Top Baneris

Tinkamiausias metas investuoti į tvarios energetikos sprendimus – dabar

2021 balandžio 22 d.
AERO 136
Pagal šiuo metu keliamus A+ ir A++ klasių reikalavimus apšiltintų pastatų būstų eksploatacija yra žymiai pigesnė nei žemesnių klasių. Daivos Šarėjienės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Jau kelis metus iš eilės Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) skelbia paramos programas privačių namų savininkams, kurios padeda susigrąžinti daugiau nei 30 proc. investuotų lėšų įsirengiant saulės elektrines arba ekologiškus šilumos siurblius.

Visi nori gauti kuo mažesnes komunalinių mokesčių sąskaitas. Pasinaudojus Europos Sąjungos paramos programomis galima sumažinti elektros sąskaitas net iki 70 proc. ir susigrąžinti iki 30 proc. investicijų. Skaičiuojama, jog šios investicijos įprastai atsiperka per 6-7 metus.

Galima drąsiai teigti, jog saulės elektrinių įrengimas pastaraisiai metais Lietuvoje išgyveną tikrą bumą. Pavyzdžiui, 2015 metais. Šalyje buvo tik 63 saulės energijos vartotojai, o dabar skaičiuojama jau virš 9 tūkst. Paskutinius 2 metus yra matomas tikras proveržis saulės elektrinių rinkoje. 2018 metais šalyje dar buvo tik 1097 įrengtų elektrinių, o 2021 kovo mėn. duomenimis jų yra jau net 9 511. Egzistuojanti parama saulės elektrinėms ir didėjantis supratimas apie saulės energijos privalumus skatino šį augimą ir manoma, jog jis ateinančiais metais tęsis dar stipriau.

Visą balandžio mėnesį APVA kviečia teikti paraiškas rezervuojant paramą saulės elektrinėms, ja pasinaudojus galima susigrąžinti net iki 3230 eurų ir sutrumpinti saulės elektrinės atsipirkimą iki 5 metų. Taip pat, įsirengus elektrinę yra pakeliama namo energetinė klasė, ženkliai sumažinamos elektros išlaidos.

Neatsilieka ir efektyvūs pastatų šildymo sprendimai. Pažangioms šilumos gamybos technologijoms įdiegti teikiama ES parama suteikia galimybę suderinti ekologiškumą, efektyvumą, saugumą ir patogumą.

Nors tai puiki proga investuoti į atsinaujinančių šaltinių technologijas ir patirti jų teikiamą naudą, pastatų savininkams kyla nemažai nuogastavimų ir trūksta aiškumo. Portalas SA.lt domisi, kokios dažniausiai dilemos kyla namų savininkams ir kalbina energetikos įmonių grupės „Ignitis“ bei saulės elektrinių ir šilumos siurblių sprendimus teikiančios įmonės „Elmitra“ specialistus.

saules jegaine pixabay nuotr
Pixabay nuotr.

Kam skiriama parama norintiems naudoti saulės elektrinių gaminamą elektros energiją?

Finansinio skatinimo priemonės yra skirtos gyventojams, kurie saulės elektrines įsirengs savo namuose arba ją įsigys iš nutolusių saulės elektrinių parko. Tam skirta 12 mln. eurų parama. Taip pat galima teikti paraiškas ir gauti finansavimą seniems neefektyviai biomasę (malkas, pjuvenų briketus) naudojantiems šildymo katilams pasikeisti. Tam numatyta beveik 9,3 mln. eurų.

Gyventojai, kurie ketina įsirengti saulės elektrinę toje vietoje, kur ir vartos elektros energiją, geografiškai nutolusiuose nuo elektros energijos vartojimo vietose arba elektros energijos vartojimo vietoje daugiabučiame pastate ar jo teritorijoje, gali gauti 243 eurų arba 323 eurų kompensaciją už 1 kW, priklausomai nuo to, ar elektrinę įrenginės su inverteriu ar be jo.

ES paramos programa suteikia galimybę rinktis – arba įsigyti dalį saulės elektrinių parko arba saulės elektrines įsirengti ant stogo ir atgauti daugiau nei 30 proc. įrengimo lėšų. Saulės parkams ir saulės elektrinėms yra taikomi du atskiri APVA kvietimai paramai gauti. Finansuojamos sumos yra vienodos ir siekia 323 EUR/kW.

elmitra logo

2021 m. pradžioje įsigaliojo nauji reikalavimai statomiems pastatams. Atsižvelgiant į Europos Sąjungos (ES) direktyvas, nauji pastatai turi atitikti A++ energinio efektyvumo klasę, taigi beveik nevartoti energijos.

