Top Baneris

Energijos beveik nevartojantis pastatas – ne prabanga, o būtinybė (1)

2021 balandžio 21 d.
Elmitra straipnsio tituline nuotrauka pataisytas logo
Bendrovės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

2021 m. pradžioje įsigaliojo nauji reikalavimai statomiems pastatams. Atsižvelgiant į Europos Sąjungos (ES) direktyvas, nauji pastatai turi atitikti A++ energinio efektyvumo klasę, taigi beveik nevartoti energijos.

Ką reiškia energijos beveik nevartojantis pastatas? Tai pastatas, kurio energijos sunaudojimas beveik lygus nuliui arba yra labai mažas, o daugiau nei 50 % suvartojamos energijos sudaro atsinaujinančių išteklių energija (įskaitant vietoje ar netoliese iš atsinaujinančių išteklių pagamintą energiją), pavyzdžiui: vėjo, saulės, geoterminių, hidroterminių išteklių, biomasės, biodujų ar kt. Tokio pastato energinis naudingumas yra labai aukštas.

Taigi svarbu pabrėžti, kad iki šiol pastatuose populiarūs kieto kuro, dujinio kuro, skystojo kuro katilai negali užtikrinti tokio energinio naudingumo, todėl naujai statomų pastatų savininkai turi rinktis atsinaujinančių išteklių energijos panaudojimo sprendimus – vėjo, saulės elektrinę, aeroterminį ar geoterminį šildymą, biokurą ar kt. Dėl privalomo atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo pastato eksploatacija tampa ekonomiškesnė ir palankesnė gamtai, o gyventojai gali džiaugtis dėl mažų eksploatacinių išlaidų ir sveikesnės, daugiau komforto suteikiančios aplinkos.

Be minėto aspekto, kad naujuose pastatuose didžioji dalis pastato energijos turi būti iš atsinaujinančių išteklių, esama ir kitų kriterijų, kurie lemia, ar pastatas atitinka A++ energinę klasę. Pastatą priskirti šiai klasei galima, kai jo metinės šiluminės energijos sąnaudos yra mažesnės nei 15 kWh / m3, metinės pirminės energijos sąnaudos mažesnės nei 120 kWh / (m2), pastatas yra labai sandarus (infiltracija mažesnė nei 0,6 h-1). Svarbu paminėti, kad šios klasės pastatuose rekuperatoriai tampa neišvengiama būtinybė.

Saulės elektrinė – šiuo metu viena populiariausių atsinaujinančių išteklių sistemų

Pastaraisiais metais fiziniams asmenims turint galimybę pasinaudoti Europos Sąjungos fondų parama įsirengiant saulės elektrinę, itin padaugėjo asmenų, norinčių savo individualiuose pastatuose ar greta jų įsirengti šią sistemą.

uab elmitra saulės elektrinė

Tą patvirtina ir UAB „Elmitra“ direktorius Mindaugas Blažys. Pasak jo, šiuo metu viena dažniausiai įmonės įrengiamų atsinaujinančių išteklių energiją naudojančių sistemų – fotovoltinės saulės elektrinės, kurios saulės energiją verčia į elektros energiją, naudojamą pastato šildymo, vėdinimo, apšvietimo sistemų, buitinių prietaisų naudojimo ir kitoms reikmėms. M. Blažys teigia, kad „Saulės elektrinė yra itin palanki vartotojui sistema – įsirengus saulės elektrinę vartotojas naudoja saulės elektrinės pagamintą elektros energiją, todėl nebereikia pirkti iš elektros tinklų vis brangstančios elektros energijos, tereikia elektros tinklams susimokėti pasaugojimo mokestį“.

Užsakovų elektros energijos vartojimo poreikiai bei technologiniai, estetiniai reikalavimai skiriasi, todėl saulės elektrinės galia ir įranga parenkama pagal individualius poreikius ir reikalavimus. Savo užsakovams UAB ,,Elmitra“ siūlo tiek aukščiausios kokybės vokiečių gamintojų įrangą, pasižyminčią ilgaamžiškumu ir estetiškumu, tiek dažno lietuvio ieškomą ekonomiškesnę, vidutinio kainų lygio įrangą. ,,Visuomet su užsakovu stengiamės rasti optimalų įrengimo sprendimą, labiausiai tenkinantį klientą, todėl įrengiame saulės elektrines ne tik ant pastato stogo ar ant žemės, o taip pat esant poreikiui pasiūlome ir integruotą į stogą saulės elektrinę, automobilių stoginę ar kitus nestandartinius įrengimo sprendimus“ – komentuoja bendrovės UAB „Elmitra“ saulės elektrinių inžinierė Simona Kastantinavičiūtė.

uab elmitra saulės elektrinė

Ekonomiški ir gamtą tausojantys šilumos siurbliai

Dar vienas būdas panaudoti atsinaujinančių išteklių energiją – pastato šildymui ir vėsinimui naudoti šilumos siurblio sistemą. „Šilumos siurbliai oras-vanduo naudoja atsinaujinančią aplinkos ore esančią šiluminę energiją šildymo sistemos vandeniui šildyti arba vėsinti, o taip pat karštam buitiniam vandeniui ruošti. O šilumos siurbliai oras-oras gali ir šildyti patalpas, lauke esant žemai lauko temperatūrai, ir veikti kaip oro kondicionierius – vėsinti patalpas“, – teigia UAB „Elmitra“ šilumos siurblių inžinierius Povilas Jaras.

