Top Baneris

Tradicinės Rytų Azijos miestų urbanistikos virsmai

2016 spalio 25 d.
Pasidalykite straipsniu

Energetikos ir technikos muziejuje šiandien vyks Nyderlandų architektūros ir urbanistikos studijos MVRDV įkūrėjo Winy Maaso paskaita ir parodos „Vertical Village“ atidarymas. MVRDV skulptūra „Vertical Village“ – tai abstrakti meninė interpretacija, intensyvaus Azijos miestų plėtrą nagrinėjusio tyrimo rezultatas. Tai interaktyvus objektas, susidedantis iš 80 skirtingų detalių – baldų, kurios formuoja skirtingas kompozicijas.

„Vertical Village“ kolekcija – tai radikalios urbanistinio projektavimo vizijos rezultatas, o svarbiausia, kad ant jo galima atsisėsti“, – komentuoja Winy Maasas.

Šimtmečius rytų Azijos urbanistinis miestų audinys buvo formuojamas kaimų bei gyvenviečių, sudarytų iš smulkaus mastelio, neformalios ir dažnai lengvos, paprastos architektūros.

Winy Maas

Winy Maas

Dabar ten pradeda dominuoti didžiuliai bokštai, perdangos ir blokai su pasikartojančiais daugiabučiais, tokiais pačiais butais. Jie stumia tolyn ar griauna ubanistinius darinius, kurie čia formavosi šimtus metų. Šie nauji, bet svetimi pastatai kuria vakarietišką gyvenimo standartą, tačiau naikina vietos bendruomenes, kurios yra socialiai stiprios, aktyvios, turinčios savitą identitetą. Naujas vystymas trukdo miestų inovacijai, neskatina įvairovės ar prisitaikymo.

Ar įmanoma pakeisti jau vykstantį procesą? Kaip reikia vystyti šias teritorijas, tankinant jas tokiu principu, kad tradicinių gyvenviečių savybės būtų išsaugotos ir sustiprintos? „The Why Factory“ ir MVRDV siūlo šiuolaikinį vertikalų kaimą. Tai 3 dimensijų bendruomenė, kuri skelbia privačią laisvę, išskirtinumą, lankstumą ir kaimynišką gyvenseną. Tyrimas buvo pristatytas parodoje „Vertikalus kaimas: koncepcija“, kuri jau lankėsi Taipėjuje, Seule, Honkonge, Hamburge ir San Paule. Kaip parodos simbolis buvo sukurtas M 1: 10 modelis – skulptūra, kurio lankstūs, patogūs ir ilgaamžiški elementai tapo traukiantys žmones.

Winy Maasas yra vienas iš tarptautinį pripažinimą pelniusio Nyderlandų architektų ir urbanistų biuro MVRDV įkūrėjas bei tyrimų instituto „The Why Factory“, Delfto technikos universitete, įkūrėjas, vadovas ir profesorius. Winy Maasas skaito paskaitas tarptautiniu mastu viešuose renginiuose bei institutuose bei yra vizituojantis profesorius tokiuose universitetuose kaip „ETH Zurich“ (Šveicarija), „Berlage“ institutas (Nyderlandai), „Architektūros Asociacija“ (AA, Didžioji Britanija), Masačusetso technologijų universitetas (MIT JAV), Yale Universitetas (JAV), Ohajo valstijos universitetas (JAV) bei Roterdamo architektūros akademija.

MVRDV komanda yra išgarsėjusi tokiais projektais kaip Nyderlandų paviljonas Hanoverio „Expo“ parodoje, „Markethall“ turgus Roterdame, Nyderlandų nacionalinio transliuotojo biuras Hilver-sume, išskirtiniai daugiabučiai Madride, Amsterdame, Kopenhagoje. MVRDV darbai pristatyti įvairiose tarptautinėse bienalėse, parodose bei publikuoti ir aptarti knygose ir žurnaluose, tokiuose kaip the „New York Times“, „El Croquis“ ar „Wallpaper“. Winy Massas yra bendraautorius ir redaktorius įvairių knygų išleistų kartu su „MVRDV“ ar su „The Why Factory“.

Vieta ir laikas: Vilnius, spalio 25 d. 18 val. Energetikos ir technikos muziejus, Rinktinės g. 2. Paroda veiks iki lapkričio 6 dienos.

Renginį remia Nyderlandų karalystės ambasada.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video