Lietuvos architektų rūmų garbės ženklas – architektui J. Minkevičiui

Lietuvos architektų rūmų garbės ženklas – architektui J. Minkevičiui

Jonas Minkevicius
Prof. J. Minkevičius su anūke Vilte

Lietuvos architektų rūmų Tarybos sprendimu šiais metais rūmų garbės ženklas „Žiedas“ skiriamas architektui, architektūros istorikui, profesoriui Jonui Minkevičiui. Apdovanojimas įteiktas Vilniuje, visuotinio Lietuvos architektų rūmų susirinkimo metu.

Įteikdamas apdovanojimą Lietuvos architektų rūmų pirmininkas Algimantas Pliučas sakė: „Retas iš mūsų galime pasigirti savo ir kartu su kitais bendraautoriais parašytomis 33 knygomis. Todėl Jono Miknevičiaus indėlis į Lietuvos ir užsienio šalių architektūros tyrimus, sugebėjimas okupuotoje Lietuvoje pristatyti naujausias užsienio architektūros kryptis, jau yra tapęs neatsiejama mūsų kultūros dalimi. Šiandien, iš ramių užkulisių žvelgdami atgal į XX amžiaus sunkumus, tegalime spėlioti, kiek pastangų ir drąsos reikėjo priešintis totalitarinių režimų sistemoms ir žingsnis po žingsnio kurti bei plėtoti šias svarbias ir unikalias Lietuvos architektūros sritis, brėžti gaires šiuolaikinei šalies architektūrai.“

Profesorius pirmasis pasaulinėje architektūrologijoje sukūrė šiuolaikinio interjero ir monumentaliosios dekoratyvinės dailės sintezės pagrindus, taip pat atskleidė naujausias Vakarų architektūros kryptis, jų filosofinius pagrindus, kas turėjo įtakos Lietuvos architektūros eigai. Turbūt pas daugelį namuose šiandien rasime knygas „Lietuvos architektūros istorija“, „Naujoji Lietuvos architektūra“, o pas profesionalus – ir „Architektūros kryptys užsienyje“, „Kapinių tvarkymas ir paminklai“, kai kas turės ir novelę „Vekselis“. Už šiuos viso gyvenimo nuopelnus Lietuvos architektų rūmų Taryba vieningai ir nusprendė, jog J. Miknevičius yra vertas aukščiausio architektų bendruomenės pripažinimo, rašoma rūmų pranešime spaudai.

J. Minkevičius gimė 1929 metais Kupiškio valsčiuje, Ožkinių kaime. 1954 metais baigė Kauno politechnikos institutą, o nuo 1967 metų – architektūros mokslų daktaras. Dirbo Lietuvos statybos ir architektūros mokslinio tyrimo institute, nuo 1966 metų kartu su kolegomis kūrė Liaudies buities muziejų, 1967–1975 metais dėstė LSSR dailės instituto Kauno skyriuje, čia įkūrė Interjero ir įrenginių katedrą, tačiau dėl politinių motyvų iš instituto pašalintas. Nuo 1994 metų dėstė Kauno technologijos universitete, 2003 metais tapo profesoriumi, o nuo 2005-ųjų profesoriumi emeritu. Už leidinio „Lietuvių liaudies architektūra“ II tomą 1970 metais kartu su bendraautoriais apdovanotas LTSR valstybine premija, 1999 metais Lietuvos architektų sąjunga skyrė Architektūros riterio ordiną, o 2010 metais Vyriausybė – Kultūros ir meno premiją, taip pat 2008 metais architektas buvo pagerbtas Kauno miesto savivaldybės 600 metų medaliu.

Gegužės pradžioje Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto bibliotekos amfiteatre bus atidaryta profesoriaus J. Minkevičiaus paroda „Per pasaulio gatves“ ir pristatyta naujausia knyga „Sursum corda“. Ekspozicijoje bus galima išvysti per 60 grafikos ir akvarelės darbų, kuriuose pavaizduoti architektūros ir kraštovaizdžio objektai iš Lietuvos ir iš profesoriaus kelionių po užsienio šalis – Graikijos, Ispanijos, Italijos, Egipto, Indijos ir kitų.

Satrijos kalnas
J. Minkevičiaus nupieštas Šatrijos kalnas

Lietuvos architektų rūmų garbės ženklas skiriamas asmenims, savo darbais reikšmingai prisidėjusiems prie architektūros mokslo ar kūrybinės veiklos plėtros, profesinės veiklos kokybės ir skaidrumo, visuomenės švietimo ir kitos veiklos, susijusios su rūmų siekiamais tikslais.

Asmenų, kuriems skirti Lietuvos architektų rūmų garbės ženklai, sąrašas.

Temos: Jonas Minkevičius, Lietuvos architektų rūmų garbės ženklas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai