Nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigaliojantis LR statybos įstatymo pakeitimas – viena daugiausia aptarinėjamų šių dienų temų. Kalba tiek NT rinkos atstovai, tiek daug klausimų turintys pirkėjai. Ypač daug diskutuojama apie naują reikalavimą – nuo sausio mėn. gyvenamąjį būstą bus galima parduoti tik patvirtinus 100 % statinio baigtumą. Įstatymo leidėjai sako, kad šio pakeitimo tikslas – apsaugoti pirkėjus, kurie įsigydami būstą neišbaigtame name prisiimdavo ne vieną riziką. Tačiau tai lygiai toks pat didelis pokytis ne tik pirkėjams, bet ir NT vystytojams. Ką svarbu žinoti?
Statiniai, kuriems bus taikoma nauja tvarka
Įstatymo leidėjų prioritetas – vartotojų apsauga. Žinant tai, skamba logiškai, kad ši nauja tvarka bus taikoma tik patalpoms, esančioms gyvenamosios paskirties daugiabučiuose (trijų ir daugiau butų), bei gyvenamosios paskirties patalpoms, esančioms kitų paskirčių pastatuose. Kartais gyvenamosios paskirties patalpos įrengiamos buvusiuose poilsio namuose, vasarnamiuose, sodo nameliuose ir panašiai. Preliminarios pirkimo-pardavimo sutartys bus galimos, tačiau oficialus pardavimas su notaro parašu – ne.
Tiesa, svarbu paminėti tai, kad naujieji ribojimai taikomi ne pačiam statiniui, o atskirų patalpų pardavimui. Vis daugiau naujosios tvarkos niuansų NT rinkos atstovai siekia išsiaiškinti kartu su patikima advokatų kontora – patyrę NT srities teisininkai konsultuoja, paaiškina esminius pakeitimus ir, žinoma, punktus, kurie labiausiai aktualūs NT vystytojų verslui.
Tačiau situacija kol kas nesikeis tiems NT srities atstovams, kurie dirba su negyvenamosios paskirties patalpomis. Tai prekybos centrai, kūrybinės erdvės, sporto paskirties patalpos ir t. t. Tokias erdves bus galima parduoti ir neįregistravus visiško šio turto baigtumo.
Vieni esminių pokyčių NT vystytojams
Jau dabar kalbama apie tai, kad nauji pakeitimai apsaugos pirkėjus nuo nebaigto turto pirkimo rizikų, bet tuo pačiu metu kels naujus iššūkius. Tiesa, ne tik juos, bet ir būstų kainas. NT rinkos atstovai sako, kad nors projektavimo etapų numatoma mažiau, vietoj trijų lieka du (dar vienas statybos įstatymo pakeitimų tikslas – paspartinti namo pridavimo etapus ir sumažinti atsakingų institucijų krūvį) – kiekvienas etapas pareikalaus daugiau laiko ir investicijų.
Nauja tvarka keičia ir esminių projekto sprendimų sąvoką. Pavyzdžiui, architektūrinė idėja tampa esminiu sprendimu – NT turto vystytojai, rengdami projektinį pasiūlymą, turės itin atsakingai tai įvertinti. Jeigu tokį esminį spendimą teks koreguoti po statybą leidžiančio dokumento išdavimo, teks kartoti ir procedūrą – gauti naują leidimą.
Ne paslaptis, kad iki įstatymo pakeitimo daugelis NT vystytojų parduodavo butus nešimtaprocentinio baigtumo statiniuose tam, kad galėtų finansuoti statybų užbaigimą. Įsigaliojus pakeitimams, statybų biudžetą sudarantys NT vystytojai privalės skaičiavimuose įtraukti papildomas eilutes būtent dėl ilgesnių statybos terminų. Teisininkai sako – dažniausiai kuo ilgesnis statybų procesas, tuo prastesni statybų biudžeto finansiniai rodikliai.
Žinoma, kai kuriais atvejais tam, kad gautų statybas užbaigti leidžiančių finansinių lėšų, statytojams pakaks ir preliminarios pirkimo-pardavimo sutarties. Be to, teks apgalvoti ir tai, kaip sukurti efektyvią tvarką atvejais, kai NT pirkėjai norės turtą įsirengti anksčiau, nei bus patvirtintas statinio šimtaprocentinis baigtumas. Reikės nustatyti naują efektyvią tvarką ir taisykles įsileidžiant į objektus papildomus vystytojų ar pačių NT pirkėjų subrangovus.
Tai keli esminiai aspektai, kurie lems NT rinkos pokyčius, svarbius tiek pirkėjams, tiek NT vystytojams. Kadangi tai tik pakeitimų įsigaliojimo pradžia, išties verta kylančius klausimus iškart aptarti su teisininkais. Tiesa, numatyta, kad sausio 1 d. bus bendra priimtų įstatymų įsigaliojimo data, tačiau su statybos leidimais susiję pakeitimai įsigalios kiek vėliau – nuo liepos 1 d.
1 komentaras. Leave new
Toks įstatymas tikrai reikalingas. Kažkokia nesąmonė buvo tiek nebaigti namai .
Pavyzdžiui Amerikoje nebuvo galima priduoti naujo neįrengto namo . Gerai, kad dabar šioje srityje bus tvarka ir Lietuvoje.