Namų saugumas visiems yra prioritetas, todėl nesinori nešiotis raktų kišenėje, kad nepamestumėme. Visgi, raktai pasimeta kažkur rankinėje, automobilyje ir tenka nervingai kapstytis po daiktus jų beieškant. O jei tai maži vaikai, kurie visuomet ką nors palieka? Modernus sprendimas, padėsiantis pamiršti šiuos rūpesčius, yra automatinės užraktų sistemos. Nuo šiol galima atrakinti duris jums patogiu pačių pasirinktu būdu: piršto antspaudu, nuotoliniu valdymo pulteliu ar išmaniuoju telefonu. Ir daugiau jokių dingusių raktų!
Išmaniosios spynos: ar saugu ir kokie galimi pasirinkimo variantai?
Svarstydami, ar verta rinktis automatines spynas, daugelis pirmiausia nori išsiaiškinti galimus optimalius pasirinkimo variantus. Taip pat didelė dalis žmonių vis dar su įtarumu žvelgia į naujausias technologijas. Tad pateikiame atsakymus į abu klausimus.
Tarptautinė kompanija „Reynaers Aluminium“, tiekianti aliuminio langų, durų ir fasadų sistemas, rekomenduoja rinktis iš dviejų automatinių spynų sistemų – „Autotronic“ ir „Multitronic“. Kuo jos skiriasi?
Naujoji penkių taškų „Autotronic 836“ serijos spyna su „DuoSecure“ technologija yra optimalus sprendimas kiekvienam. Šios automatinės spynos atitinka RC2 atsparumo įsilaužimui lygį – bandymo metu durys atlaiko ne mažiau nei 3 min. nepatyrusio vagies ataką.
Siekiant turėti dar daugiau saugumo ir funkcionalumo, galima rinktis „Multitronic 881“ septynių taškų spynas, atitinkančias RC3 saugumo lygį. Šios spynos atlaiko ne mažiau 5 min. ir jau įgudusio vagies ataką. Tai papildomas laikas atvykti apsaugai ar kaimynui pastebėti nusikaltimą. Abi minėtos automatinių spynų sistemos turi savų pranašumų, tad specialistas padės pasirinkti užraktus ir kitas į komplektą įeinančias detales pagal individualius poreikius ar konkretaus pastato reikalavimus.
Kalbant apie išmaniąsias technologijas, daugeliui ima kilti klausimas dėl saugumo ir patikimumo: ar inovacijos tikrai stiprina saugumą? Į šį klausimą tvirtai atsako tarptautinės kompanijos „Reynaers Aluminium“ technikos vadovas Lietuvoje Airidas Liaukevičius.
„Inovacijos saugumą padidina iki maksimumo. Pavyzdžiui, per namų automatizavimo sistemą galima susieti kameras, durų ar garažo vartų užraktus ir vienu išmaniojo telefono mygtuko paspaudimu užrakinti arba atrakinti namus aktyvuojant stebėjimo kameras ar judesio daviklius. Tad nerimauti tikrai nėra priežasties.
Įsivaizduokime, uždarome duris, jos automatiškai užsirakina, tuo pat metu įsijungia signalizacija bei kamerų saugos pranešimai. Jums nebereikia nieko papildomai daryti – tas jausmas, kad namų turtas apsaugotas, yra neaprėpiamas. Galite susikoncentruoti į savo gyvenimą“, – papildo A. Liaukevičius.
Užrakto valdymo būdai ir ką daryti netikėtose situacijose
Ką daryti, jeigu kurjeris pristatė prekes, o jūs dar duše? Tiesiog balsu atrakinkite duris ar kiemo vartus per išmaniųjų namų asistentą ar laikrodį.
Tuo ir nuostabūs „Reynaers Aluminium“ siūlomi automatinių užraktų sprendimai, jog yra daugiau spynų atrakinimo būdų.
Antras variantas – patekite į namus priliesdami pirštų antspaudų skaitytuvą, trečias būdas – įveskite savo pačių sugalvotą kodą į klaviatūrą. Pastarasis variantas puikiai tinka vidinėms kiemo durims ar vartams, kai dirbate lauke ar esate su pirštinėmis.
„Reynaers Aluminium“ technikos vadovas pažymi, jog išmaniąsias spynas galima atrakinti ir nuotoliniu būdu – telefonu. Tai ypač patogu, kai, netikėtai atvykus svečiams, užtrukote darbe ar miesto spūstyje.
Tačiau tuomet vartotojams kyla klausimas: ar vagys, pasisavinę telefoną, gali tuo pasinaudoti ir patekti į namus? A. Liaukevičius paaiškina: „Prarastas telefonas ne tas pats kas pamestas raktas: įprastai telefonai yra apsaugoti pirštų antspaudais ar kodais, o išmaniosios programėlės, leidžiančios atrakinti išmaniąsias spynas, yra papildomai apsaugotos slaptažodžiais ar pirštų antspaudais, tad net ir blogiausių kėslų vedini žmonės negalės pasinaudoti jūsų įrenginiu, siekdami jums pakenkti.“
Išmaniosios spynos – vieni privalumai, jokių trūkumų?
Apibendrinant reikėtų išskirti išmaniųjų namų privalumus ir trūkumus. Manome, jog tai padės pirkėjams susidėlioti pliusus ir minusus, taip pat lengviau apsispręsti, ar verta šias inovacijas įdiegti savo namuose.
A. Liaukevičiaus teigimu, pagrindinis privalumas tas, jog išmaniosios technologijos, veikdamos bendroje sistemoje, palengvina žmogaus kasdienybę, sukuria poilsiui palankesnę erdvę.
Išėjus į svečius pas kaimynus ar vaikams pabodus ten būti, nebereikia rūpintis jų parvedimu namo, nes jie atsirakins duris savo mažais pirštukais.
Grįžus namo nebereikia galvoti apie raktus – patekti vidun galima vieno piršto prisilietimu ar tiesiog nusišypsojus į veido atpažinimo ekraną. Vos tik įžengus į namus pasitinka iš anksto suprogramuoti scenarijai: įsijungia patalpų apšvietimas su mėgstama muzika ir pradedama ruošti kava.
Visgi A. Liaukevičius pabrėžia, jog, įvykus gedimams, dažnu atveju be kvalifikuoto specialisto sunkiai pavyksta išspręsti problemą. Tačiau įprastai tai išsprendžiama prisijungus nuotoliu, tad jaudintis, jog specialisto teks laukti prie užrakintų durų, nereikėtų.
O visiems nerimaujantiems dėl dirbtinio intelekto spartaus veržimosi į mūsų gyvenimą A. Liaukevičius atsako: „Ateitis yra mūsų rankose, laikai keičiasi – turime keistis ir mes. Tačiau prisitaikydami prie naujausių technologijų privalome suprasti, kad negalime prarasti kontrolės. Mes turime valdyti technologijas, o ne jos mus. Tik tada būsime saugūs ir galutiniai sprendimai priklausys nuo mūsų.“
Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra“ | 2024 ŽIEMA