Top Baneris

Trakų kultūros rūmų laukia transformacijos

2016 rugpjūčio 11 d.
Pasidalykite straipsniu

Ruošiamasi trakiečiams svarbios vietos – Trakų kultūros rūmų ir jų prieigų – sutvarkymui.

Prieš imantis rekonstrukcijos, bus ieškoma kuo platesniam gyventojų ratui tinkamo sprendimo. Tam pasitelkiama bene atviriausia įvairiems siūlymams forma – kūrybinės dirbtuvės.

Šiuo tikslu 2016 metais Kūrybinių industrijų parkas „Architektūros centras“ (KIP „Architektūros centras“) kartu su Trakų rajono savivaldybe, pritariant Trakų bendruomenei „Santalka“ ir Trakų seniūnijos seniūnaičių sueigai, inicijavo architektūrines-urbanistines dirbtuves „Trakų kultūros rūmų ir jų prieigų konversija“. Jas iš dalies parėmė Lietuvos kultūros taryba ir LR kultūros ministerija bei, žinoma, Trakų kultūros rūmai.

Trakų kultūros rūmai, pastatyti 1985 metais (arch. A. Paulauskas), yra vieta, kurioje telkiasi istorinio miesto kūrybinė bendruomenė. Tai svarbus objektas rajono ir miesto gyventojų visuomeniniame, kultūriniame ir politiniame gyvenime. Kultūros rūmų salėse rajono meno kolektyvai repetuoja, organizuoja konkursus ir koncertus. Rajono ir miesto gyventojai turi galimybę stebėti užsienio meno kolektyvų bei įžymių profesionalių atlikėjų pasirodymus. Garsus Kultūros rūmuose įsteigtas „Karališkasis teatras“, gausu klubų, suburiančių įvairaus amžiaus ir interesų žmones. Pastate įsteigta biblioteka ir jos patalpose vykstantys renginiai gausiai lankomi ir mėgstami. Čia pastogę rado ir Trakų atvira jaunimo erdvė (TAJE).

Intensyviai naudojamas pastatas (pernai buvo švenčiamas 30-metis) savo išvaizda, įranga ir pritaikymo galimybėmis paseno ir morališkai, ir fiziškai. Jame įsikūrusi biblioteka telpa tik iš dalies, joje nėra vaikų literatūros skyriaus, negalima plėtoti jaunimui skirtų programų (pavyzdžiui, sukurti laisvą jaunimo erdvę „Kavinę – skaityklą“, įrengti modernią informacinę- internetinę skaityklą, fonoteką bei videoteką ir pan.), neminint, kad pastatas nėra pritaikytas žmonėms su negalia. Rūmų veikla taip pat negali plėstis dėl vietos stygiaus, o TAJE netalpina norinčiųjų apsilankyti renginiuose…

Svarbi ir aplinka: rūmai stovi kultūriškai jautrioje aplinkoje – Trakų senamiestyje (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 17114). Tad jų vieta miesto planinėje struktūroje reikalauja naujo požiūrio ir įvairesnio pritaikymo, tenkinant visuomenės poreikius. Aikštė, kurioje vyksta miesto renginiai, „negyva“ paprastomis dienomis, ji – tik tranzitinis laukas, nes nesutvarkyta pagal šiuolaikinius viešųjų erdvių modeliavimo principus, nepritaikyta žmonėms ilsėtis joje.

traku kc 3

Didžiausias tiek savivaldos vadovybės (merės Editos Rudelienės, jos pavaduotojos Marijos Puč, patarėjos Dominykos Dubauskaitės, administracijos direktoriaus Jono Liesiaus, direktoriaus pavaduotojos Karolinos Narkevič, vyriausiojo architekto Povilo Montvilos ir kitų), bendruomenės, tiek organizatorių noras – padėti rasti (bendru visų suinteresuotųjų šalių sutarimu) sprendimus ir sukurti koncepciją, kaip būtų galima tiek Trakų kultūros rūmus, tiek teritoriją aplink juos transformuoti į patrauklią, šiuolaikinius poreikius atitinkančią kultūrinę erdvę – Trakų kultūros centrą. Būtent, centrą, nes vizijose Trakų kultūros centras – gyvas miesto kultūrinio gyvenimo epicentras.

Jau atlikta nemažai darbų: drauge su rūmų šeimininkais, jų rezidentais, bei valdžia aiškintasi, kaip būtų galima pertvarkyti rūmus ir jų aplinką, kad jie taptų gyvybinga, lengvai pasiekiama vieta, kurioje kiekvienas miesto gyventojas rastų ką veikti. Lygiagrečiai pasirašyta Trakų rajono savivaldybės administracijos ir KIP „Architektūros centras“ bendradarbiavimo sutartis, kuria sutarta drauge įgyvendinti kūrybinių dirbtuvių projektą, kuris, startavęs vasarą, baigsis rudenį. Atlikta ir gyventojų apklausa (nespėjusieji gali nuorodą į ją rasti Facebook‘o paskyroje Trakų kultūros centras), kuri bus pristatyta per kūrybinių dirbtuvių atidarymą.

Vargu, ar tokį ambicingą tikslą įmanoma pasiekti be aktyvaus pačių gyventojų dalyvavimo. Tad dirbtuvių metu Trakų kultūros rūmų ir jų prieigų ateities planus turėtų kurti ne tik trys architektų ir kitų specialistų komandos, bet ir savivaldybės atstovai, Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos darbuotojai, rūmų rezidentai, gyventojai – visi, kurie neabejingi Trakų ateičiai.

Jų visų laukiame oficialiame kūrybinių dirbtuvių starte, kuris įvyks rugpjūčio 20 d. (šeštadienį) 10 val. ryte Trakų kultūros rūmuose (Vytauto g. 69). Tikimės ugningų diskusijų ir išmintingo sutarimo.

Kūrybinių industrijų parko „Architektūros centras“ informacija


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video