Ką reiškia energijos beveik nevartojantis pastatas? Kokie populiariausi ir naudingiausi atsinaujinančių išteklių energijos panaudojimo būdai? Patarimais dalinasi 11 metų patirtį sukaupusios „UAB Elmitra“ ekspertai. Skaitykite daugiau >

„Ignitis saulės parkai“ suteikia galimybę gamintis saulės energiją net daugiabučių, paveldo zonose privačius namus turintiems gyventojai. Taip galite ne tik sumažinti elektros energijos išlaidas, bet ir prisidėti prie atsinaujinančių energijos išteklių vartojimo skatinimo bei mažesnės aplinkos taršos.

„Įprastinės, stoginės saulės elektrinės įrengimu nuo pradžios iki pabaigos pasirūpina „Ignitis“, taip užtikrindamas operatyvų ir kokybišką įrengimą. Mūsų ekspertai taip pat padeda įsivertinti tokios elektrinės potencialą, konsultuoja jį dėl jos atsiperkamumo. Tad klientas pats įvertinęs įrengimo galimybes ir individualią savo situaciją priima sprendimą statyti saulės elektrinę arba įsigyti dalį nutolusios saulės elektrinės iš saulės parkų platformos“, – teigia „Ignitis“ atstovė Indrė Baltušienė.

Elektrinę iš „Ignitis saulės parkų“ gali turėti kiekvienas namų savininkas. Svarbiausias vertinimo kriterijus yra būsto nuosavybės turėjimas ir tai, ar tame būste nėra vykdoma komercinė veikla. Lietuvoje galiojantys įstatymai nenumato energijos perdavimo atstumo nuo saulės parko iki namų. Tad nėra jokio skirtumo, kuriame regione įsikūręs ir kiek nuo jūsų būsto yra nutolęs saulės parkas. Klientas turėtų rinktis saulės parką vertindamas vystytojo patikimumą, jam įdiegtą įrangą ar elektrinės kainą.

Siekiant pasinaudoti parama galimas įsigijimas sumokant pilną elektrinės kainą arba perkant išsimokėtinai.

Elmitra elektrine ant stogo

Norint sužinoti, kokios galios saulės parko dalies reikia, „Ignitis saulės parkų“ platformoje galima rasti skaičiuoklę, kur klientui įvedus vidutinę už mėnesį mokamą elektros sumą pateikiame rekomenduojamą elektrinės galią. Vienu iš svarbių mūsų platformos privalumų yra ir tai, kad pasikeitus elektros energijos poreikiams, galima įsigyti papildomą saulės elektrinės galią arba savarankiškai padalinti galią kitiems turimiems objektams. Pavyzdžiui, turime butą ir sodybą: persikėlus gyventi į sodybą ir joje išaugus elektros suvartojimui, butui priskirtos elektrinės galią galima sumažinti, o sodybai skiriamos padidinti.

Planuojant teikti paraišką APVA paramai gauti, pareiškėjas privalo būti nekilnojamojo turto objekto (pastato ar sklypo) savininku, bendrasavininkiu, arba jo įgaliotu asmeniu. Be to, reikalaujama, kad saulės elektrinė būtų nauja ir neįrengta iki paraiškos pateikimo momento, o joje sumontuota įranga turi atitikti nustatytus reikalavimus. Galiausiai, pareiškėjas įsirengti elektrinę ir tapti gaminančiu vartotoju privalo iki APVA numatyto termino.

Nors saulės elektrinių nešama nauda yra akivaizdi, neretai pastatų savininkams kyla įvairių nuogąstavimų. Visgi, pagalbą konsultuojant visuomet pasiruošę suteikti „Ignitis“ specialistai.

„Dažniausi nuogąstavimai kyla iš paprasčiausio nežinojimo, pavyzdžiui, ar mano stogas yra tinkamas, ar pakanka saulės Lietuvoje, ar atsiperka ir pan., tačiau konsultacijų metu su klientais pavyksta visus mitus ir nuogąstavimus paneigti, įvertinant kiekvieno kliento situaciją individualiai ir pateikiant jam individualų vertinimą kaip jis gali sutaupyti pasirinkęs įsirengti saulės elektrinę ir kokią nauda ji suteikia jam.

