Top Baneris

Pridėtinė spalvų vertė

2018 balandžio 11 d.
Architektės Emmanuelle Moureaux suprojektuotas darželis „Creche Ropponmatsu“. Daisuke Shima nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Dauguma šiuolaikinių minimalistinių pastatų dažniausiai yra tik beveidės stačiakampės dėžutės. Tačiau vaikams reikia spalvų ir individualumo – tai padeda vystytis jų asmenybėms. Toks yra Japonijoje 2017 m. balandį pastatytas vaikų darželis – vienas iš prancūzų kilmės architektės Emmanuelle Moureaux spalvingųjų projektų. Tai minimalizmo pavyzdys, įsiterpęs senų pastatų kvartale Fukuokos mieste, Japonijoje. Spalvingi elementai čia panaudoti ne tik apdailai, bet ir skirtingų erdvių nuotaikai kurti. Išradingai kuriami spalviniai ritmai skatina vaikų vystymosi raidą. Darželyje vienu metu gali būti 90 vaikučių nuo pačių mažiausių iki 5 metų amžiaus.

Laimės dizainą kurianti architektė

Architektė ir dizainerė E. Moureaux yra Jamagatos Tohoku meno ir dizaino universiteto profesorė, dirbanti Japonijos architektūros institute, Tokijo architektų sąjungos narė. Daugelis jos projektų – savotiškos spalvų studijos, kur spalvos traktuojamos kaip svarbiausi architektūrinės raiškos elementai. Tarp žymių jos darbų – kelių Japonijos bankų projektai, kuriuose svarbiausios eksterjero ir interjero detalės kuria spalvų žaismą. E. Moureaux praplėtė laimės dizaino temą, sėkmingai skleidžiamą Japonijoje. Architektė visiškai pakeitė rimtą ir statišką bankų įvaizdį, suteikdama jiems patrauklumo ir priartindama arčiau žmogaus. Jos kurti bankų pastatų fasadai trykšta vaivorykštės spalvomis, čia liejasi įvairių formų ir geometrinių figūrų dermė, o interjeras atspindi ir pratęsia eksterjero užduotą žaismingą toną. Toks neabejotinai šviežias ir netikėtas motyvas architektūroje sukelia norą į banką užsukti ne tik atlikti svarbių finansinių operacijų, bet ir pabūti, pailsėti.

Architektė yra instaliacijos „100 colors“ iniciatorė. Projekto pagrindas – spalvų invazija, skleidžianti puikias emocijas tiek Tokijuje, tiek kituose pasaulio miestuose. Architektės vizija – tai spalvų idėjų sklaida, turinti užkrėsti savo geromis ir jaukiomis emocijomis.

Kiti E. Moureaux projektai – kulinarijos studijos Šanchajuje interjeras „ABC Cooking Studio“, instaliacijos „UNIQLO 26“ pasaulio miestuose; „Issey Miyake“, „Furlà“ parduotuvės Tokijuje ir daugelis kitų.

O Taivane, Taipėjaus mieste, kitąmet bus užbaigta metro antžeminė dalis, kuri tęsis net 14 km ir savo spalvomis džiugins miestiečių akis.

Fasadams dekoruoti sukurti spalvingi stilizuoti medeliai. Daisuke Shima nuotr.

Fasadams dekoruoti sukurti spalvingi stilizuoti medeliai. Daisuke Shima nuotr.

Spalvinga grafika išorėje ir viduje

Fukuokos prefektūroje architektės E. Moureaux suprojektuotas originalus darželis „Creche Ropponmatsu“ su vidaus erdvėmis turi savo logotipą ir grafinius ženklus. Visur vyraujančios spalvos suteikia vaikams gyvybingų potyrių. Tai savotiškai nauja vaikų darželio vizija, skatinanti laisvą vaikų protinį ir fizinį vystymąsi. Spalvingi medelių ritmai atsispindi architektės sukurtame darželio logotipe ir darželio uniformose. Net vaikus vežiojantis autobusas pažymėtas darželio logotipu. Šiais mažais, bet reikšmingais akcentais stengtasi pabrėžti idėjos vientisumą ir išbaigtumą.

Fasado dekorui panaudotos net 22 fluorescencinės spalvos. Iš spalvotų elementų sukomponuoti 63 skirtingų spalvų stilizuoti medeliai, siekiantys 4 m aukštį. Ritmiškas šakų išdėstymas, išplėstas per visą statinio ilgį ir aukštį, tarsi apgaubia viso darželio tūrį. Tad pro didžiulius vitrininius langus matomi spalvoti medžiai teikia atvirumo ir saugumo jausmą. Pastatas gerai matomas iš tolimesnių apylinkės vietų ir kuria nuostabios spalvų oazės vaizdą. Balta spalva, pasirinkta kaip pagrindas, čia simbolizuoja švarą ir atsinaujinimą, vienija visus vaivorykštės atspalvius.

Lopšelio interjero pagrindą sudaro 200 įvairiaspalvių, palei sienas suprojektuotų lentynų. Joms panaudotos net 25 spalvos. Kiekvienas vaikas turi savo spalvą, tad pagal ją ir atskiria dėžutę, kuriose laiko asmeninius daiktus. Darželio baldai – faneruoti natūraliu lukštu, saugūs, nes dauguma jų suapvalintais kampais. Pagrindinei erdvei komponuoti naudojamos mobiliosios komodos su ratukais. Jos prireikus perstumiamos į reikiamą vietą.

Keturis pastato aukštus jungia laiptai, kuriems panaudota net 18 skirtingų atspalvių. Keliaujant aukštyn ar žemyn besikeičiančios sienų spalvos optimistiškai ir kūrybiškai veikia vaikų vaizduotę. Laikas tokioje spalvingoje aplinkoje skatina vaikų jautrumą ir padeda išryškėti kiekvieno asmenybei. Gyvendami tarp spalvų gausybės, vaikai gali jas gyvai liesti ir taip turtinti savo vaizduotę bei individualumą.

Laiptinei, jungiančiai 4 aukštus, sienoms panaudota net 18 atspalvių, kurie keičiasi kylant ir leidžiantis. Daisuke Shima nuotr.

Laiptinei, jungiančiai 4 aukštus, sienoms panaudota net 18 atspalvių, kurie keičiasi kylant ir leidžiantis. Daisuke Shima nuotr.

Skaičiai

Pastatas 4 aukštų. Statinio plotas 697 kv. m – pirmame aukšte 216,92 kv. m, antrame ir trečiame – 222,03 kv. m, ketvirtame – 36,42 kv. m.

Darželyje vienu metu gali būti 90 vaikučių nuo pačių mažiausių iki 5 m. amžiaus.

Pastato laikančioji konstrukcija – metalinis karkasas, termoizoliacinė medžiaga – purkštos akmens vatos sluoksnis, stogas – plokščias, langai su stiklo paketais.

Sklypo plotas 417,48 m².

Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra“, 2018 / 2.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video