Top Baneris

Prognozė saulės elektrinėms – saulėta

2018 spalio 4 d.
saules elektrine eso nuotr
ESO nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Pastaruosius kelerius metus lietuviai atranda nedidelės galios saulės jėgaines. Lietuvos energetikos vizija žada išties saulėtą perspektyvą atsinaujinančių energijos šaltinių naudą vertinantiems žmonėms. Planuojama, kad 2020-ųjų pabaigoje gaminančių vartotojų ratas galėtų išaugti iki maždaug 34 tūkstančių.

Rodė iniciatyvą

2015-aisiais buvo įteisinta elektros energiją gaminančio vartotojo, gaminančio elektrą savo reikmėms, o nesuvartotą elektros kiekį pateikiančio į tinklus ir prireikus ją susigrąžinančio iš tinklų, sąvoka.

Energetikos ministerija Nacionalinėje energetikos strategijoje užsibrėžė tikslą pasiekti, kad iki 2020 m. pabaigos gaminantys vartotojai sudarytų 2 proc., arba maždaug 34 tūkst., visų Lietuvos elektros energijos vartotojų. Šis siekis – ambicingas, mat šiuo metu Lietuvoje yra apie 850 gaminančių vartotojų. Žvelgiant į pažangiausias valstybes, tokias kaip Olandija, Vokietija ir Anglija, 2 proc. tikslas gali būti pasiektas, juolab kad šios šalys jau dabar yra peržengusios arba priartėjusios prie 10 proc. gaminančių vartotojų ribos. Lietuvoje tiek gaminančių vartotojų, skaičiuojama, galėtų būti 2030-aisiais.

Anot Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) Paslaugų vystymo departamento direktoriaus Giedriaus Kvedaravičiaus, matydami ganėtinai vangų naujų gaminančių vartotojų skaičiaus augimą nuo 2015 iki 2017 m., „Lietuvos energijos“ grupei priklausantis ESO kartu su Energetikos ministerija parengė aštuonių žingsnių gaminančių vartotojų skatinimo planą: ESO už klientą pasirūpina tinklų plėtros projektu (jeigu toks reikalingas), nemokamai įrengia išmaniąją apskaitą, suteikia prieigą prie duomenų atvaizdavimo įrankio savitarnoje. Taip pat prijungiant saulės elektrinę, kurios galia iki 5 kW, panaikintos administracinės procedūros dėl išankstinių sąlygų, leidimo plėtrai ir gamybai išdavimų. Taip pat ESO investavo į IT sistemų atnaujinimą ir įgyvendino procesinius pokyčius. Viso to rezultatas – gaminančiam vartotojui saulės elektrinės prijungimas atpigo apie 500 eurų, o prijungiant saulės elektrinę iki 5 kW prijungimo procesas sutrumpėjo nuo 5 mėnesių iki vidutiniškai 5 darbo dienų, t. y. sutrumpėjo 30 kartų.

Dar viena palaikymo sulaukusi ESO ir Energetikos ministerijos iniciatyva – įstatymo pakeitimas, kai gaminančiais vartotojais leista tapti ir verslo įmonėms bei sumažinti kiti administraciniai reikalavimai, kaip kad generuojama galia turi būti ne didesnė negu 50 proc. vartojimo galios.

Tačiau šiais pakeitimais neapsiribojama ir toliau planuojama lengvinti prisijungimą prie skirstomųjų tinklų: didinti maksimalią generuojamą galią fiziniams asmenims iki 100 kW ir paprastinti prisijungimo procesą iki 30 kW. Tai reiškia, kad ir didesnių saulės elektrinių prijungimui pakaks keleto dienų.

Saulės elektrinių įsirengimo skatinimas ir įsirengimas daugiabučiuose

G. Kvedaravičiaus žodžiais, gaminančių vartotojų daugėja, tik ne taip sparčiai, kaip norėtųsi. Šiuo metu jų – maždaug 850, todėl Energetikos ministerija, atsižvelgdama į užsienio šalių gerąją praktiką, parengė finansinės paramos priemonę. Preliminariais duomenimis, iš viso priemonei skirta apie 15 mln. eurų – už šias lėšas galima paskatinti prisijungti apie 8–10 tūkst. naujų gaminančių vartotojų. Iš minėtų lėšų liepos mėnesį buvo paskirta 3 mln. eurų. Už kilovatą elektrinės galios skaičiuojama 330 eurų, kas sudaro trečdalį saulės elektrinės įsirengimo sąnaudų. Tokiu būdu gaminantiems vartotojams saulės elektrinė atsiperka per 6–7 metus. Paskirstyti 3 mln. eurų per artimiausią pusmetį turėtų „priauginti“ apie 1300 gaminančių vartotojų, taigi, bendrai prie tinklo bus papildomai prijungta 8–9 MW galios elektrinių.

Šiuo metu gaminančių vartotojų schema yra pritaikyta daugiau individualių namų arba kotedžų gyventojams. Tačiau kartu su Energetikos ministerija ieškoma būdų, kaip paskatinti daugiabučių gyventojus įsirengti atsinaujinančios energijos šaltinius. Saulės elektrinių galėtų atsirasti ant modernizuojamų arba naujai statomų daugiabučių stogų, o pagaminta energija būtų panaudojama gyventojų reikmėms. Skaičiuojama, kad tokie „mainai“ galėtų pradėti veikti kitąmet.

ESO ruošiasi gaminančių vartotojų skaičiaus augimui

Kalbėdamas apie išmaniuosius sprendimus, kuriuos savo praktikoje taiko ESO specialistai, G. Kvedaravičius pirmiausia minėjo išmaniuosius transformatorius. „Prijungiant gaminančius vartotojus ypač svarbu tinkamai paruošti ir valdyti skirstomąjį tinklą. Jei per daug gaminančių vartotojų prijungsime į tą pačią liniją, įtampa gali tapti per aukšta. Kaip viena priemonių šiai problemai spręsti gali būti naudojami išmanieji transformatoriai, t. y. tokie įrenginiai, kurie per jutiklius nustato realaus laiko tinklo parametrus ir automatiškai be jokio žmogaus įsikišimo sureguliuoja linijos įtampą. Tokiu būdu gyventojai ir verslas nepajunta trukdžių. Gaminančių vartotojų daugės, nes tik automatiškai įmanoma valdyti tinklą“, – komentavo ESO atstovas.

Dar viena, jau praktiškai išbandyta inovacija – išmanieji skaitikliai. Kol kas juos išmėgino pirmieji 3 tūkst. vartotojų. Rezultatai, anot pašnekovo, optimistiniai. Gyventojai džiaugiasi išvengiantys prievolės nurašyti rodmenis, gali sekti informaciją apie energijos vartojimą ir ieškoti galimybių sutaupyti. Šie skaitikliai bus ypač svarbūs plečiantis gaminančių vartotojų skaičiui ir suteiks galimybes rinkoje vystytis naujoms inovatyvioms paslaugoms.

Gaminančių vartotojų ateitis

„Gaminantys vartotojai jau netolimoje ateityje taps kasdienybe, kadangi atsinaujinantys ištekliai buityje tiesiog apsimokės kiekvienam gyventojui ir verslo įmonei. Pavyzdžiui, Kalifornijoje, JAV, priimtas sprendimas, kad visi nauji pastatai nuo 2020 m. privalės turėti įrengtą saulės elektrinę. Taip pat įsirengus atsinaujinančių išteklių šaltinį didinama pastato energinio naudingumo klasė ir dauguma A+ ar A++ klasės pastatų bus projektuojami su saulės elektrinėmis ar kitais atsinaujinančių išteklių šaltiniais“, – prognozavo G. Kvedaravičius.

eso logo

 RĖMĖJO TURINYS 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video