Patariame tai preliminariai įsivertinti atsižvelgus į savo metinį elektros suvartojimą. Pavyzdžiui, jei per metus namų ūkis suvartoja 7000 kWh, tokiu atveju reiktų rinktis 7 kW elektrinę. Tačiau kiekvienas atvejis yra unikalus, todėl prieš priimant šį sprendimą rekomenduojame kreiptis į saulės elektrines įrengiančių bendrovių, tokių kaip „Ignitis“ specialistus“, – tvirtina „Ignitis“ atstovas Karolis Dargis.

Kam skiriama parama norintiems naudoti ekologiškus šilumos siurblius?

Dar vienas būdas panaudoti atsinaujinančių išteklių energiją – pastato šildymui ir vėsinimui naudoti šilumos siurblio sistemą.

Šilumos siurblius renkasi ne tik naujų pastatų savininkai, bet ir tie, kurie nori pakeisti senus, daug priežiūros ir daug eksploatacinių išlaidų reikalaujančius katilus. Kadangi šilumos siurbliai nesunkiai pritaikomi prie senų šildymo sistemų, dažnas nusprendžia pasinaudoti valstybės skiriama parama ir keičia seną bei neefektyvų šildymo katilą į šilumos siurblį.

„Šilumos siurbliai oras-vanduo naudoja atsinaujinančią aplinkos ore esančią šiluminę energiją šildymo sistemos vandeniui šildyti arba vėsinti, o taip pat karštam buitiniam vandeniui ruošti. O šilumos siurbliai oras-oras gali ir šildyti patalpas, lauke esant žemai lauko temperatūrai, ir veikti kaip oro kondicionierius – vėsinti patalpas“, – teigia UAB „Elmitra“ šilumos siurblių inžinierius Povilas Jaras.

UAB „Elmitra“ savo klientams siūlo japonų gamintojo HITACHI ekonomiškus šilumos siurblius oras-vanduo ir oras-oras. HITACHI pasaulyje jau yra įvertintas kaip aukščiausios kokybės klimato kontrolės sprendimų prekės ženklas. Pasak P. Jaro, šio gamintojo įranga gaminama iš aukštos kokybės komponentų, todėl šilumos siurbliai pasižymi patikimumu ir aukštais energetinio efektyvumo koeficientais.

4

Norintys senus biokuro katilus pasikeisti į naują 5 klasės biokuro katilą arba šilumos siurblį  (oras-vanduo, žemė-vanduo, vanduo-vanduo). Norint gauti paramą gyvenamojo namo, kuriame norima keisti katilą, statybos pabaigos metai turi būti ne vėlesni nei 2015 m. ir pastatas neturi būti prijungtas prie centralizuotai tiekiamos šilumos sistemos.

Gyventojams, kurie ketina patys įsirengti saulės elektrinę ar pasikeisti neefektyvų katilą, svarbu atkreipti dėmesį, kad finansavimas neskiriamas baigtiems projektams, todėl įranga gali būti įsigyta nuo 2021 m kovo 31 d., o sumontuota tik po paraiškos finansinei paramai pateikimo.

Praėjusiais metais saulės elektrinėms įsirengti arba įsigyti jau buvo skirta 30,2 mln. Eur., o seniams katilams pasikeisti – 13,8 mln. Eur.

‎‎Nusprendus investuoti į atsinaujinančių išteklių energijos panaudojimą, didžiausią naudą galima gauti pasirinkus kompleksinį sprendimą. Įsirengus saulės elektrinę, šilumos siurblį ir rekuperatorių galima ne tik gerai sutaupyti, bet ir sumažinti taršą. Sujungus šias sistemas, pastato šildymo bei vėdinimo sistemų energijos sąnaudas galima padengti saulės elektrinės generuojama elektros energija. „Svarbu pasirinkti patikimą rangovą ir geriausiai kliento poreikius atitinkančią kokybišką, sertifikuotą bei ilgaamžę įrangą“, – pažymi UAB „Elmitra“ vadovas Mindaugas Blažys.

PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video