Top Baneris

Tarptautinės paminklų ir paveldo vietovių dienos proga – apdovanojimai už archeologijos paveldo saugojimą

2014 balandžio 18 d.
Pasidalykite straipsniu

Tarptautinės paminklų ir paveldo vietovių tarybos (ICOMOS) sprendimu balandžio 18-oji jau nuo 1983 metų paskelbta Tarptautine paminklų ir paminklinių vietovių diena. Nuo to laiko šią dieną paveldui skiriamas ypatingas dėmesys aktualizuojant vis kitą kultūros paveldo objektų grupę. 2014 metais pasirinkta aktualizuoti memorialinį paveldą.

Lietuvoje Tarptautinės paminklų ir paminklinių vietovių dienos minėjimas buvo atgaivintas 1997 metais Kultūros paveldo departamento iniciatyva. Kasmet vykstančiais jos minėjimui skirtais renginiais norima ne tik suburti paveldosaugininkus pasidalinti patirtimi bei aptarti iškylančias problemas, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į kultūros paveldo objektus ir jų išsaugojimo svarbą.

Šiais metais Kultūros paveldo departamentas, pasitikdamas Tarptautinę paminklų ir paminklinių vietovių apsaugos dieną, bendradarbiaudamas su Lietuvos mokslo akademijos Mokslininkų rūmų skyriumi surengė seminarą, kuriama buvo aptariami su XX a. pradžios paveldu, prie kurio priskirtini ir Pirmojo pasaulinio karo atmintį saugantys objektai, susiję klausimai.

Pranešimus skaitė Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė (nuotraukoje, pranešimo tema – „Kultūros paveldo aktualizavimas ir darni plėtra“) bei istorikai dr. Marija Drėmaitė ir Karolis Kučiauskas. LR Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkės Gražinos Drėmaitės tema – pagrindinės kultūros paveldo apsaugos politikos kryptys ir aktualijos.

Renginio metu buvo apdovanoti ir geriausių 2013 metų archeologijos paveldo išsaugojimo darbų konkurso laureatai keturiose kategorijose. Apdovanojimas už nykstančių archeologijos vertybių mokslinius tyrimus ir informacijos sklaidą iškeliavo į Kauną. Čia įsikūręs Vytauto Didžiojo universiteto Radijo klubas daug prisidėjo informuojant visuomenę apie Lietuvos piliakalnius.

Laurai už archeologijos vertybių pritaikymą atiteko Klaipėdos rajono savivaldybės administracijai. Taip įvertintos šios institucijos pastangos organizuojant darbus, leisiančius visuomenę supažindinti su Klaipėdos rajono piliakalniais bei pritaikyti juos lankymui. Savivaldybės administracijos dėka piliakalnius apraizgė pėsčiųjų takeliai, šalia jų atsirado informaciniai stendai

Salantų regioninio parko direkcijos darbuotojai, atgaivinę Kartenos ir Imbarės piliakalnius, tapo laureatais archeologinių vertybių tvarkymo kategorijoje.

Atsiimti apdovanojimo už archeologijos vertybių priežiūrą atvyko Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Birutė Kulnytė. Muziejaus darbuotojai pagerbti už Gedimino kalno ir Aukštutinės pilies priežiūros darbus, želdynų sutvarkymą. Šis projektas susilaukė ypatingo renginio svečių dėmesio, mat jį įgyvendinus sugrįžo istorinis vaizdas, išryškėjo gynybiniai piliakalnio įtvirtinimai.

Geriausių archeologijos paveldo išsaugojimo darbų konkursą Kultūros paveldo departamentas drauge su Lietuvos archeologijos draugija organizuoja jau dešimtmetį. Pasak departamento direktorės Dianos Varnaitės, šį konkursą organizuoti pradėta siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į pačius seniausius Lietuvos istorijos liudininkus: „Dėl neigiamos gamtos reiškinių įtakos bei didelių išsaugojimo darbų kaštų ne vienas jų yra paliktas nykti. Tikimės, jog kasmet pagerbdami asmenis bei organizacijas, daugiausiai nuveikusius archeologinių kultūros paveldo vertybių išsaugojimo vardan, į šį darbą skatiname įsitraukti vis daugiau žmonių“.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video