Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos pasiūlytoms Statybos įstatymo pataisoms ir teiks jas Seimui.
„Šių pataisų, manau, labai laukia visas statybų sektorius. Jo teisinės aplinkos pokyčiai tiesiog būtini, nes padėtų išspręsti daug problemų, su kuriomis praktinėje veikloje dabar susiduria statybų dalyviai. Jau nekalbant apie tai, kad pagerėtų galimybės investicijoms, sumažėtų biurokratinė našta ir verslui, ir savivaldybių administracijoms, ir statybos priežiūros institucijoms, daugiau ir svaresnių garantijų įgytų užsakovai“, – sako aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.
Aplinkos ministerijos specialistų teigimu, atkristų nemažai painiavos ir problemų, jeigu įstatymų leidėjai pritartų siūlymui patikslinti statytojo (užsakovo), rangovo ir ekspertizės rangovo teises, pareigas ir atsakomybę. Lengviau atsikvėptų statybų verslas, nes taptų paprastesnė statybą leidžiančių dokumentų išdavimo tvarka, kone dvigubai sutrumpėtų jo terminai, beveik perpus – nuo 17 iki 9 – sumažėtų projektų atitiktį tikrinančių institucijų skaičius ir tikrinimo laikas. Numatyta supaprastinti daug kitų biurokratinių procedūrų: statinio užbaigimo, nugriovimo ir išardymo, nebaigto statinio registravimo ir perleidimo tvarką, atestavimą neypatingų statinio projektavimo ir statybos atveju ir kt.
Pataisos padėtų sustiprinti šiuo metu gana trapias statytojo (užsakovo) garantijas. Numatoma, kaip užtikrinti, kad jam būtų apmokėtos dėl rangovo kaltės atsiradusių defektų, nustatytų per pirmuosius dvejus statinio garantinio termino metus, šalinimo išlaidos, rangovui tapus nemokiam ar bankrutavus. Pataisų projektas numato galimybę sutartinių santykių pagrindu nustatyti ilgesnius garantinius terminus, statytojo atsakomybę garantiniu laikotarpiu, jeigu jis statė statinį ūkio būdu. Siūloma patikslinti nuostatas, susijusias su civilinės atsakomybės draudimo reikalavimais, aiškiai išdėstyti privalomojo civilinės atsakomybės draudimo atvejus.
Priimtos pataisos leistų įteisinti specialiuosius architektūrinius, paveldosaugos ir saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimus, nustatyti jų išdavimo tvarką, taip pat būdą, kaip spręsti su išdavimu susijusius ginčus. Siūloma įteisinti neteisminį tokių ginčų sprendimą – juos nagrinėti pavesti aplinkos ir kultūros ministrų sudarytai komisijai. Tai leistų ginčą išspręsti dvejais ar trejais metais greičiau.
Kartu su minėtosiomis Statybos įstatymo pataisomis Aplinkos ministerija parengė ir su jomis susijusias atitinkamas Civilinio kodekso, Administracinių teisės pažeidimų kodekso ir Architektų rūmų įstatymo pataisas. Vyriausybė joms taip pat pritarė.
AM inf.