspari glazūra LCC, kalkinimo sistema, aiškus valdymas ir kitos.

Palyginimui – jei „Cleanet Riva“ turi apie 30 skirtingų funkcijų, susijusių su higiena, valdymu ir komfortu, tai „Cleanet Navia“ sąraše jų yra apie 20, bet tai labiau privalumas nei trūkumas. Šio modelio pranašumai – kompaktiškumas, šiek tiek mažiau funkcijų, konkurencingesnė kaina. Beje, abu išmaniųjų unitazų modeliai gali būti nesudėtingai valdomi unikaliu integruotu valdikliu, nuotoliniu pulteliu ar tiesiog mobiliąja programėle telefone.

Sanitarinės keramikos atgimimas

Šimtmečius sanitarinė keramika yra pagrindinė praustuvų gamybos medžiaga, o jos populiarumas turėtų dar labiau didėti dėl aukštų higienos ir švaros palaikymo reikalavimų. Keramikos glazūra yra ekologiška, ilgaamžė, atspari įvairių chemikalų, UV spindulių, temperatūrų svyravimų poveikiui, subraižymams.

Šios medžiagos paviršius beveik neįgeria jokių medžiagų, yra lengvai valomas, nepalankus veistis bakterijoms ar kitiems mikroorganizmams. Tačiau dėl savo savybių, specifinio gamybos proceso keramika iki šiol laikyta gana įnoringa, sunkiai formuojama medžiaga, tad su ja pradėjo konkuruoti įvairios kompozitinės medžiagos (liaudyje vadinamos akmens mase), kurioms galima lengvai suteikti bet kokią formą. Tačiau 2013 m. „Laufen“ inicijavo keramikos atgimimą, pristatydama revoliucinę patentuotą keramiką „SaphirKeramik“, į kurios sudėtį įtraukė korundą. Šis mineralas keramikai suteikė neįtikėtino tvirtumo, lengvumo ir atsparumo.

LAUFEN Val praustuvelis is SaphirKeramik
„SaphirKeramik“.
ROCA bekontaktis klavisas EP2
„Roca“ bekontaktis klavišas.

Praustuvų iš „SaphirKeramik“ sienelių storis sumažėjo iki 4 mm, briaunų – iki 1–2 mm, o atsparumas lenkimui padidėjo net du kartus ir pradėjo varžytis su… plienu.

Tvirtesnė keramika leido praplėsti dizaino galimybių ribas ir vėl į antrą planą stumtelėjo akmens masę, kuri nusileidžia keramikai ir atsparumu nusidėvėjimui, ir higieniškumu.

Plonos naujosios keramikos sienelės leidžia gaminti daug mažesnių išorinių matmenų praustuvus, kurių poreikis pastaruoju metu auga dėl to, kad net ir mažuose tualeto kambariuose stengiamasi įrengti papildomą vietą nusiplauti rankoms.

Bekontaktės sistemos vonios kambaryje

Bekontakčiai sprendimai (daugiausia – maišytuvai) iki šiol buvo paplitę tik visuomeninės paskirties erdvėse, ir tai daugiau vandens taupymo sumetimais. Tačiau pastaruoju metu, pasaulį krečiant pandemijai, tokių sprendimų poreikis išaugo ne tik viešosiose erdvėse, bet ir privačiuose namuose. Maišytuvai su infraraudonųjų spindulių jutikliais, kurie aktyvuoja vandens srautą priartinus ranką ir išsijungia ją atsitraukus, mums jau yra įprasti.

Šveicariški „Laufen“ maišytuvai „Twintronic“ ar „Roca“ modeliai „L20-E“, „L90-E“ padeda taupyti vandenį, išvengti tiesioginio kontakto su paviršiumi, jų priežiūra gerokai paprastesnė. Populiarėja ir bekontakčiai WC nuplovimo aktyvavimo mygtukai – „Roca“ siūlo automatinius klavišus „EP-1“ ir „EP-2“, pasižyminčius minimalistiniu dizainu, intuityviu valdymu ir nesudėtingu įrengimu. Vandens nuplovimą galima pradėti priartinus ranką prie tokio klavišo arba nustačius jį veikti pilnai automatiniu režimu – tuomet nuplovimas bus aktyvuojamas priklausomai nuo laiko, kiek bus naudojamasi unitazu.

ROCA bekontaktis klavisas EP1

Ir „Laufen“, ir „Roca“ gali pasiūlyti ir plačią bekontakčių pisuarų, kurių jutikliai išmaniai suslėpti po keramika, gamą. Naujausi „Laufen“ pisuarų modeliai yra „Rimless“ tipo, vadinasi, jie atitinka aukščiausius higieniškumo standartus ir yra itin lengvai valomi.

Įdomi tendencija – jutiklinės sistemos jau integruojamos ne tik į santechnikos prietaisus, bet ir į vonios baldus, įvairius aksesuarus. Pavyzdžiui, „Roca“ veidrodyje „Prisma Confort“ integruoto šviestuvo šviesos intensyvumas reguliuojamas rankos judesiais jutiklio zonoje.

ROCA Prisma
„Prisma Confort“.

Taip išvengiama tiesioginio sąlyčio su stiklo paviršiumi, priežiūra paprastesnė. Tačiau šiemet „Roca“ žengia dar toliau – ruošiasi pristatyti veidrodinę spintelę, kurios apačioje gali būti sumaniai integruoti net 3 bekontakčiai įrenginiai: vandens čiaupas, muilo putų dozatorius ir rankų džiovintuvas.

Tad pasaulyje po pandemijos įvairios santechnikos inovacijos, užtikrinančios maksimalų komfortą ir aukščiausius higienos standartus, tik dar labiau populiarės ir visuomeninėse, ir privačiose erdvėse. Bet, tiesą sakant, tai nuspėti ne taip jau ir sunku. Labiau intriguoja kitas klausimas – ar gana sparčiai?

Kartell by Laufen praustuvėlis iš „SaphirKeramik“:

Kartell by Laufen tualetas su praustuveliu 1

Kartell by Laufen praustuvelis is SaphirKeramik 1
LAUFEN withoutBaseline Black RGB big

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2021 kovas

Norite žurnalo tiesiai į namus ar biurą?

Prenumeruokite metams vos už 27 eurus!

PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
PAA
PAA
Komentarai

Rekomenduojami video