Top Baneris

Universalus dizainas – vartotojo galimybės

2014 vasario 7 d.
Pasidalykite straipsniu

Visame pasaulyje universalaus dizaino idėja sparčiai plinta. Didelę įtaką tam daro besikeičianti demografinė, socialinė ir ekonominė situacija: pasaulyje daugėja žmonių, turinčių specialiųjų poreikių arba įvairių lėtinių sveikatos sutrikimų, ilgėja gyvenimo trukmė – žmonės senėja. Vis dėlto jie siekia aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime.

Viešoji įstaiga „Ypatingi žmonės“ sujungia įvairias negalias turinčius asmenis su specialistais, kurie žino, kokia turi būti visiems prieinama aplinka. Siekiant, kad ji būtų prieinama visiems, VšĮ „Ypatingi žmonės“ komanda specializuojasi pritaikydama aplinką asmenims, turintiems regos sutrikimų, kitų su sensorinėmis funkcijomis susijusių problemų. UAB „Biomedika“ – vienas pagrindinių VšĮ „Ypatingi žmonės“ partnerių ir rėmėjų. Bendrovė Lietuvoje padeda plėtoti universalaus dizaino strategiją. Šios partnerystės tikslas – sumažinti įvairių rizikos grupių žmonių skirtybes ne tik kuriant specialiuosius poreikius tenkinančius produktus, bet ir suteikiant priemonėms estetinę išvaizdą, užtikrinant paprastą naudojimąsi. Kitaip tariant, teikiant priemones ir paslaugas, atitinkančias universalaus dizaino principus. Bendradarbiaudama su užsienio partneriais, VšĮ „Ypatingi žmonės“ siekia perimti gerąją patirtį ir suteikti visiems prieinamas paslaugas. Tuo tikslu „Ypatingi žmonės“ teikia konsultacijas ir organizuoja seminarus universalaus dizaino tema.

Universalaus dizaino aktualumas

Universalus dizainas – tai strategija, kurią įgyvendinant siekiama, kad projektuojant aplinką ir produktus būtų atsižvelgiama į platesnį pritaikomumą. Be to, rūpinamasi, kad paprastesni ir visiems prieinami sprendimai kuriant interjerą, eksterjerą ar kitus produktus nebūtų specialaus pritaikymo ar specializuoto dizaino sprendimas. Universaliu dizainu siekiama supaprastinti aplinką, t. y. palengvinti gyvenimą visiems.

Ar mūsų aplinka pasiruošusi priimti negalią turinčius žmones? Nesutvarkyti takeliai, liftų nebuvimas įstaigose, įvairūs laipteliai ir kita daro neįgalių žmonių integraciją bei socializaciją beveik neįmanomas. Lietuvoje visuomeninių paslaugų teikimas visiškai nepritaikytas regos ir klausos negalią turinčių asmenų poreikiams tenkinti. Mobilumo sąlygas, neįgaliųjų savarankiškumą skatina gerinti ir LR Seimo 2010 metais ratifikuota Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencija.

laiptai

Aplinka, pritaikyta visiems, turi būti saugi ir prieinama ne tik žmonėms su negalia, bet ir asmenims su vaikais, vaikams, vyresnio amžiaus asmenims, žmonėms su kelioniniais krepšiais, moterims su aukštakulniais, dviratininkams, turistams, alergiškiems žmonėms, turintiesiems netipines fizines savybes, t. y. labai aukšto ar žemo ūgio asmenims, turintiesiems antsvorį ir pan.

Prieinamumas neįgaliesiems gali būti užtikrintas specialiais sprendimais. Universaliu dizainu siekiama, kad pritaikyta aplinka patenkintų visus vartotojo poreikius. Dizainas čia suprantamas kaip bendras visų darbo procesų, įeinančių į aplinkos kūrimą, pavadinimas. Jis apima visuomenės plėtros planavimą, disponavimą žeme, architektūrą, konstravimą, gaminių kūrimą ir kita.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video