Nors buvo numatyta, kad saulės energijos bendrovė „Saulės grąža“ saulės parko Kuršėnuose veiklą pradės nuo lapkričio 30 dienos, įsigijusieji dalį saulės elektrinių parko jau gali naudoti saulės energiją. Dėl operatyviai atliktų darbų veiklos startas paankstintas mėnesiu – parkas generuoti energiją pradėjo spalio pabaigoje. Todėl teikusieji paraiškas Aplinkos projektų valdymo agentūrai dėl paramos, išmokas gaus anksčiau.
„Beveik 350 šeimų, gyvenančių skirtingose Lietuvos vietose, jau vartoja saulės energiją iš Kuršėnuose esančio saulės elektrinių parko. Sklandus bendradarbiavimas su institucijomis, komandinis tikslo siekimas ir pritaikytos praktinės žinios leido užbaigti veiklos pradžios darbus mėnesiu anksčiau nei planuota. Nors atrodo, kad tai – nedidelis laiko tarpas, žmonės jau gali vartoti pigesnę ir žalesnę elektros energiją. Taip pat tie, kurie teikė paraiškas paramai gauti, greičiau sulauks išmokų, – sako bendrovės „Saulės grąža“ vykdomasis direktorius Mindaugas Gerulaitis. – Daugiau nei pusė saulės energijos bus tiekiama į Vilniaus, 15 proc. – į Kauno, po maždaug 3 proc. Klaipėdos ir Šiaulių miesto savivaldybėse gyvenančių šeimų namus – daugiausia butus ar kotedžus. Dar trečdalis – į rajonų savivaldybėse gyvenančiųjų būstus. Pastebime, kad dažniausiai naujos statybos butuose gyvenančios šeimos įsigijo apie 4 kW galios saulės elektrinės dalį parke. Skaičiuojame, jog tokios elektrinės atsipirks per šešerius metus.“
Tarp parko klientų – ir regioniniai parkai
Švarios energijos vartojimo galimybe susidomėjo ne tik šeimos, bet ir šalies regioniniai parkai. Vienas iš jų – Rambyno regioninis parkas. Anot parko direkcijos direktorės Dianos Milašauskienės, skaičiuojama, kad įsigijus 29 kW galios saulės elektrinę parke per metus regioninis parkas sutaupys apie 50 proc. išlaidų elektros energijai.
„Esame organizacija, kuriai rūpi gamta. Todėl natūraliai kyla poreikis įdiegti ir aplinkai draugiškesnius sprendimus. Kasmet sunaudojame daug energijos ir biuro poreikiams, ir šildymui. Valstybės politika, skiriama parama leidžia pagalvoti apie atsinaujinančių išteklių generuojamos elektros galimybes. Tai ne tik švaresnis, bet ir pigesnis būdas. Kadangi saulės generuojama energija padengs visą elektros poreikį, pavyks sutaupyti net apie pusę elektrai skiriamų išlaidų” – pasakoja D. Milašauskienė.
„Saulės grąžos“ saulės elektrinių parkas Kuršėnuose per metus iš viso generuoja 2,5 mln. kWh švarios saulės energijos. Tai – antrasis pagal dydį jau veikiantis saulės elektrinių parkas Lietuvoje.