Top Baneris

Saugaus darbo turi būti mokoma, ir mokyti reikia ne vadovus

2020 lapkričio 16 d.
Geri pastoliai 4
„Layher Baltic“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Daugelis statybų bendrovių sutaria, kad didžiausia permaina statybų sektoriuje pastaraisiais metais – tai mažiausios kainos kriterijaus panaikinimas viešuosiuose pirkimuose. Kaip tik šis kriterijus neleido bendrovėms sąžiningai konkuruoti ir taikyti aukščiausių darbo kokybės standartų. O juk kaip tik nuo jų priklauso ir darbuotojų saugumas, ir kartais net jų gyvybė.

Tikroji statybų kokybė – saugi ir efektyvi

Mažiausios kainos kriterijaus panaikinimas plačiai atvėrė duris pačių statybininkų iniciatyvai atlikti darbus saugiau ir kokybiškiau – atsirado galimybė investuoti ir į kokybiškesnes medžiagas, ir į aukštesnę darbuotojų kvalifikaciją. Pradėjus taikyti ekonominio naudingumo kriterijų, jie savo darbe gavo galimybę parodyti našumą ir efektyvumą – tikruosius konkurencingumo rodiklius.

Kaip pažymi bendrovė „Layher Baltic“, prekiaujanti pastoliais Lietuvoje, įvedus ekonominio naudingumo kriterijų, automatiškai padidėjo paklausa saugesnius statybos darbus užtikrinančiai produkcijai: kokybiškesniems pastoliams, tvirtinimo sistemoms, saugioms laiptinėms, turėklams ir laikiniesiems stogams, naudojamiems statybų metu uždengti be stogų stovinčius pastatus, kad darbai viduje nenutrūktų.

Geri pastoliai 1

Sukūrė mokymų bazę

Kad statybininkai ne tik gautų kokybišką ir saugią produkciją, bet ir galėtų ją taisyklingai ir saugiai sumontuoti, 2016 m. kelios profesionalių pastolininkų bendrovės įsteigė pelno nesiekiančią įmonę – Baltijos šalių pastolininkų asociaciją (angl. Baltic Scaffolding Association). Nuo tol ji jau ketvirtus metus atlieka dvi pagrindines funkcijas: moko statybos darbuotojus saugaus ir kokybiško pastolių montavimo ir, bendradarbiaudama su Valstybine darbo inspekcija, kontroliuoja darbų saugos reikalavimų laikymąsi pačiose statybvietėse. Kaip tik asociacija inicijavo, kad 2019 m. Lietuvoje buvo įregistruota pastolininko kvalifikacija.

„Mūsų pareiga, – leidiniui sakė asociacijos atstovas Aleksas Kusleika, – apmokyti pastolių vartotojus, kaip su jais dirbti, o pastolius perkančių bendrovių pareiga – užtikrinti darbų saugumą savo darbuotojams. Visais lygiais, visuose segmentuose. Šimtaprocentinį saugumą. Ir tam nėra kito varianto kaip tik per mokymus.“

Anot jo, geriausias būdas tai užtikrinti – dirbti su pačiais statybų darbuotojais, tais, kurie pastolius stato, tikrina juos ir ant jų dirba. Taip pat ir su tais, kurie pastolius nuomojasi: jei toks darbuotojas turės visas reikiamas žinias, jis ir save apsaugos, ir kitus patikrins.

Pagrindiniai asociacijos mokymai organizuojami UAB „Layher Baltic“ patalpose, tačiau suprasdami, kad toli gražu ne visi statybininkai turi galimybę atvykti iš savo objektų, lektoriai organizavo išvažiuojamuosius mokymus: sutarę adresą ir laiką, jie atvyksta į statybvietę su visa mokomąja medžiaga ir moko būsimus pastolininkus gyvai, natūraliomis statybvietės sąlygomis.

Geri pastoliai 2

„Koronaviruso pandemija kuriam laikui pristabdė mokymų procesą, – pasakoja A. Kusleika. – Sumažėjus darbų apimčiai visi naudojosi tais ištekliais, kurių turėjo. Bet dabar jau mokymų rinka visiškai atsigavusi. Mes tiesiog atsižvelgiame į karantinavimosi tikimybę ir laikinai nevedame mokymų tose šalyse, kur tektų karantinuotis. Virtualūs mokymai nuotoliniu būdu – ne mūsų variantas, virtualiai praktinės dalies neišdėstysi ir vaizdo medžiaga tam prastas pagalbininkas. Kokybiškai pastolininką galima išmokyti tik darbo vietoje, kad instruktorius stebėtų jo veiksmus ir galėtų iškart pastebėti klaidas. Kiti variantai – pernelyg nesaugūs.“

Suteikia paklausias kvalifikacijas

Baigę asociacijos mokymus, statybų darbuotojai gauna atitinkamą atestatą ir kortelę su QR kodu, pagal kurį galima patikrinti pastolininko kvalifikaciją. Į šio kodo duomenis taip pat galimas ir kompetencijų įkėlimas. Netolimoje perspektyvoje numatoma pastolininkų atestavimo duomenis tiesiogiai susieti su „Statreg“ sistema.

Geri pastoliai 3

Kaip rodo praktika, darbuotojai, turintys asociacijos atestatą, yra kur kas paklausesni tarp darbdavių: jie į statybvietę ateina visiškai paruošti kvalifikuotam ir efektyviam darbui. „Organizacija nesiekia pelno ir nesivaiko kiekybės, – teigia asociacijos atstovas. – Mes siekiame šimtaprocentinės garantijos, kad bus išvengta bet kokių nelaimių, susijusių su pastoliais. Stengiamės išmokyti visko, ko tik įmanoma, kad tik darbai vyktų sklandžiai ir saugiai.“

A. Kusleika žurnalui papasakojo dar ir tai, kad šiuo metu asociacijoje ruošiamas naujas pastolių vadovas, savo standartais ir taisyklėmis prilygstantis Beniliukso šalių – aukščiausiems – standartams. Per pusmetį jis bus pristatytas Valstybinei darbo inspekcijai. Remiantis šiuo vadovu, bus taikomos bendros ir sisteminės saugumo taisyklės, galinčios iš rinkos išstumti daugybę mažų, nesaugiai dirbančių kompanijų.

BSA3 PNG file

Baltijos šalių pastolininkų asociacija

Salininkų g. 82, Vilnius

Tel. +370 643 28 022

El. p. info@balticbsa.com

PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video