Top Baneris

Statybos darbų vadovas: būtinybė ar privilegija?

2014 kovo 31 d.
Pasidalykite straipsniu

Statybos techniniame reglamente (STR) sklandaus darbo statybų aikštelėje užtikrinimas – statinio statybos vadovo uždavinys. Vis dėlto darbai daug dažniau siūlomi statybos darbų vadovams, ir, įdomiausia, jiems keliami ne ką mažesni reikalavimai nei statybos vadovui. Dalis „Statybos ir architektūros“ pašnekovų pirštais baksnojo į STR, kuriame statybos darbų vadovo pareigybės nėra. Statybų rinkos senbuvės statybos darbų vadovų pareigybės neišsižada – šiose įmonėse aiškiai apibrėžti tokiems specialistams keliami reikalavimai ir jų atsakomybės. Galbūt statybos darbų vadovai – tik didžiųjų įmonių privilegija?

Teorija ir praktika statybų aikštelėje skiriasi

Teigiamos žinios apie atsigaunančią statybų rinką, tačiau vis dar retos statybininkų gretos į statybų aikšteles pritraukia ne tik kvalifikuotų specialistų. Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Civilinės inžinerijos mokslo centro direktorius dr. Virgaudas Juocevičius įsitikinęs – šiandien, kai ypač plačiai šnekama apie statybininkų profesionalumo problemą, kai statybų aikštelėje galima rasti jokios kvalifikacijos neturinčių vakarykščių darbo biržos klientų, reikli kvalifikuotų statybos darbų vadovų vykdoma priežiūra ypač svarbi.

Vis dėlto ne visų statybos įmonių darbuotojų gretose minimi statybos darbų vadovai. Kartais aikštelėje kokybišku ir sklandžiu darbu rūpinasi patys statinio statybos vadovai. Tai patvirtino ir Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) vykdomasis direktorius Vaidotas Šarka. Jis pabrėžė, kad STR apibrėžtos statinio statybos vadovų, statinio statybos specialiųjų darbų ar statinio statybos bendrųjų darbų bei projekto vadovų pareigos ir atsakomybės. „Statybos darbų vadovas – konkrečioje įmonėje numatyta pareigybė arba, tikėtina, iš senų laikų prigijęs pareigų pavadinimas. Galbūt statybų aikštelėje darbų vadovu pavadinamas net ir neturintis atitinkamo išsilavinimo asmuo“, – paaiškino V. Šarka.

Kokybei užtikrinti – komandinis darbas

Statybos bendrovė Panevėžio statybos trestas (PST) vadovaujasi principu, kad norint užtikrinti kokybę ir sklandų darbą aikštelėje reikia tiek žmonių bei specialistų, kad jie fiziškai galėtų įvykdyti jiems numatytas funkcijas. Tad statybos aikštelėje darbus dalijasi statybos darbų vadovai ir statinio statybos vadovai. Statybos darbų vadovai dirba specializuotuose padaliniuose ir vadovauja brigadoms, kurios atlieka įvairius statybos – betonavimo, konstrukcijų montavimo, mūrijimo, apdailos, elektros ir santechnikos montavimo bei kt. – darbus, užsako konkretiems darbams reikiamų statybinių medžiagų ar mechanizmų, kontroliuoja atliekamų darbų kokybę, pildo statybos darbų žurnalą bei medžiagų atitikties deklaracijas. Kartais darbininkų darbo kokybei užtikrinti pasitelkiamas ir brigadininkas. O statybos vadovai atsakingi už visą veiklą aikštelėje, taip pat koordinuoja statybos darbų vadovų darbą. Jų skaičius objekte, kaip ir dera, priklauso nuo objekto dydžio bei sudėtingumo.

Statybos darbų vadovų stiprybė, anot bendrovės PST statybos direktoriaus Dariaus Urbono – konkrečios srities išmanymas. Įmonėje dirbantiems statybos darbų vadovams būtinas inžinerinis išsilavinimas, kvalifikacijos atestatas ir ne mažesnė nei trejų metų darbo patirtis. Paprastai statybos darbų vadovai – jaunesni specialistai, išmanantys siauresnę sritį, ketinantys ateityje tapti statybos, dar vėliau – projekto vadovais.

D. Urbonas pasakojo praktikoje ne kartą susidūręs su subrangovais, kurie, tinkamai neįvertinę prisiimtų darbų sudėtingumo, pritrūksta aukštos kvalifikacijos specialistų. Taigi ar rinkoje jaučiamas statybos darbų vadovų stygius? „Nebent provincijoje, bet tikrai ne sostinėje“, – patikino D. Urbonas. Jo teigimu, labiau trūksta specialiųjų darbų vadovų, dirbančių su inžinerinėmis sistemomis: elektra, automatika, santechnika.

Statybų bendrovėje „Mitnija“ statybos darbų vadovai – irgi viena projekto valdymo grandžių. Statybos darbų vadovai dirba įvairiuose objektuose, o jų darbas, anot įmonės „Mitnija“ projekto vadovo Jono Čaikausko – rūpintis medžiagų tiekimu, taip pat prižiūrėti konkrečius statybos ar apdailos darbus atliekančius darbininkus. Kvalifikacijos atestatas statybos darbų vadovui nėra būtinas. Dažniausiai tai – jauni specialistai, išmanantys konkrečią statybų sritį ir įgiję inžinerinį išsilavinimą.

Kad statybos darbų vadovų pareigybė reikalinga, patvirtino ir bendrovės „YIT Kausta“ projekto vadovas Jonas Kličius. „Jei nori darbų kokybės, inžinerinio personalo turi netrūkti“, – sakė J. Kličius. „YIT Kaustos“ įgyvendinamuose projektuose statybos darbų vadovui aikštelėje patikima vadovauti keliasdešimties žmonių komandai, rūpintis jų darbams reikalingų medžiagų užsakymais, pildyti darbo laiko apskaitos žiniaraščius. Inžinerinis darbų vadovo išsilavinimas, šio specialisto įsitikinimu – toks pat privalumas, kaip ir bet kurios kitos grandies statybų aikštelės darbuotojui.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video