Sostinės savivaldybėje pristatytos trys Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) studentų vizijos, kaip ateityje galėtų būti vystomas medinis Šnipiškių rajonas. Visi besidomintieji gali susipažinti su 20 vizualizuotų idėjų, taip pat eksponuojamais VGTU Architektūros fakulteto studentų baigiamaisiais darbais, dedikuotais Šnipiškėms.
Eksponuojamos studentų vizijos – VGTU vykusių Urbanistinės akupunktūros Šnipiškėse kūrybinių dirbtuvių rezultatas. Studentai tyrinėjo ir projektavo Šnipiškes – kompleksišką miesto rajoną, kuriame susipina daugybė temų ir interesų: naujieji verslo centrai, senosios sodybos, intensyvios Kalvarijų ir Žalgirio gatvės, senvagės tvenkiniai, neišnaudotos konversijos teritorijos.
Kūrybinių dirbtuvių metu studentai išmėgino architektūros – urbanistikos biuro komandinį darbą, projektavimo etapus, pajuto iššūkius, su kuriais susiduria architektai ir galėjo išbandyti įvairius projektavimo metodus.
Urbanistiniuose projektuose ypač svarbu išmokti išklausyti suinteresuotąsias šalis, todėl kūrybinių dirbtuvių metu studentai buvo susipažindinti su bendruomenės įtraukimo metodais ir praktiškai juos išbandė, bendraudami su vilniečiais, savivaldybės darbuotojais.
Projektas vyko bendradarbiaujant su savivaldybe, Šnipiškių gyventojais ir kūrybinių dirbtuvių kuratoriais PUPA (Justina Muliuolyte ir Tadu Jonauskiu), VGTU Architektūros fakulteto, Urbanistikos katedros vedėja doc. dr. Dalia Dijokiene ir studijų prodekane doc. dr. Skirmante Mozūriūnaite.
Kaip „Statybai ir architektūrai“ yra sakiusi VGTU Kūrybinių industrijų fakulteto Kūrybos verslo ir komunikacijos katedros doc. dr. Jekaterina Lavrinec, medinėse Šnipiškėse dažniausiai įvardijamos trys problemos: nesutvarkyti keliai ir šaligatviai, kas, savo ruožtu, atveda prie chaotiško automobilių statymo ant pėsčiųjų takų, viešieji tualetai ir vandentiekis bei žaidimo aikštelių trūkumas. Dalį šių problemų gyventojai bandė spręsti patys, taip pat nustatyta tvarka pateikdami savivaldybei užklausas ir prašymus.
J. Lavrinec manymu, medinių Šnipiškių problema dar ir ta, kad miesto strategų jis matomas kaip statybų aikštelė. Statybų aikštelės gyventojai balansuoja netikrumo dėl ateities būsenoje: jie nežino, kuriam laikui gali planuoti savo gyvenimą šiame rajone, tačiau pripažįsta gyvenimo jame privalumus. Nes kvartalo, kuriam numatomas muziejaus po atviru dangumi (Skanseno) likimas, gyventojų ateitis išties nėra aiški. Netikrumas dėl savo rajono ir gyvenimo jame ateities savo ruožtu pagimdo visą aibę socialinių problemų, kas sudaro pagrindą rajono ir jo gyventojų stigmatizacijai, kaltinant juos apsileidimu ir netvarkingumu. Tačiau tai yra dešimtmečius programuojamas procesas.
Pavienių grupių kūrybinis aktyvumas neišsprendžia strateginiame lygmenyje užprogramuotos situacijos, tačiau gali išryškinti rajono potencialą, suburti jo gyventojus ir prisidėti formuojant alternatyvias rajono vystymo vizijas. Ir kaip tik tokiais atvejais, imant įgyvendinti alternatyvų rajono vystymo scenarijų, reikalingas skirtingų sektorių (interesų grupių) bendradarbiavimas. Juolab rajono gyventojai suinteresuoti geresnėmis sąlygomis savo rajone, aktyviausieji išmano biurokratinius mechanizmus. Ypač tie, kurie ne kartą bandė spręsti rajono infrastruktūros problemas. Taip pat svarbus išlieka ir seniūnijų vaidmuo, visų pirma, teikiant konsultacijas ir pagalbą, nors šių padalinių resursai itin riboti.
Kuriant alternatyvius scenarijus, medinės Šnipiškės galėtų būti kompleksiškai vystomas kaip išskirtinę istoriją ir rekreacinį potencialą turintis Vilniaus rajonas. Šis rajonas suteikia puikią progą išbandyti modelį, kurio atskaitos taškas yra ne greitkeliai, o dviračių ir pėsčiųjų takai – atsižvelgiant į tai, kad judėjimas mieste palaipsniui virsta skausminga sostinės problema.
Medinės Šnipiškės yra vertingos ne kaip statybų aikštelė, bet kaip rajonas su išskirtiniu gyvenimo būdu, galintis gerokai prisidėti prie gyvenimo kokybės sostinėje – siūlydamas naujas rekreacines erdves ir įdomias laisvalaikio formas, sutelkiant dėmesį, pavyzdžiui, į neformalią komunikaciją – juk tai istorinis keramikos dirbtuvių rajonas, kuriam būdinga gamtinė įvairovė – čia gyvena ir šikšnosparnių, ir šeškų, daug vaismedžių, nedidelių daržų, tai – fantastiška galimybė išvystyti pažintines platformas po atvirų dangumi.