Top Baneris

Šiuolaikinis biurų pastatas: orientacija – funkcionalumas

2014 vasario 18 d.
Pasidalykite straipsniu

Prieš tris mėnesius atidarytame Visorių informacinių technologijų parko (VITP) administraciniame pastate dar galima išsinuomoti vieną 42 kvadratinių metrų ploto biuro patalpą. Likusios penkių aukštų, dviejų korpusų, 7300 kvadratinių metrų ploto biurų patalpos užpildytos – čia jau įsikūrė 22 informacinių technologijų (IT) verslo įmonės, kuriose dirba beveik 500 darbuotojų.

Prašė racionalių sprendimų

Centro, kuriame galėtų susitelkti IT srities įmonės, poreikį VšĮ Visorių informacinių technologijų parko kūrėjams patvirtino dar 2007 metais atliktas tyrimas. Šios srities įmonėms patraukli ir verslo bei akademinę bendruomenes jungiančio klasterio idėja. Kaip tik todėl, pasak VšĮ Visorių informacinių technologijų parko plėtros direktoriaus Sauliaus Arelio, įmonėms parke plėtojant savo gamybines, tiriamąsias linijas, VITP apsisprendė kurti inkubatorių ir infrastruktūrą informacinių technologijų verslui.

Formuluodami statinio projektavimo užduotį biurų pastatui užsakovai
pagrindinį reikalavimą kėlė infrastruktūrai – kad ji tiktų veikti IT įmonėms, turėtų reikiamus tinklus, patogų darbo vietų išdėstymą. Parko plėtotojai siekė ir to, kad statinio architektūra pritaptų ir prie viso rajono stilistikos, tiesa, nepuoselėjo planų pastatydinti architektūros konkursų premijų vertą objektą. „Projektas turėjo būti be įmantrybių, logiškas, asketiškas, orientuotas į funkcionalumą, maksimaliai išnaudojantis erdvę biurų patalpoms“, – aiškino S. Arelis.

„Maksimaliai gerai už mažiausią kainą, – taip užduotį apibūdino viešąjį konkursą laimėjusios Vilniaus architektūros studij os architektas, projekto vadovas Vytautas Lukoševičius. – Tai nėra paprasta šiais laikais, kai visi užsakovai žino, kas yra gerai, kai visi nori kokybiškų ir pačių moderniausių sprendinių, o biudžetas ribotas. Projektas buvo pradėtas ne pačiu palankiausiu laikotarpiu – 2010 metais.“

Komandinio darbo pamokos

VITP administracinio centro užsakovai, pasak V. Lukoševičiaus, gerai pasiruošė projektui – konkrečiai suformuluotos projektavimo užduotys padėjo racionaliai panaudoti turimas lėšas ir rasti galimybių ne tik šabloniniams architektūriniams sprendimams.

Parengti technines sąlygas VITP padėjo bendrovės „Sweco Lietuva“ specialistai, atstovauti užsakovo interesams viso statybos proceso metu VITP vadovai pasisamdė konsultantą. „Konsultantas Rimgaudas Žaliauskas ir šiandien dirba, sprendžia vis dar iškylančius pastato rangos klausimus“, – pasakojo VITP plėtros direktorius S. Arelis. Pasitelkti konsultantą buvo nuspręsta dar tada, kai nebuvo įvykęs konkursas techninei priežiūrai parinkti.

„Konkursą vėliau laimėjo atsakinga įmonė – „Sweco Lietuva“, bet mes, iki tol neturėję darbo su ja patirties ir išvis nepatyrę statybų versle, neįsivaizdavome, kiek pagalbos vykdant projektą gausime iš techninio prižiūrėtojo. Mums administracinio centro statyba yra vienkartinis verslas – nesame profesionalūs nekilnojamojo turto plėtotojai, esame konsultantai, dirbantys su IT įmonėmis. Prireikė, tai ir pasistatėme, reikės, ir dar pasistatysime (šiuo metu svarstomi planai dėl naujos infrastruktūros, skirtos technologiniam verslui, plėtros – red.), bet tai nėra mūsų nuolatinė veikla, – aiškino S. Arelis. – Reikėjo rengti paraišką dėl finansavimo, planuoti statybas, spręsti reikalus su profesionaliais projektuotojais, rangovais, techniniais prižiūrėtojais. Suprantama, su jais esame priešingose sutarties pusėse, todėl ir norėjome turėti kompetencijos saugiklį – šias temas išmanantį savo darbuotoją.“

Atsakymas į klausimą, koks užsakovas architektui parankesnis – reiklus ar nė nežinantis, ko nori, matyt, nėra paprastas. Iš pirmo žvilgsnio idealios aplinkybės – laisvos rankos kūrybai – neretai radikaliai pakinta, kai užsakovas įgyvendinant projektą susivokia, kiek gali kainuoti atsainus požiūris į projektavimą.

Anot architekto V. Lukoševičiaus, vykdant VITP projektą dar viena išties kompetentingo specialisto nuomonė sprendžiant projektavimo klausimus buvo naudinga: „Galėčiau sakyti, kad šiuo atveju rankos buvo surištos, bet jeigu užsakovo atstovą vertinsi kaip kolegą, su kuriuo gali pasitarti, kurio klausimai priverčia dar kartą pergalvoti sprendimus ir pasitikrinti, ar buvai teisus gindamas savo nuomonę, bendro darbo rezultatas bus teigiamas. Tada ir projektuotojai galės tik ramiau miegoti. Galiu pasakyti, kad dėl VITP administracinio pastato aš ramus.“

Apšiltinimo sprendimai – su dviguba apsauga

Viena pagrindinių užsakovų užduočių projekto autoriams (projekto vadovas V. Lukoševičius, architektas Emilis Petkevičius, idėjos autoriai architektai Vidmantas Kančiauskas, Juozas Vaškevičius, konstruktorius Audrius Rinkevičius) buvo užtikrinti mažas energijos sąnaudas eksploatacijos metu, taigi pirmiausia – pastato sandarumą. Į architektų siūlymą fasadui naudoti daugiasluoksnes cinkuotos skardos plokštes su termoizoliaciniu sluoksniu užsakovai iš pradžių sureagavo šiek tiek skeptiškai.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video