Top Baneris

Atmosferų kūrimas kaip metodas formuojant tvarų miestą (renginys)

2024 birželio 4 d.
AKVA pojuciu turtinga architektura diz Kazlauskiene 02
Plakato autorė P. Kazlauskienė
Pasidalykite straipsniu

Žymus šveicarų architektas Peteris Zumthoras garsėja savo jautrumu aplinkai ir užburiančiai jusliniais objektais. Savo knygoje „Atmosferos: architektūrinės aplinkos, supantys objektai“ jis dalinasi įžvalgomis, kurie elementai dalyvauja kuriant atmosferą urbanistinėse ir architektūrinėse erdvėse: architektūros masė, medžiagų dermė, erdvės garsas ir temperatūra, aplinkiniai objektai, interjero ir eksterjero sąveika, intymumo lygių įvairovė ir, žinoma, šviesa. Atitinkamai, jie sužadina įvairius žmogaus pojūčius: regą, klausą, uoslę, skonį ir lytėjimą.

Bet ar gali architektas tverti atmosferą atsietai, pats neįsitraukdamas? 

Danų sociologė, miesto atmosferų tyrėja, soc. m. dr. Anette Stenslund postdoktūrantos studijų metu parengė ir 2022 m. Routledge leidykloje publikavo monografiją „Urbanistinio dizaino atmosferos – darbo vietų etnografija“ (Atmospheres in Urban Design – A Workplace Ethnography), kurioje ji nagrinėja architektūros kuriamos atmosferos mieste temą. Pasak lektorės, išgirdus „atmosferų kūrimas miesto aplinkoje“, gali susidaryti įspūdis, kad atmosferos gali būti kuriamos kažkam „ten“ (aplinkoje ir per atstumą nuo projektavimo procesų). „Aš siūlau, kad tos atmosferos „ten“, t. y. būsimose miesto erdvėse, ne visada gali būti atskirtos nuo atmosferų „čia“, t. y. architektų projektavimo studijose, – dalinasi ji. – Todėl darau prielaidą, kad tai gali būti potencialas, susijęs su atmosferų konceptualizavimu projektavime kaip kažkas, kas ne tik sukuriama, bet iš tiesų projektuojama per atmosferas, nes atmosferos yra visur – taip pat ir pačiuose projektavimo procesuose.“ 

Anette Stenslund

Anettės Stenslund portrtetas

Siekdami gerai atlikti savo darbą ir parengti pageidaujamos kokybės sprendimus, architektai neišvengiamai įsitraukia į atmosferas, o tai reiškia, kad jie neišvengiamai įsitraukia į atmosferas, o tai reiškia, kad jie rezonuoja su savo projektuojamu objektu, norėdami jį pajusti. Menininkai negali perimti suprojektuotų atmosferų kontrolės, tačiau ryšys tarp kūrėjo ir jo kūrinio yra abipusis – atmosferinis. Apie tai bei kaip atmosfera gali tapti tvaraus miesto dalimi, ir bus kalbama A. Stenslund paskaitoje „Designing atmospheres: a product and a method for sustainable urban development?“ („Atmosferos projektavimas: tvaraus miestų vystymosi produktas ir metodas?“)(paskaita anglų k.).

Paskaitoje laukiami visi: tiek architektai profesionalai, tiek kraštovaizdžio ar paveldo specialistai, sociologai, psichologai, politikai, žmonės, neabejingi savo aplinkai, ateičiai.

DATA: visi besidomintys kviečiami paskaitas žiūrėti nuotoliniu būdu 2024 m. birželio 19 d., trečiadienį, 11.00 val. (registracija nuo 10.30 val.). 

TRUKMĖ: 2 ak. val.

VIETA: paskaita vyks nuotoliniu būdu ZOOM konferencinėje platformoje (užsiregistravusieji pakvietimą gaus el. paštu). Registruotis būtina. Registracija.

Programa:

10.30–11.00 Registracija ZOOM platformoje

11.00–12.30 „Designing atmospheres: a product and a method for sustainable urban development?“ („Atmosferos projektavimas: tvaraus miestų vystymosi produktas ir metodas?“)(paskaita anglų k.) (lekt. soc. m. dr. Anette Stenslund; moderuoja Aida Štelbienė)

12.30–12.45 klausimai/ atsakymai

Renginys nemokamas. 

Nuotolinių paskaitų ciklą „Pojūčių turtinga architektūra“ pristato Architektūros kokybės vystymo asociacijos su partneriu sa.lt, finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir UAB „JUNG Vilnius“.

***

Ciklo „Pojūčių turtinga architektūra“ paskaitas moderuos Karolina Jašinskaitė, Aida Štelbienė.

https://www.youtube.com/watch?v=CjgL7O2H9Ck&ab_channel=Architekt%C5%ABroskokyb%C4%97svystymoasociacija
Kviečiame žiūrėti pirmos ciklo paskaitos – architekto, Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premijos laureato, prof. A. Ambraso paskaitos „Architektūrą būtina patirti“

Visos ciklo paskaitos skelbiamos čia.

Organizatorius: Architektūros kokybės vystymo asociacija

Partneris: portalas sa.lt („Statyba ir architektūra“)

Ciklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir UAB „JUNG Vilnius“


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video