Diskusijai – ko reikia sostinės Šnipiškėms?

Diskusijai – ko reikia sostinės Šnipiškėms?

Šnipiškes
SA archyvo nuotr.

Kaip reta Lietuvoje gražią sausio mėnesio dieną, grįždamas po pietų į biurą, nusprendžiu sutrumpinti kelią ir nuo „Europos“ prekybos centro pasuku į „kaimą mieste“.

Niekada nepraleidžiu progos praeiti per šį unikalų mūsų sostinės rajoną. Lengvai krintančios didelės snaigės ir girgždantis po kojomis sniegas nuteikia apmąstymams, todėl neskubėdamas pėdinu Žalgirio gatvės link. Visada einant per atokesnes Šnipiškių gatveles kyla klausimas, kas su šiuo rajonu negerai, kodėl jame žmonės gyvena be normalaus vandentiekio, kanalizacijos, kodėl nesutvarkytos gatvės, kodėl neatsiranda naujų pastatų, juk vieta gera? Kaip nekilnojamojo turto specialistui natūraliai smalsu, kur čia šuo pakastas, kodėl nevyksta judėjimas rinkoje ir kas galėtų išjudinti ją.

Pasigilinus į situaciją, išryškėja ne vienas faktorius, lemiantis tai, kad autentiškame, bet, reikia sutikti, pakankamai graudžiai atrodančiame rajone nevyksta pokyčių.

Manau, šio rajono jau senokai nebūtų likę, jei čia būtų leidžiama daugiaaukštė statyba, vystytojai būtų išpirkę sklypus ir užstatę daugiaaukščiais, nes jie sukuria didžiausią finansinę grąžą, o mažaukštė statyba čia nėra pelninga.

Dabartinė situacija tokia, kad ir atsiradus norintiems įsigyti nekilnojamą turtą, jie susiduria su vietinių gyventojų dažnai nepagrįstais kainos lūkesčiais, kai jie paprašo tokios pat sumos kaip už sklypą Žvėryne. Kita kliūtis yra nežinomybė dėl infrastruktūros. Savivaldybė jau 27 metus nei priima sprendimų, nei randa pinigų šiam rajonui prikelti.

S. Žiūros nuotr.

Suprantama, kad gyventojai patys nesusitvarkys visos infrastruktūros, nes nemažai daliai jų yra gerai kaip yra, o tai daliai, kurie nori pokyčių, yra sudėtinga „pramušinėti“ kelius pas „ponus kaimynus“ Konstitucijos prospekto dangoraižyje.

Yra visokių pasiūlymų, kaip atgaivinti Šnipiškes paliekant mažaukštę statybą ir išlaikant šios vietovės autentiškumą bei architektūrą. Viena iš gana plačiai aptarinėjamų įdėjų – apžvalgos bokšto ir viešosios erdvės aplink jį projektas, kuris turėtų skatinti gyventojų samoningumą ir norą patiems keisti savo aplinką. Džiugu, kad yra Šnipiškėse aktyvių ir pozityvių bendruomenės narių, kurių dėka šis rajonas turi potencialo būti įdomus.

Man labai įdomi ir prasminga pasirodė įdėja, kad čia turi vyrauti mažaaukštė statyba, atitinkanti keliamus achitektūrinius reikalavimus. Gyventojams, kurie nepajėgūs patys atstatyti savo namų, pasiūlyti išskirtines salygas įsigyti būstą naujai pastatytuose namuose. Sukūrus autentiško, bet modernaus rajono viziją, galima būtų pritraukti ir kompanijų, kurios norėtų čia įkurti savo biurus, dalyje rajono įkurti kažką panašaus į lietuviškuoju silicio slėniu vadinamą buvusios Sapiegos ligoninės komplekse esantį „Vilnius Tech Park“. Ten irgi senos statybos, bet moderniai suremontuotuose pastatuose įsikūrę startuoliai.

Tokiam rajonui, kuriame dera moderniausi daugiaaukščiai biurų pastatai ir žalioje erdvėje besiglaudžiantys neaukšti XIX-XX a. architektūros pastatai, sunku bus rasti analogų Europoje, o tai skatins ir turizmą. Juk ne be reikalo Šnipiškės vadinamos Naujuoju miesto centru.

Mano nuomone, trūksta tik daugiau iniciatyvos ir viešos diskusijos. Labiausiai viską stabdo miesto valdžios bendros vizijos ir nuomonės nebuvimas, savų interesų tenkinimas ir trukdymas vieni kitiems dirbti. Juk turime daug jaunų gabių arcitektų – suteikime jiems galimybę improvizuoti ateities vizijomis, tikrai sulauktume įdomių įdėjų. Tikiu, iš aktyvios visuomenės ir pilietiškų vystytojų sulauksime įvairių pasiūlymų, o iš Šnipiškių gyventojų aktyvumo dalyvaujant savo patogesnės ir kokybiškesnės ateities kūrime.

Temos: Miesto plėtra, Šnipiškės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai