Top Baneris

Racionali investicija į kokybišką orą

2019 lapkričio 15 d.
šilumogrąžiai
www.shutterstock.com nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Efektyviai taupo šilumą, veikia net ir esant žemoms temperatūroms, paprastai montuojami ir eksploatuojami – tokius rotacinių šilumogrąžių privalumus pabrėžia gamintojai ir vertina naudotojai. Populiarūs Skandinavijoje ir Europoje tokie įrenginiai savo nišą randa ir Lietuvoje, ypač siekiant aukščiausio – A++ energinio naudingumo klasės laiptelio.

Tinka įvairioms patalpoms

Skandinavijoje populiarėja sorbciniai rotoriai, kurie perduoda didesnę dalį drėgmės iš ištraukiamo patalpų oro. Anot Kauno technologijos universiteto (KTU) Pastatų inžinerinių sistemų studijų programos dėstytojos dr. Lauros Stasiulienės, sorbciniai, arba kitaip higroskopiniai rotaciniai šilumogrąžiai, nuo įprastų kondensacinių rotacinių šilumogrąžių skiriasi tuo, kad yra pagaminti iš higroskopinės medžiagos – paprastai iš aliuminio folijos su specialia ceolitine danga.

Šaltuoju metų laiku tokiuose šilumogrąžiuose šiltas ir drėgnas iš patalpų šalinamas oras teka tarp gofruotos aliuminio folijos plyšelių, aliuminio folija ne tik įšyla, bet ir absorbuoja drėgmę, o kai rotorius pasisuka į iš lauko tiekiamo oro srautą, šiluma ir drėgmė perduodama šaltam lauko orui. Įprasti kondensaciniai šilumogrąžiai skiriasi tuo, kad drėgmė šalinamame ore kondensuojasi ant gofruotos aliuminio folijos ir rotoriui pasisukus į tiekiamo oro srautą perduodama šaltam lauko orui.

Tokius šilumogrąžius galima naudoti patalpose, iš kurių šalinamo oro sraute nėra kenksmingų medžiagų. Paprastai tokių šilumogražių techninių duomenų apraše nurodoma, kad dalis šalinamo oro gali patekti į tiekiamo oro srautą. Nors į tiekiamo oro srautą patenkančio oro kiekis yra mažas, šių šilumogrąžių pritaikomumas ribotas. Tokio tipo šilumogrąžiai puikiai tinka biuruose ar gyvenamuosiuose namuose, tačiau netinkami ligoninėse ar kituose pastatuose, kuriuose reikalinga užtikrinti aukštą tiekiamo oro kokybę.

Vokietijoje ir Austrijoje populiarūs vėdinimo įrenginiai su plokšteliniu entalpiniu šilumogrąžiu. Pagrindinis tokių šilumogrąžių privalumas yra tas, kad jais atgaunama ne tik šiluma, bet ir drėgmė. Įprasti plokšteliniai šilumogrąžiai pagaminti iš aliuminio plokštelių, tarp kurių yra mažas kelių milimetrų tarpelis.

Vienoje plokštelių pusėje teka šalinamas oras, kitoje – tiekiamas. Tokiuose šilumogrąžiuose oro srautai nesimaišo, šiluma perduodama per aliuminio plokštelę. Entalpinių plokštelinių šilumogrąžių konstrukciją sudaro speciali membrana, per kurią perduodama tiek šalinamo oro šiluma, tiek jame esanti drėgmė. Esant žemoms tiekiamo oro temperatūroms (apie -4 °C), įprastuose plokšteliniuose šilumogrąžiuose šilto šalinamo oro pusėje susidaro kondensatas, kuris gali užšalti ir pažeisti šilumokaičio konstrukciją. Entalpiniai šilumogrąžiai taip pat gali užšalti esant -15–17 °C.

Nepakeičiami energiškai efektyviuose pastatuose

KTU Pastatų inžinerinių sistemų studijų programos dėstytojas dr. Rokas Valančius komentavo, kad higroskopiniai ir entalpiniai šilumogrąžiai efektyviai veikia tiek šaltuoju, tiek šiltuoju metų laikotarpiu. Tačiau būtina atkreipti dėmesį į tai, kad vėdinimo įrenginys turėtų būti komplektuojamas su papildomu tiekiamo oro šildytuvu, jeigu jį planuojama naudoti šalto klimato šalyje, tokioje, kokia yra Lietuva.

Šilumogrąžiai, anot R. Valančiaus, ne tik naudingi, bet ir net būtini šiuolaikiniuose pastatuose. Energiškai efektyviuose pastatuose (A+ ir A++ energinio naudingumo klasės) naudojami vėdinimo įrenginiai turi turėti šilumogrąžius su 75–80 proc. naudingumo koeficientu, o ventiliatorių naudojamas elektros energijos kiekis neturi viršyti 0,45–0,55 Wh/m³. Šis reikalavimas netaikomas sandėliavimo, garažų, gamybos ir pramonės paskirties pastatams.

Pašnekovo žodžiais, Lietuvoje rotaciniai šilumogrąžiai itin populiarūs todėl, kad efektyviai veikia net ir prie itin žemų temperatūrą. Tačiau ir plokšteliniai entalpiniai šilumogrąžiai pradedami naudoti vis dažniau, ypač gyvenamuosiuose pastatuose. Vėdinimo įrenginiai su rotaciniais higroskopiniais šilumogrąžiais sparčiai populiarėja ne tik šalto klimato, bet ir pietinėse šalyse, tokiose kaip Italija ir Prancūzija.

Patikimas gamintojas – mažiau nesklandumų

KTU mokslininkai patvirtina – rinkoje yra įvairių gamintojų vėdinimo įrangos su skirtingais šilumogrąžiais. Renkantis vėdinimo įrenginyje esančio šilumogrąžio tipą, svarbiausias parametras – naudingumo koeficientas. Ne mažiau svarbios ir eksploatavimo sąlygos, t. y. žemiausia temperatūra, prie kurios įrenginys gali veikti sklandžiai.

Esant žemoms temperatūroms įprasti plokšteliniai šilumogrąžiai gali užšalti. Taip yra todėl, kad vienoje šilumogrąžio plokštelių pusėje teka iš patalpų šalinamas labai šiltas oras, o kitoje – labai šaltas lauko oras, taip pat susidaro kondensatas, kuris dėl žemos temperatūros užšąla. Rekomenduotina atkreipti dėmesį ir į vėdinimo įrenginių ventiliatorių keliamą triukšmo lygį.

Dažnai pigesni įrenginiai pasižymi ne tik prastesniu naudingumo koeficientu, bet ir didesniu triukšmo lygiu. Taip pat ne mažiau svarbus aspektas – vėdinimo įrenginio priežiūros pasiekiamumas. Juk nesinorėtų laukti, kad reikiama detalė garantiniu ar vėlesniu laikotarpiu būtų siunčiama kelias savaites ar net mėnesius.

leovira

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2019 spalis.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video