Top Baneris

Tarp Šv. Kristoforo apdovanojimų laureatų – sostinės istorijos ir paveldo puoselėtojai

2016 gruodžio 15 d.
S. Žiūros nuotr.
S. Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Vilnius turi gražią tradiciją – kasmet prieš šventas Kalėdas pagerbti sostinei nusipelniusias ir miestą garsinančias asmenybes. Vakar Rotušėje Vilniaus meras Remigijus Šimašius jau 19 kartą iškilmingai įteikė Šv. Kristoforo statulėles dešimčiai miestą garsinančių asmenybių, kurios per šiuos metus labiausiai pasižymėjo meno, mokslo, kultūros, švietimo, visuomeninėse ir kitose srityse.

„Didžiausia garbė yra apdovanoti iškiliausius vilniečius, nusipelniusius Šventojo Kristoforo titulo ir statulėlės. Kiekvienas iš šių žmonių savo veikla, kuri yra labai skirtingų sričių, kuriose vyksta įstabūs ir labai svarbūs dalykai, siunčia mums aiškią savo žinią ir įkvepia sekti savo pavyzdžiu. Šv. Kristoforo našta yra ir smagi, ir sunki, reikia daug kantrybės. Dėkodamas už pasiekimus ir įkvėpimą, linkiu nepailsti ir labai džiaugtis savo veikla, nešančia Vilnių!“ – sveikino laureatus Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Kandidatūras Šv. Kristoforo statulėlėms gauti kasmet siūlo patys vilniečiai – bendruomenės, organizacijos, aktyvūs miesto gyventojai. Šiemet siūlyta apdovanoti 58 kandidatus, daugiausia – kultūros ir meno atstovus, iš kurių tradiciškai išrinkti 10 lyderių. Tarp jų – miesto istoriją fiksuojantys ar paveldu besirūpinantys vilniečiai.

a kmieliauskas s ziuros nuotr

Antanas Kmieliauskas. S. Žiūros nuotr.

Už 2016 metų nuopelnus skulptoriaus Eriko Daugulio sukurta Šv. Kristoforo statulėle apdovanotas Antanas Kmieliauskas – jam garbingas apdovanojimas atiteko už Vilniui skirtą gyvenimo kūrybą. Pirmasis menininką išgarsinęs darbas – Šv. Kristoforo skulptūra, sukurta dar 1957 metais, kuri menininkui tapo lemtinga. Skulptūra pastatyta prie Šv. Mikalojaus bažnyčios, o sovietmečiu nukaldinęs šventojo skulptūrą A. Kmieliauskas užsitraukė nemalonumų – Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkas už tai menininkui nedavė dirbtuvės, jo darbų nepriimdavo į parodas. Dabar vieno universaliausių šiuolaikinio lietuvių dailininko, dirbančio skulptūros, grafikos, molbertinės tapybos ir freskos srityse, darbai puošia ne tik Lietuvos, bet ir Europos miestus.

a kentra s ziuros nuotr

Albinas Kentra. S. Žiūros nuotr.

Albinas Kentra apdovanotas už gyvenimą, skirtą Vilniui. A. Kentra – tylusis Vilniaus metraštininkas, kurio dėka į vaizdo archyvus sugulė ne tik Vilniaus universiteto, bet ir viso Vilniaus miesto gyvastis. A. Kentra jau beveik penkis dešimtmečius kaupia unikalią vaizdinę medžiagą – garbų senjorą, kino kamera fiksuojantį svarbiausius Lietuvos kultūrinius ir istorinius įvykius, iki šiol galima pamatyti per įvairius renginius.

a klimasevska s ziuros nuotr

Alicija Marija Klimaševska. S. Žiūros nuotr.

Dar vienas garbingas apdovanojimas – Alicijai Marijai Klimaševskai, kuri jau daugiau kaip 25 metus nuoširdžiai rūpinasi Vilniaus istorinėmis Rasų kapinėmis, reikšmingomis Lietuvos ir Lenkijos istorijai. A. Klimaševska ne tik rūpinasi, bet ir pati renka lėšas kapams atnaujinti, ieško rėmėjų tarp privačių asmenų ar organizacijų, kartu rengia talkas.

s zvirgzdas s ziuros nuotr

Stanislovas Žvirgždas. S. Žiūros nuotr.

Šv. Kristoforo statulėle apdovanotas Stanislovas Žvirgždas savo fotografijose įamžino Vilnių – Vilnelės krantus, Bekešo, Tauro kalnus ir žymiausius Vilniaus architektūros paminklus. Jau daugiau kaip 50 metų fotografuojantis S. Žvirgždas apie Vilnių pasakoja ypatingais vaizdais ir už tai buvo įvertintas Šv. Kristoforo apdovanojimu.

m bauziene s ziuros nuotr

Morta Baužienė. S. Žiūros nuotr.

Mortai Baužienei šv. Kristoforas įteiktas už Vilniaus atminties gaivinimą. Morta Baužienė – muziejininkė, istorikė, kurios nesuskaičiuojama gausybė straipsnių, apybraižų ir knygų pasakoja apie Vilnių ir jo istoriją.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video