Top Baneris

Statytojai laužo stereotipus: A++ klasės namas – jau ne prabanga

2017 sausio 13 d.
Pirmasis sertifikuotas A++ gyvenamais namas Lietuvoje.<br>Bendrovės „EKIE namas“ nuotr.
Pirmasis sertifikuotas A++ gyvenamais namas Lietuvoje.
Bendrovės „EKIE namas“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Griežtėjantys energinio efektyvumo reikalavimai privers pasitempti ne tik daugelį statytojų, bet ir pamažu keis pačių užsakovų požiūrį į pastatą, jo architektūros bei funkcionalumo santykį. Tuo neabejoja bendrovės „EKIE namas“, pastačiusios pirmąjį Lietuvoje gyvenamosios paskirties A++ klasės namą, direktorius Žilvaras Čiplys.

Silpnų grandžių nebuvo

„Vyrauja nuomonė, kad A++ klasės pastatų statyba yra labai brangi. Tačiau architektai projektuodami neretai nepaiso racionalaus medžiagų panaudojimo, tad statybos gali išbrangti taip, jog B klasės statinys pareikalaus daugiau investicijų net už A++ klasės, – teigė Ž. Čiplys. – Mūsų įmonės tikslas, ideologija – pasiekti aukščiausių rezultatų optimaliausiomis sąnaudomis, įrodyti, kad A+ ar A++ klasės pastatai nėra privilegija, prieinama tik labai pasiturintiems žmonėms.“

Kad tokia statyba gali būti ekonomiška, patvirtino ir pilotinis bendrovės A++ klasės gyvenimasis namas. Įmonės skaičiavimu jį atsiėjo pastatyti ne brangiau nei A energinio efektyvumo klasės mūrinį namą.

Kalbėdamas apie šį ambicingą projektą, Ž. Čiplys pripažino, jog šiuo atveju sutapo ne viena svarbi aplinkybė: architekto kompetencija, statytojų profesionalumas bei užsakovo įsiklausymas į specialistų rekomendacijas.

„Įgyvendinat tokio pobūdžio projektus esminiais momentais tampa kompleksiškumas ir komandinis darbas. Būtina numatyti viską iki smulkmenų – pradedant medžiagiškumu ir baigiant konstrukciniais sprendimais“, – įvardijo „EKIE namo“ vadovas Ž. Čiplys.

ekie namas 2

Rezultatas pranoko lūkesčius

Specialisto teigimu, šio projekto sėkmę didžiąja dalimi lėmė jau projektavimo metu išgryninti racionaliausi architektūriniai bei technologiniai sprendimai.

„Kokybiškas statinio projektas – viena svarbiausių sklandaus darbo statybos aikštelėje prielaida. Architektūra turi būti suderinta su energinio naudingumo reikalavimais. Taip pat nevertėtų turėti iliuzijų, jog A++ standartų pavyks pasiekti pasirinkus kartotinį projektą. Kiekvienas sklypas, situacija – unikalūs, tad ir kiekvienu atveju projektas turi būti rengiamas individualiai“, – atkreipė dėmesį pašnekovas.

Ž. Čiplys neretai sulaukia klausimų, kaip įmonės specialistams pavyko pasiekti gerokai aukštesnių, nei šiuo metu deklaruojami, standartų. Antai A++ statiniams sandarumo koeficientas privalo būti ne didesnis kaip 0,6, o „EKIE namo“ pastatyto A++ gyvenamojo namo pasiekė net 0,36.

„A+ ir A++ klases skiria tik niuansai. Tad jei statytojai yra savo srities profesionalai, ne tik žinantys, ką reiškia sandarumas, bet ir galintys dar labiau pasistengti, kad pasiektų aukštesnių standartų, nėra nieko neįgyvendinama“, – įsitikinęs įmonės vadovas.

ekie namas 1

Atsigręš į mūrinę statybą

Kaip vieną svarbiausių aukštus energinius parametrus užtikrinančių elementų „EKIE namo“ įgyvendintame A++ klasės projekte reikėtų paminėti ir unikalią termoizoliacinę struktūrą, kurią bendrovė sukūrė bei užpatentavo 2007 metais ir sėkmingai taiko ekologiškų ir ekonomiškų skydinių medinių pastatų statyboje.

Ž. Čiplio teigimu, dinamiška rinka ir aukščiausių rezultatų ambicijos skatina nuolatos ieškoti naujų paslaugų, statybos proceso tobulinimo bei sąnaudų optimizavimo rezervų.

„Iki šiol mūsų įmonė specializavosi medinių namų statyboje, tačiau siekdami įtikti skirtingas nuomones turintiems užsakovams plečiame savo asortimentą – planuojame statyti ir energiškai efektyvius mūrinius namus. Beje, kol kas nemažai žmonių tikisi, kad medinė statyba bus gerokai pigesnė nei mūrinė. Tačiau kalbant apie A ir aukštesnės energinio efektyvumo klasės pastatus, takoskyra tarp kainų jau nebėra labai ženkli: kuo daugiau „pliusų“, tuo kaina artimesnė mūrinei“, – konstatavo „EKIE namo“ vadovas.

Ž. Čiplys pripažino, jog vis daugiau namus planuojančių statyti žmonių orientuojasi nebe į minimalius šiandienos A energinio efektyvumo reikalavimus, bet jau pasiryžę vienam ar net dviem žingsniams į priekį.

„Natūralu, kad žmonės jau planuoja statytis A+ ar net A++ klasės būstus, nes nuo 2018-ųjų visi naujai išduodami leidimai gyvenamosios paskirties statybai privalės būti A+ klasės. Motyvacijos labai skirtingos – nuo ekologiškos ideologijos, išliekamosios vertės iki „todėl, kad galiu sau tai leisti“. Džiugu, kad daug pastangų skirdami ne tik kokybei ir energijos taupymui, bet ir statybos kaštų mažinimui, galime patenkinti išrankiausių užsakovų lūkesčius“, – teigė „EKIE namo“ vadovas.

ekie namas 6

Skaičiai ir faktai

Pirmasis sertifikuotas A++ gyvenamais namas Lietuvoje
Architektas: Marius Morkūnas (studija „Kūnas“).
Vieta: Pasvalio rajonas.
Statybos metai: 2016.
Bendras plotas: 129 kv. m.
Konstrukcijos: džiovintos klijuotos medienos karkasas; dirbtuvėse pagaminti skydai sumontuoti statybų aikštelėje ir užsandarinti.
Pamatai: gręžtiniai poliniai su vėdinimo angomis.
Langai ir durys: bendra šilumos perdavimo koeficiento vertė – 0,72 W/m²K.
Energija: rekuperatorius (šilumos grąža 93 proc.), fotovoltinė jėgainė (pagamintos energijos perteklius sandėliuojamas elektros tinkluose), oras–oras (šildymui, vėsinimui), oras–vanduo (karštam vandeniui ruošti).

 RĖMĖJO TURINYS 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video