Top Baneris

Pritzkerio premija – architektūros švyturiu tapusiam juodaodžiui, kurio darbai keičia bendruomenes (1)

2022 kovo 17 d.
092023524 c22d2ff6 3509 4788 be68 017f1445d901
Francis Kéré nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Burkina Faso architektui Diébédo Franciui Kéré įteikta šių metų Pritzkerio architektūros premija. Gando mieste Burkina Fase gimęs architektas – pirmasis afrikietis ir pirmasis juodaodis, pelnęs šį prestižinį apdovanojimą, kuris kasmet teikiamas dar nuo 1979-ųjų.

F. Kéré buvo įvertintas už savo darbus, kurie, anot komisijos, architektūros procese įgalina ir keičia bendruomenes. „Jis tapo švyturiu architektūroje, – teigė Pritzkerio komisijos nariai. – Jis mums parodė, kaip šiandien architektūra gali atspindėti ir užtikrinti viso pasaulio žmonių poreikius, įskaitant estetinius.“

Berlyne gyvenantis F. Kéré suprojektavo daugybę mokyklų ir sveikatos centrų visoje Afrikoje: Benino Respublikoje, Toge, Kenijoje, Mozambike, Malyje, Sudane ir gimtajame Burkina Fase.

Vienas pirmųjų jo projektų buvo pradinė mokykla gimtajame Gando mieste, kurią pradėjo projektuoti dar studijuodamas universitete Vokietijoje. Vaizdo interviu su „Dezeen“ architektas sakė, kad mokykla nėra tradicinis Afrikos pastatas. Kaip ir daugelyje kitų projektų, čia naudotos vietinės medžiagos, mokykla suprojektuota atsižvelgiant į vietos klimatą.

Be bendruomenės pastatų, F. Kéré taip pat suprojektavo savo gimtosios šalies Burkina Faso parlamento pastatą ir kaimyninio Benino parlamento pastatą.

Be daugybės pastatų, F. Kéré yra sukūręs daugybę paviljonų, įskaitant 2017 m. „Serpentine Pavilion“ paviljoną Londone, kurio pagrindą sudarė medis ir centrinis krioklys. Pritzkerio architektūros premija laikoma svarbiausiu architektūros apdovanojimu už viso gyvenimo nuopelnus.

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Šaltinis:

lrytas white

Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • 2022-03-17, 11:55  

    Nice, odos spalva 2022 dar aktualu…

Rekomenduojami video