Šilumos siurblius renkasi ne tik naujų pastatų savininkai, bet ir tie, kurie nori pakeisti senus, daug priežiūros ir daug eksploatacinių išlaidų reikalaujančius katilus. Kadangi šilumos siurbliai nesunkiai pritaikomi prie senų šildymo sistemų, dažnas nusprendžia pasinaudoti valstybės skiriama parama ir keičia seną bei neefektyvų šildymo katilą į šilumos siurblį.

uab elmitra hitachi šilumos siurblys

UAB „Elmitra“ savo klientams siūlo japonų gamintojo HITACHI ekonomiškus šilumos siurblius oras-vanduo ir oras-oras. HITACHI pasaulyje jau yra įvertintas kaip aukščiausios kokybės klimato kontrolės sprendimų prekės ženklas. Pasak P. Jaro, šio gamintojo įranga gaminama iš aukštos kokybės komponentų, todėl šilumos siurbliai pasižymi patikimumu ir aukštais energetinio efektyvumo koeficientais.

Naujai statomuose ir renovuotuose pastatuose vėdinimo sistema tampa neišvengiama

Viena iš savybių, kuria pasižymi naujai statomi pastatai – sandarumas. „Norint kuo labiau apsaugoti pastatą nuo šalčio, drėgmės ir karščio, taip pat sumažinti šildymo bei vėdinimo sistemų energijos sąnaudas, naujos statybos pastatų atitvaros projektuojamos siekiant itin didelių šiluminių varžų, o taip pat ypač didelį dėmesį skiriant visų angokraščių bei kampų sandarumui.

Iš vienos pusės galima džiaugtis, kad dėl ką tik paminėtų aspektų pastatas yra itin sandarus, mažai pralaidus šilumai, beveik nepraleidžia oro, iš kitos pusės – toks pastatas infiltruoja ypač mažai oro iš aplinkos. Sandarių, apšiltintų pastatų ore gali susikaupti teršalų: dulkių, kietųjų dalelių, pelėsinio grybelio, anglies dioksido, formaldehido ir kt. Toks oras ar nekokybiškas patalpų vėdinimas gali sukelti pykinimą, galvos skausmą, bėrimus, slogą ir kitus negalavimus, todėl kokybiškai veikiančios vėdinimo sistemos įrengimas tampa neišvengiamas“, – teigia UAB „Elmitra“ inžinierius Lukas Varanavičius.

uab elmitra

Svarbu pabrėžti, jog naujai statomuose pastatuose vėdinimo sistemos įrengimas yra būtinas. A++ energinio naudingumo klasės gyvenamuosiuose pastatuose vėdinimo sistema turi būti itin efektyvi – pastato mechaninio vėdinimo sistemos rekuperatoriaus naudingumo koeficientas turi būti ne mažesnis nei 90 %, o rekuperatoriaus ventiliatorių suvartojamas elektros energijos kiekis ne didesnis nei 0,45 Wh / m3.

„Atsižvelgę į vis didėjantį vėdinimo sistemų poreikį naujuose ir renovuojamuose pastatuose, pradėjome savo klientams siūlyti aukštos kokybės išmanias vėdinimo sistemas – ALDES rekuperatorius. ALDES rekuperatoriai pasižymi dideliu efektyvumu, aukšta kokybe, tyliu veikimu, ypač patogiu išmaniuoju valdymu ir nepriekaištinga filtravimo sistema, kuri iš oro pašalina dulkes, ‎‎žiedadulkes, kietąsias daleles, bakterijas, lakiuosius organinius junginius (virusus). Įrengus kokybišką mechaninę vėdinimo sistemą pastate ne tik išsaugoma daugiau šilumos ir užtikrinama geresnė pastato konstrukcijų būklė, bet taip pat pastatas tampa komfortiškesnis, švaresnis ir palankesnis gyventojų sveikatai. Taigi ALDES vėdinimo sistema – naudingas pasirinkimas ir pastatui, ir jo gyventojams“, – teigia L. Varanavičius.

uab elmitra

Kompleksinis sprendimas – didžiausia nauda vartotojui ir gamtai

‎‎Nusprendus investuoti į atsinaujinančių išteklių energijos panaudojimą, didžiausią naudą galima gauti pasirinkus kompleksinį sprendimą. Įsirengus saulės elektrinę, šilumos siurblį ir rekuperatorių galima ne tik gerai sutaupyti, bet ir sumažinti taršą. Sujungus šias sistemas, pastato šildymo bei vėdinimo sistemų energijos sąnaudas galima padengti saulės elektrinės generuojama elektros energija. „Svarbu pasirinkti patikimą rangovą ir geriausiai kliento poreikius atitinkančią kokybišką, sertifikuotą bei ilgaamžę įrangą“, – pažymi UAB „Elmitra“ vadovas Mindaugas Blažys.elmitra logo

Daugiau informacijos apie saulės elektrines, šilumos siurblius ar rekuperatorius ieškokite: www.elmitra.lt

Dėl konsultacijos su sertifikuotais specialistais galite kreiptis el. paštu: info@elmitra.lt arba tel. nr.: +370 609 94 126

PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Žilvinas Salialionis

    2021-04-26, 13:46  

    Klaida tekste, STR 2.01.02:2016 „PASTATŲ ENERGINIO NAUDINGUMO PROJEKTAVIMAS IR SERTIFIKAVIMAS“ reglamentuoja, kad rekuperatoriaus naudingumo koeficientas A++ energetinės klasės būstuose turi būti ne mažesnis už 80%.

Rekomenduojami video